Samorządy mogą już inwestować w budowę linii kolejowych

Samorządy mogą już inwestować w budowę linii kolejowych. / ShutterStock
Choć trudno w to uwierzyć, jeszcze do niedawna samorządy nie mogły zgodnie z prawem zainwestować w budowę linii kolejowej. Zmieniła to nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym.

PKP PLK już nie jest jedynym podmiotem, który mógł budować linie kolejowe

"Samorządy już zaczynają prowadzić własne inwestycje kolejowe, czego przykładem może być niemal miliardowej wartości projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, a w nowej perspektywie unijnej takich inicjatyw zapowiada się więcej. W szczególności na przejętych od PKP liniach kolejowych - województwo dolnośląskie już od kilku lat prowadzi ruch kolejowy na dwóch liniach (do Trzebnicy i Jakuszyc), a zamierza przejąć szereg kolejnych i je rewitalizować" - powiedział PAP Krzysztof Rytel, dyrektor Centrum Zrównoważonego Transportu.

Jak dodał, "w dotychczasowym brzmieniu ustawy spółka PKP Polskie Linie Kolejowe była jedynym podmiotem w kraju, który mógł wystąpić o decyzję o lokalizacji linii kolejowej i konsekwentnie było tak w wielu szczegółowych przepisach - np. o przejmowaniu gruntów, podmiotem działań mogła być tylko PKP PLK".

Nowelizacja, która ostatnio weszła w życie wprowadza wiele usprawnień procesu inwestycyjnego związanego z budową i modernizacją linii kolejowych. Rozwiązuje szereg szczegółowych sytuacji, które miały charakter luk prawnych i jak należy przypuszczać wyszły w praktyce, doprowadzając do sytuacji patowych - ocenił Rytel.

Zobacz też: Kolej coraz bezpieczniejszym środkiem transportu

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym

Nowe przepisy dopuszczają m.in. sporządzenie własnych map geodezyjnych w przypadku, gdy dla danego terenu nie ma mapy zasadniczej, a nie jest on zamknięty. "Dotychczas dotyczyło to tylko terenów zamkniętych" - wyjaśnił ekspert.

"W przypadku działek o nieuregulowanym statusie prawnym nowelizacja dopuszcza zawiadamianie stron o toczących się postępowaniach i wydanych decyzjach poprzez ogłoszenia. Zaś w przypadku gruntów przejmowanych na cel związany z inwestycją kolejową wysokość odszkodowania będzie ustalał od razu wojewoda, a nie jak dotychczas dopiero w przypadku fiaska negocjacji. Nowelizacja nadaje też uprawnienie inwestora linii kolejowej do bezpłatnego korzystania z pasów gruntów pod drogami lub wodami płynącymi" - wyliczył Rytel.

Nowelizacja wprowadza ponadto kilka zmian w obszarze finansowania inwestycji kolejowych. "Przede wszystkim dopuściła możliwość finansowania z budżetu państwa inwestycji także na liniach nie będących liniami znaczenia państwowego. Do szczegółowej listy zadań, które mogą być finansowane lub dofinansowywane ze środków publicznych dodano zakup pojazdów technicznych na własne potrzeby PKP PLK. Dopuszczono finansowanie z budżetów samorządów zadań polegających na zarządzeniu liniami kolejowymi. Uszczegółowiono zapisy dotyczące planów wieloletnich inwestycji spółki PKP PLK" - wskazał ekspert.

Zobacz też: Test Volkswagen Golf VII 2.0 TDI 150 KM Man. 6-bieg

Poza tym - mówił - wprowadzono kilka zmian o charakterze przede wszystkim porządkowym i doprecyzowującym, zwłaszcza w obszarze zarządzania bezpieczeństwem. "Jedna zmiana dotyczy procesu przyznawania tras w rozkładzie jazdy. Do dotychczasowej hierarchii pierwszeństwa w uzyskiwaniu tras dodano obowiązek kierowania się w tym procesie maksymalnym wykorzystaniem zdolności przepustowej, co jest konsekwencją wchodzącej w życie połowie roku dyrektywy nr 34/2012" - tłumaczył.

"Nowelizacja jest korzystna, poza zmianami porządkowymi wprowadza szereg usprawnień mających na celu ułatwienie finansowania i prowadzenia inwestycji kolejowych oraz likwiduje zidentyfikowane luki prawne, które niekiedy nawet całkowicie uniemożliwiały to od strony prawnej" - podsumował Rytel. (PAP)

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...