Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT

Zakup biletów lotniczych dla pracowników a VAT. / ShutterStock
Czy podatnik, który dokonał zakupu biletu lotniczego np. z Polski do Francji bezpośrednio od podmiotu węgierskiego, a następnie przekazał go nieodpłatnie pracownikowi w celu odbycia podróży służbowej jest zobowiązany do rozliczenia importu usług? Czy nieodpłatne przekazanie biletu pracownikowi podlega w tym przypadku opodatkowaniu VAT?

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega w szczególności odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie w określonych przypadkach opodatkowaniu VAT podlega również import usług tj. świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Dla określenia natomiast czy nabywanie usług transportu lotniczego podlega opodatkowaniu w Polsce niezbędne jest ustalenie miejsca świadczenia tych usług. Od ustalenia miejsca ich świadczenia uzależnione jest bowiem miejsce opodatkowania tego typu usług. Zgodnie z  § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług, w przypadku świadczenia środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób – miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Przy czym przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

  • z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Zobacz też: Czy powstanie lotnisko w Suwałkach?

Z uwagi na przytoczone regulacje, w przypadku transportu międzynarodowego osób (w szczególności transportu lotniczego) podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku należnego jest podmiot, który te usługi wykonał. Tym samym np. zakup biletu lotniczego z Polski do Francji od podmiotu z Węgier nie powoduje obowiązku rozliczenia importu usług przez polskiego podatnika. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku jest w tym przypadku węgierski kontrahent. Z tego względu w analizowanym przypadku polski podatnik nie ma również prawa do odliczenia podatku w związku z zakupem wspomnianego biletu lotniczego (nabywane usługi są opodatkowane na Węgrzech).

Na marginesie wspomnieć warto, że zasadniczo możliwe jest wystąpienie o zwrot podatku z tytułu nabycia usług opodatkowanych w innym państwie członkowskim, według szczególnej procedury na druku VAT-REF. Niemniej jednak zauważyć należy jednocześnie, iż usługi międzynarodowego transportu osób podlegają opodatkowaniu według obniżonej 0% stawki podatku VAT. W rezultacie otrzymanie faktury dokumentującej usługi międzynarodowego transportu osób nie uprawnia do ubiegania się o zwrot podatku. 

Zobacz też: Jak ułatwić sobie odzyskanie VAT z transportu międzynarodowego

Na zakończenie zauważyć trzeba, iż podatnik nabywający bilety lotnicze w celu zapewnienia transportu pracownikom zobowiązanym do odbycia podróży służbowej nie jest zobligowany do opodatkowania nieodpłatnego przekazania takich biletów lotniczych pracownikom. W tym przypadku przekazanie biletów nastąpi na cele wyjazdu służbowego, a więc związane będzie z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Tekst: Ewelina Błądek, Konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...