Import usługi transportowej

Import usługi transportowej / ShutterStock
Polska spółka X nabyła usługę transportu towarów od przewoźnika z Niemiec (posługującego się nr VAT-DE), nie posiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Towary zostały przewiezione z magazynu w Czechach do kontrahenta spółki X na terytorium Słowacji. Na jakich zasadach powinna zostać rozliczona w VAT przedmiotowa usługa?

Ponieważ zarówno sprzedawca, jak i nabywca pochodzą z różnych państw członkowskich, należy ustalić, gdzie ww. usługa transportowa powinna zostać opodatkowana. I tak, na podstawie art.  28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Skoro zatem spółka X (podatnik) nabyła usługę transportową, to miejscem świadczenia jest miejsce, w którym znajduje się jej siedziba. Tym samym, usługa ta będzie podlegać opodatkowaniu na terytorium Polski.

Zobacz też: Warunki stawki podatku VAT 0% dla usług transportu międzynarodowego

W takim przypadku trzeba określić również, który z ww. podmiotów: usługodawca czy usługobiorca jest podatnikiem z tytułu przedmiotowej transakcji. Co do zasady do rozliczenia w VAT transakcji zobowiązany jest sprzedawca, jednak na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT za podatnika uznaje się również osobę prawną nabywającą usługi, jeżeli łącznie spełnione są dwa warunki. Po pierwsze, usługodawcą musi być podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. Po drugie, usługobiorcą w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b musi być podatnik, o którym mowa w art. 15 (lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4).

Przesłanki te są spełnione w analizowanym przypadku. W ramach transakcji, o której mowa w stanie faktycznym, doszło bowiem do nabycia usługi transportowej przez polskiego podatnika VAT od podatnika zarejestrowanego dla celów podatku do wartości dodanej w Niemczech, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Dlatego też należy stwierdzić, że to spółka X (jako usługobiorca) jest zobligowana do rozliczenia przedmiotowej usługi na gruncie podatku VAT. Co warte podkreślenia, transakcja ta spełnia wymagania niezbędne do uznania jej za import usług w rozumieniu ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usługi rozumie się świadczenie usługi z tytułu wykonania którego podatnikiem jest podmiot, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Zobacz też: Sankcje za rozpoczęcie ewidencjonowania po terminie

Spółka X jako podatnik obowiązany do rozliczenia importu usługi powinna więc rozpoznać obowiązek podatkowy z tego tytułu z chwilą wykonania świadczenia przez niemieckiego przewoźnika (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT) oraz opodatkować przedmiotowe świadczenie stawką 23% podatku VAT.

Tekst: Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...