Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT

Eksport za pośrednictwem innego kraju członkowskiego UE, a VAT / ShutterStock
Spółka XYZ sprzedaje towar kontrahentowi z Norwegii. Spółka przewozi towar do portu w Hamburgu na terytorium Niemiec. Tam towar jest przeładowywany na statek i zgłaszany do odprawy celnej, potem następuje jego transport do Norwegii. Odprawa celna zostaje dokonana na rzecz Spółki w Niemczech. Czy Spółka będzie mogła rozpoznać daną transakcję jako eksport towarów?

Co rozumiemy przez eksport towarów?

W celu odpowiedzi na powyższe pytanie, w pierwszej kolejności należy odwołać się definicji eksportu, zawartej w art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT). Zgodnie z tym przepisem przez eksport towarów rozumie się  dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych
-jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Zobacz też: Firmy transportowe z Łotwy i Estonii zyskują na Euro

Powyższa regulacja pozwala na sformułowanie 3 warunków, które muszą być spełnione, aby daną transakcję uznać za eksport w rozumieniu ustawy o VAT.

1. towar powinien zostać przemieszczony z Polski poza terytorium UE, przy czym przemieszczenie to musi nastąpić w wyniku dostawy towarów

Eksportowany towar powinien zostać wysłany z Polski poza terytorium UE. Oznacza to, że transport towarów odbywa się pomiędzy Polską a krajem spoza UE. Przy czym warto przytoczyć wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z dnia 25 czerwca 2012 r. (sygn. I FPS 3/12). NSA stwierdził, że w przypadku eksportu towarów:

wywóz tych towarów z kraju poza obszar Unii Europejskiej powinien nastąpić w ramach transportu (wysyłki) zasadniczo o nieprzerwanym charakterze”. W sytuacji gdy transport towaru z Polski zostanie przerwany na terytorium innego kraju unijnego i ponownie podjęty w okolicznościach wskazujących, że miejscem jego rozpoczęcia, w celu wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej, jest tenże inny kraj unijny, brak podstaw do stwierdzenia, że eksport tych towarów nastąpił z terytorium Polski.

Zgodnie ze stanowiskiem NSA,  transport winien mieć zasadniczo nieprzerwany charakter. Oznacza to, że transport powinien mieć charakter ciągły. Jednakże możliwe są przy tym określone przerwy, pod warunkiem, że nie zaburzą ciągłości transportu. Przerwy takie muszą więc mieć charakter przejściowy i krótkotrwały.

W przypadku Spółki XYZ przeładowanie towaru na statek jest elementem transportu. Nie powinno być więc traktowane jako przerwanie transportu w rozumieniu oddzielnego etapu transakcji  Dochodzi jedynie do zmiany sposobu transportu. W konsekwencji, przeładunek towarów w porcie nie dyskwalifikuje wskazanej dostawy jako eksportu towarów.

Zobacz też: Usługi transportu towarów świadczone na rzecz kontrahenta unijnego poza terytorium kraju - rozliczenie VAT

2. wywóz towaru powinien zostać dokonywany jest przez dostawcę lub na jego rzecz, bądź przez nabywcę posiadającego siedzibę poza terytorium Polski lub na jego rzecz.

Warunek ten zostanie spełniony, ponieważ cały transport towaru leży w gestii Spółki.

3. wywóz towarów musi zostać potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach.

Potwierdzenie wywozu nie musi być dokonane przez Polski  urząd celny. Wymogu takiego nie nakłada bowiem art. 2 pkt 8 ustawy o VAT. Wniosek taki wynika także z cytowanej uchwały NSA.

Reasumując Spółka XYZ dokona eksportu towarów w rozumieniu ustawy o VAT

Zobacz też: Doładunki i przeładunki bez udziału Służby Celnej

Brak wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) z Polski na terytorium Niemiec

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

WDT zgodnie z powyższym przepisem jest w zasadzie czynność dostawy towarów na rzecz kontrahenta z innego państwa członkowskiego UE.

Jako WDT może być traktowane także przemieszczenie własnych towarów podatnika (mimo braku dokonania sprzedaży towarów).  Stanowi o tym art. 13 ust. 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem,za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Zobacz też: Nowe obowiązki dla przewoźników wwożących towary do Unii Celnej

Przemieszczenie towarów przez Spółkę XYZ z Polski do Niemiec spełnia przedstawione wyższej warunki. Jednakże od art. 13 ust. 3 ustanowiono szereg wyjątków z których istotne znaczenie dla Spółki ma wyjątek zawarty w  art. 13 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że przemieszczenia towarów, o którym mowa w ust. 3, przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w przypadku gdy: towary mają być przedmiotem eksportu towarów przez tego podatnika.

Powyższa regulacja obejmuje sytuacje w których przemieszczenie towarów na terytorium innego państwa członkowskiego UE jest dokonywane, nie jako odrębna czynność, ale jako element czynności eksportu.
Przemieszczenie towarów przez Spółkę XYZ z terytorium Polski na terytorium Niemiec jest dokonywane wyłącznie w celu dalszego eksportu towarów (do Norwegii).

Z powyższych względów, z uwagi na art. 13 ust. 4 pkt 4 należy uznać, że Spółka XYZ nie dokonuje z terytorium Polski WDT.

Tekst: Michał Samborski, Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...