Nowy tunel na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich?

Nowy tunel na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. fot. Fotolia
Samorządowcy z Warmińsko-Mazurskiego są zainteresowani zwiększeniem atrakcyjności wodnego Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Odradza się pomysł połączenia tunelem jezior Tyrkło i Buwełno w okolicy Orzysza. Według zamysłu nowa droga wodna nazywana Pętlą Mazurską ma połączyć jeziora Niegocin i Śniardwy od wschodniej strony Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, przez jeziora Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno i Tyrkło.

Połączenie jezior Tyrkło i Buwełno to pomysł sprzed wojny

"Nie zarzucamy pomysłu połączenia tych jezior. To nie jest wymysł ostatnich lat, naszych poprzedników. O połączeniu tych jezior myślano jeszcze przed wojną, a po niej wciąż ten pomysł był dyskutowany. Teraz nie odcinamy się od niego" - powiedział PAP burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski. Przyznał, że także samorządowcy z innych gmin zaangażowanych przed ostatnimi wyborami w ten projekt (tj. Miłek i Giżycka) chcą jego kontynuacji.

Zbudowanie połączenia między Tyrkłem a Buwełnem pozwoliłoby żeglarzom na opłynięcie jezior, m.in. Niegocin, Jagodne, Tałty, Mikołajskie i Śniardwy w pętli, co teraz jest niemożliwe bez przenoszenia łodzi lądem. Zdaniem żeglarzy, którzy od kilkudziesięciu lat postulują taką inwestycję, rozładowałaby ona letni tłok na Szlaku Wielkich Jezior. Wiązałoby się to także ze znacznym wzrostem atrakcyjności turystycznej Orzysza, który teraz leży na uboczu Szlaku Wielkich Jezior, a po zbudowaniu nowej drogi wodnej byłby jednym z kluczowych punktów na trasie.

Zobacz też: Lotnisko w Szymanach wystartuje w 2016 r.

Nowa droga wodna nazywana Pętlą Mazurską ma połączyć jeziora Niegocin i Śniardwy od wschodniej strony Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, przez jeziora Niałk Duży, Niałk Mały, Wojnowo, Buwełno i Tyrkło. Pierwszym etapem budowy tej drogi wodnej ma być połączenie oddalonych od siebie o ok. 2 km jezior Tyrkło i Buwełno.

Jak przyznała PAP pełnomocnik mazurskich samorządów ds. tej inwestycji Agnieszka Kombel rozważanych jest kilka wariantów połączenia jezior Tyrkło i Buwełno, przy czym najbardziej realnym - podkreśliła - wydaje się być połączenie ich podziemnym tunelem. Teraz między oboma jeziorami znajduje się wzniesienie o wysokości ok. 60 metrów. Tunel miałby przebiegać we wnętrzu wzniesienia.

"Na organizowane przez nas spotkanie na temat tej inwestycji i jej przebiegu stawili się przedstawiciele branży budowlanej, którzy zapewnili nas, że z technicznej strony nie ma żadnych przeszkód do zbudowania takiego tunelu. Nie jest to coś, czego przy obecnych technologiach nie da się zrobić" - przyznała Kombel.

Także burmistrz Orzysza składnia się ku tunelowi. Jak podkreślił, podobnej atrakcji dla żeglarzy nie ma dotąd w kraju. "Z jednej strony mielibyśmy poszerzony mazurski szlak, z drugiej wielką atrakcję" - powiedział PAP Włodkowski.

Czy zbudowanie tunelu między Tyrkłem a Buwełnem będzie możliwe wskażą analizy środowiskowa i geologiczna, które są opracowywane. Będą one gotowe do lata.

Zobacz też: PKP - nowa strategia dotycząca dworców

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich sięgnie Augustowa?

W ocenie Włodkowskiego i Kombel sama budowa tunelu wyniosłaby ok. 150 mln zł. Z tego powodu burmistrz Orzysza uważa, że należy rozszerzyć perspektywy tej inwestycji aż do połączenia mazurskich jezior z Augustowem (pierwotnie właśnie tak szeroką inwestycję rozważano - PAP).

"Gdyby to była inwestycja ponadregionalna wówczas łatwiej by było o centralne jej finansowanie" - przyznał Włodkowski. Jak dodał, umówił się w tej sprawie na spotkanie z marszałkiem woj. podlaskiego.

Włodkowski i Kombel zastrzegli, że ewentualne zrealizowanie tych inwestycji będzie nie tylko kosztowne ale także odległe w czasie. (PAP)

jwo/ par/

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...