Zabezpieczenie wykonania usługi transportowej – kaucja gwarancyjna

Zabezpieczenie wykonania usługi transportowej – kaucja gwarancyjna. / ShutterStock
Przewoźnik będący podatnikiem zarejestrowanym dla celów VAT w Polsce, zawarł umowę o świadczenie usługi transportu towarów z Warszawy do Paryża na rzecz kontrahenta z Francji. W celu zabezpieczenia zapłaty przewoźnik zażądał wpłacenia przez usługobiorcę kaucji gwarancyjnej w wysokości 1.000 euro. Po wykonaniu przedmiotowej usługi transportowej i otrzymaniu zapłaty zgodnie z umową kaucja gwarancyjna została zwrócona podmiotowi z Francji. Jakie są skutki wpłacenia i zwrotu ww. kaucji gwarancyjnej na gruncie ustawy o VAT?

Zasady i warunki stosowania kaucji gwarancyjnej nie są regulowane prawnie, lecz wynikają głównie z praktyki gospodarczej. Kaucja gwarancyjna jest zastrzegana w umowie i uiszczana w celu zabezpieczania zobowiązania. W przypadku zrealizowania takiego zobowiązania zgodnie z treścią umowy, kaucja jest co do zasady zwracana wpłacającemu. W przypadku jednak gdy zobowiązanie nie zostanie wykonane prawidłowo przez ten podmiot, kaucja jest zatrzymywana przez odbiorcę świadczenia jako odszkodowanie za niewywiązanie się z umowy.

Zobacz też: Jak ułatwić sobie odzyskanie VAT z transportu międzynarodowego

Zgodnie z definicją słownikową pojęcie kaucji oznacza „sumę pieniężną złożoną jako gwarancja dotrzymania zobowiązania”. Kaucja ma na celu jedynie zabezpieczenie prawidłowego wykonania zobowiązania i może być wykorzystana przez odbiorcę tego świadczenia w ściśle określonym przypadku (tj. naruszenia zobowiązania przez wpłacającego). Oznacza to, że wpłacona kwota kaucji pełni jedynie funkcję gwarancyjną i jako taka nie stanowi zapłaty za czynność opodatkowaną. Jeśli  kaucja podlega zwrotowi klientom w związku z prawidłowym wykonaniem zobowiązania (np. uiszczeniem pełnej ceny za wykonaną usługę – jak w analizowanym przypadku), wówczas płatności tej nie można uznać za kwotę należności zaliczoną na poczet wynagrodzenia za przyszłe świadczenie. W takim przypadku kaucji gwarancyjnej nie można uznać za przedpłatę. A zatem, wpłata kaucji gwarancyjnej w celu zabezpieczenia transakcji, ani też jej późniejszy zwrot (w związku z prawidłowym wykonaniem zobowiązania) nie rodzą obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT

Zobacz też: Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że kaucja (nie zaliczana na poczet ceny) pełni rolę gwarancji, nie zaś wynagrodzenia za czynność opodatkowaną. Np. w wyroku z 15.07.2014 r. (sygn. III SA/Wa 2347/13) WSA w Warszawie orzekł, że: „(...) kaucja jest opłatą pełniącą funkcję zabezpieczenia pobieranego na wypadek niepokrycia przez klienta wyrządzonej szkody. Nie jest uiszczana na poczet wypożyczeń i innych usług, lecz stanowi gwarancję zrekompensowania mogącej powstać straty. Nie ma również bezzwrotnego charakteru, a to oznacza, iż pomimo świadczenia usług na rzecz czytelnika nie jest zatrzymywana jako wynagrodzenie za te usługi”. Podobne stanowisko prezentują organy podatkowe, które podkreślają, że kaucja gwarancyjna w chwili jej wpłaty nie generuje obowiązku podatkowego (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26.06.2014 r., sygn. ITPP1/443-433/14/DM  czy też interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10.06.2014 r., sygn. IPTPP4/443-201/14-2/ALN).

Powyższe oznacza, że otrzymana przez polskiego przewoźnika kwota kaucji gwarancyjnej, która następnie została zwrócona na rzecz francuskiego nabywcy nie stanowi zapłaty za żadną czynność opodatkowaną VAT. Zarówno wpłata tej należności usługodawcy, jak i jej zwrot po prawidłowym wykonaniu zobowiązania na rzecz usługobiorcy są czynnościami neutralnymi na gruncie VAT.

Tekst: Ewelina Kalita - Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Zastępca Dyrektora Departamentu ds Podatków Pośrednich w ECDDP Sp. z o.o.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...