Zmiana polityki portu w Elblągu

Zmiana polityki portu w Elblągu. / ShutterStock
Elbląski port żył do tej pory z importu towarów sprowadzanych z Rosji. Jednak słaby kurs rubla zmusił zarząd do poszukania nowych źródeł dochodów. Jakich?

Słaby rubel spowodował mniejszy eksport do Rosji

Port w Elblągu przeładowuje towary wysyłane drogą wodną do i z obwodu kaliningradzkiego. Od kilku lat trzon przychodów tego portu stanowił eksport polskich materiałów budowlanych, które w Kaliningradzie były cenione i ze względu na cenę, i ze względu na jakość.

"Niestety, w związku z sytuacją geopolityczną, a ściślej sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Rosję i idącym za tym spadkiem kursu rubla eksport tych towarów przestał być opłacalny" - przyznał w poniedziałek PAP dyrektor elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński i dodał, że od lipca-sierpnia ubiegłego roku z miesiąca na miesiąc wysyłano do Rosji mniej towarów budowlanych niż w 2013 roku.

Mimo to elbląskiemu portowi udało się zamknąć miniony rok zyskiem wynoszącym nieco ponad 128 tys. zł. Za te pieniądze port m.in. założy monitoring oraz zmieni tradycyjne oświetlenie na oszczędniejsze w eksploatacji lampy ledowe.

Zgliński podał, że w sumie przez cały 2014 rok przeładowano w elbląskim porcie 358,3 tys. ton towarów.

Zobacz też: Porty nowym kanałem przemytu papierosów

Port w Elblągu będzie żył z importu z Rosji?

Ponieważ jednak eksport towarów do Rosji jest coraz mniej opłacalny władze elbląskiego portu nastawiają się w 2015 roku na import. "Nastawiamy się na razie na dwa zasadnicze towary: węgiel oraz pasze dla zwierząt" - przyznał Zgliński i dodał, że jeśli chodzi o węgiel, to sprawa jest prosta, ponieważ już w minionym roku sprowadzono go do Polski 100 tys. ton, co stanowi wzrost o 100 proc. w porównaniu z ilością sprowadzoną drogą morską z Rosji do Polski w 2013 roku.

"Pasze do Polski zamierza z Rosji sprowadzać uznana na rynku pasz firma, która ma zapewniony w całym kraju rynek zbytu na te towary" - dodał Zgliński i przyznał, że pasze sojowe będą przypływały do Polski z portu w Swietłogorsku, gdzie silosy z soją ma znana firma rosyjska (soję sprowadza ona z Ameryki Południowej). Sprowadzanie pasz jest możliwe po tym, jak w porcie w Elblągu w minionym roku wprowadzono kontrole weterynaryjne.

"Zabiegamy jeszcze o wprowadzenie u nas kontroli fitosanitarnych, ponieważ to pozwoli nam na sprowadzanie także drewna i torfu. Uważamy, że na te towary będzie popyt" - przyznał Zgliński i dodał, że w sprawie odpraw fitosanitarnych zamierza lobbować wspólnie z prezydentem Elbląga.

Zobacz też: Pierwsza jazda Kia Sorento 2015 2.2 CRDi 200 KM aut.

Tegoroczna łagodna zima sprawiła, że port w Elblągu nie zamarzł i wciąż odbywa się w nim przeładunek towarów. Na ten rok władze portu założyły przeładunek 400 tys. ton.

W porcie w Elblągu działają 4 terminale. Zgliński przyznał, że do rozwoju portu potrzeba m.in. zbudowania obrotnicy dla statków, ale przede wszystkim budowy takiego mostu na Wyspę Nowakowską, który nie będzie utrudniał żeglugi. Obecnie jest tam most pontonowy, który trzeba otwierać dla statków i barek. (PAP)

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...