W Remontowej Shipbuilding w Gdańsku zwodowano statek do żeglugi Arktycznej

W Remontowej Shipbuilding w Gdańsku zwodowano statek do żeglugi Arktycznej. / PAP
W Remontowej Shipbuilding w Gdańsku zwodowano statek do żeglugi Arktycznej. To pierwszy z pięciu statków, które zostały zamówione przez firmę z Grenlandii.

W stoczni Remontowej Shipbuilding w Gdańsku zwodowano w środę specjalistyczny statek zaopatrzeniowy do obsługi portów wokół Grenlandii. Jest to jeden z pięciu statków zamówionych przez firmę z Grenlandii, Royal Artic Line A/S. Wartość kontraktu to ok. 100 mln euro.

Kontrakt z armatorem obejmuje budowę pięciu statków o różnej pojemności transportowej, z czego trzy to prototypy. Głównym zadaniem jednostek ma być usprawnienie infrastruktury morskiej wzdłuż wybrzeży Grenlandii i Danii. Członek zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding ds. handlowych Jan Paszkowski poinformował PAP, że zwodowana jednostka, która jest czwartą z podpisanego kontraktu, ma być przekazana armatorowi jesienią 2015 roku. W stoczni jednocześnie budowane są wszystkie zakontraktowane jednostki. Jeszcze w tym miesiącu ma być zwodowany ostatni, piąty zamówiony statek. Największy z zamówionych statków może przewozić 600 kontenerów, dwa średnie bliźniacze po 108 i dwie najmniejsze jednostki – po 30 kontenerów.

Zobacz też: Żegluga Augustowska wypłynęła wcześniej niż zwykle

Stocznia podała, że „statki – jako jedne z pierwszych na świecie spełniać będą wymogi najnowszej klasy PC5 oraz PC6 (Polar Class)”. Jednostki będą miały wzmocnioną konstrukcję kadłuba, która umożliwi pracę w ekstremalnie trudnych warunkach żeglugi arktycznej, w rejonach pokrytych grubą krą lodową przy temperaturach sięgających do minus 35 stopni Celsjusza.

Prezes zarządu Remontowa Shipbuilding Andrzej Wojtkiewicz tłumaczył dziennikarzom, że są to jednostki, które mają cechy typowych kontenerowców ale też i lodołamaczy. „Statki będą mogły operować w lodach o grubości nawet jednego metra bez jednostek pomocniczych” – dodał.

Statek o długości 74,2 m i szerokości 15,2 m jednorazowo będzie mógł przewozić 108 kontenerów. Prace załadunkowe mają usprawnić dwa dźwigi umieszczone na pokładzie, które umożliwią ładowanie kontenerów na jednostkę bez konieczności użycia sprzętu portowego. Statek budowany jest pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego DNV GL (Det Norske Veritas), według projektu należącego do Remontowa Holding biura konstrukcyjnego Remontowa Marine Design and Consulting.

Zobacz też: Czy powstanie lotnisko w Suwałkach?

Realizowany obecnie przez Remontowa Shipbuilding kontrakt dla Royal Artic Line A/S nie jest pierwszym dla tej firmy. W 2005 roku Grupa Remontowa przekazała armatorowi kontenerowiec „Mary Arctica”. Statek został wyróżniony przez brytyjskie stowarzyszenie Royal Naval Architects prestiżowym tytułem „Significant Ship of 2004”, a Matką Chrzestną została duńska księżniczka Małgorzata.

Stocznia Remontowa Shipbuilding należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding ma pełen portfel zamówień do końca 2016 roku. Stocznia najczęściej realizuje jednostki począwszy od zaprojektowania aż po dostarczenie w pełni gotowego, wyposażonego statku przygotowanego do eksploatacji. Obecnie w stoczni powstaje kilkanaście jednostek różnego typu (np. do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego, promy pasażersko - samochodowe, statki towarowe, niszczyciel min oraz żaglowiec) dla armatorów m.in. z Norwegii, Danii i Grenlandii.

Zobacz też: Będzie jeden system opłat za autostrady w UE?

Grupa Kapitałowa Remontowa Holding SA jest największą stoczniową grupą kapitałową w Polsce oraz liderem branży przemysłowej w regionie. Holding zarządza dwiema stoczniami oraz wieloma spółkami z sektora okrętowego i offshore. W grupie pracuje ponad 7 tys. osób. Remontowa Shipbuilding specjalizuje się w budowie wielozadaniowych, specjalistycznych jednostek przeznaczonych do obsługi branży offshore. Buduje także promy pasażersko - samochodowe, statki towarowe, holowniki czy okręty. Firma jest jednym z największych na świecie producentów statków zasilanych gazem LNG i prekursorem w produkcji tego rodzaju jednostek w Europie. (PAP)

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...