VAT- stawka 0% dla usługi dopełnienia formalności celnych związanych z eksportem towarów

VAT- stawka 0% dla usługi dopełnienia formalności celnych związanych z eksportem towarów. Fot. Fotolia
Jaką stawkę podatku VAT zastosować dla obsługi celnej dostawy, która polega na sprzedaży towarów z Polski na Cypr, gdy transport odbywa się częściowo poza terytorium UE, a spółka zajmuje się formalnościami związanymi z wystawieniem dokumentu T2L? A jaką stawkę podatku VAT zastosować dla obsługi celnej dostawy w ramach, której transport odbywa się z Polski na Wyspy Kanaryjskie. gdy spółka zajmuje się wystawianiem dokumentu T2LF?

Spółka będąca agencją celną zajmuje się załatwianiem formalności związanych z wywozem towarów. (m.in. wystawia dokumenty celne). Spółka posiada wątpliwość jaką stawkę podatku VAT zastosować dla następujących usług:

  1. Obsługa celna dostawy, która polega na sprzedaży towarów z Polski na Cypr. Transport odbywa się częściowo poza terytorium UE. Spółka zajmuje się formalnościami związanymi z wystawieniem dokumentu T2L.
  2. Obsługa celna dostawy w ramach, której transport odbywa się z Polski na Wyspy Kanaryjskie. Spółka zajmuje się wystawianiem dokumentu T2LF.

Zobacz też: Jak udokumentować udzielenie skonta klientowi?

Odpowiedź:

Odpowiadając na pytanie należy rozstrzygnąć, czy Spółka może zastosować do świadczonych przez siebie usług stawkę VAT 0%. Niezbędne jest w tym celu odwołanie się do art. 83 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Zgodnie z przepisem, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do: usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych.

Z powyższej regulacji wynika, że Spółka będzie mogła zastosować stawkę 0% do usług bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów. W związku z tym, należy rozpatrzyć, czy towary, których dotyczą usługi Spółki, są przedmiotem eksportu.

Pojęcie eksportu zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT, który stanowi, że ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o: eksporcie towarów - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Zobacz też: Usługa transportu towarów na rzecz kontrahenta unijnego - rozliczenie VAT

Z powyższej definicji wynika, że za eksport towarów można uznać jedynie wywóz tych towarów z terytorium Polski poza terytorium Unii Europejskiej. Terytorium Unii Europejskiej jest w zasadzie tożsame z terytorium państw członkowskich; z wyjątkami jednakże przewidzianymi w w art. 2 pkt 3 ustawy o VAT. W świetle bowiem tego przepisu terytorium Unii Europejskiej to terytoria państw członkowskich Unii Europejskiej, z tym że na potrzeby stosowania tej ustawy:

a) Księstwo Monako traktuje się jako terytorium Republiki Francuskiej, wyspę Man traktuje się jako terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, suwerenne strefy Akrotiri i Dhekelia traktuje się jako terytorium Republiki Cypru,

b) następujące terytoria poszczególnych państw członkowskich traktuje się jako wyłączone z terytorium Unii Europejskiej:

  • wyspę Helgoland, terytorium Buesingen – z Republiki Federalnej Niemiec,
  • Ceutę, Melillę, Wyspy Kanaryjskie – z Królestwa Hiszpanii,
  • Livigno, Campione d'Italia, włoską część jeziora Lugano – z Republiki Włoskiej,
  • francuskie terytoria, o których mowa w art. 349 i art. 355 ust.1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – z Republiki Francuskiej,
  • Górę Athos – z Republiki Greckiej,
  • Wyspy Alandzkie – z Republiki Finlandii,
  • Wyspy Normandzkie - ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej,

c) Gibraltar traktuje się jako wyłączony z terytorium Unii Europejskiej;

Zobacz też: Inwestycje PKP w 2015 r.

Należy zatem uznać, że wysyłka towarów z Polski na Cypr nie jest eksportem towarów, ponieważ Cypr (państwo destynacji) jest państwem członkowskim UE. Nie zmienia tego okoliczność, że transport odbywa się częściowo poza terytorium Unii Europejskiej. W konsekwencji, obsługa przez Spółkę formalności związanych z tą wysyłką nie jest usługą związaną z obsługa eksportu. Tym samym usługa ta powinna powinna być opodatkowana stawką VAT w wysokości 23%.

Z kolei, obsługa wysłania towaru na Wyspy Kanaryjskie jest eksportem w rozumieniu ustawy o VAT. Terytorium Wysp Kanaryjskich (mimo, że należą one do Hiszpanii - państwa członkowskiego UE) nie jest bowiem terytorium Unii Europejskiej w rozumieniu przepisów o VAT. Tym samym Spółka obsługując tę dostawę (co przejawia się w wystawieniu dokumentu T2LF) może zastosować stawkę 0% VAT, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT.

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy, ECDDP Sp. z o.o.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...