Zadania operatora logistycznego przy rozwożeniu paczek

Kurier DB Schenker / Bloomberg
Rozwożenie paczek świątecznych to nie lada wyzwanie dla każdego operatora logistycznego. Tym bardziej, gdy firma do końca nie wie, jaki wolumen przesyłek będzie trzeba rozwieść.

Akcja „Szlachetna Paczka” wspierana jest w Polsce blisko od 12 lat. W 2007 roku dołączyła do tego projektu firma DB Schenker Logistics. Od tego czasu odpowiada ona za część logistyczną programu. W 2008 roku firma ta podjęła współpracę ze Stowarzyszeniem Wiosna, stając się jego oficjalnym Partnerem Logistycznym. Dzięki tej współpracy, co roku dostarczane są paczki dla tysięcy rodzin potrzebujących pomocy.

Głównym zadaniem operatora logistycznego jest przewóz paczek zebranych przez wolontariuszy do wyznaczonych przez Stowarzyszenie Wiosna magazynów dystrybucyjnych. Akcja „Szlachetnej Paczki” ma wymiar ogólnopolski. Paczki odbierane i dostarczane są jedynie w weekendy. Zazwyczaj do samego końca nie wiadomo ile samochodów będzie potrzebnych do ich rozwożenia i na jakich trasach. W tegorocznej edycji transporty z podarunkami wyjadą między innymi z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Wrocławia oraz Poznania. 

Jedną z głównych ról w trakcie trwania projektu pełnią kurierzy i przewoźnicy. W zeszłym roku kierowcy pokonali około 6 tysięcy kilometrów, by rozwieść paczki potrzebującym. Współpracujące z tą akcją firmy przewozowe rezygnują z dodatkowego wynagrodzenia ograniczając się jedynie do zwrotów kosztów paliwa.
Każdego roku w akcje angażują się pracownicy z różnych oddziałów firmy. Na ten czas stają się darczyńcami i przygotowują dla potrzebujących paczki. Ponad to namawiają do zbiórki zarówno współpracowników jak i rodziny i klientów, dla których pracują na co dzień.

Firma nie tylko wspiera akcję „Szlachetna Paczka”. Jest to część realizowanej przez firmę strategii CSR. Polega ona na wspieraniu ogólnokrajowych akcji o wymagającej logistyce.
Dzięki zaangażowaniu swoich pracowników w programy tego typu, DB Schenker Logistics tylko na tym korzysta. Tym sposobem wzmacnia swój wizerunek firmy odpowiedzialnej i zaangażowanej społecznie na rynku promując „mądrą pomoc”. Akcje typu „Szlachetna Paczka” to inicjatywa społeczna, która z biznesem firmy nie wiele wspólnego. Pracownicy podchodzą do niej z pełnym zaangażowaniem i rzetelnością, dbając o każdy szczegół i jakość wykonywanych usług. 

Firma regularnie przygotowuje raporty społeczne. Przedstawiają one wyniki prowadzenia biznesu zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Raport pokazuje w cyklu dwuletnim dane ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Ponad to znaleźć w nim można opis działań podejmowanych we współpracy z pracownikami, klientami, dostawcami, uczelniami i społecznościami lokalnymi.
Raport jest ogólnodostępny. Zapoznać się z nim można poprzez stronę internetową. Każdy odwiedzający tą stronę może sam wystawić ocenę temu raportowi oraz zaproponować kilka rozwiązań doskonalących na przyszłość.
Raport przygotowano zgodnie z zasadami sprawozdawczości Światowej Inicjatywy Sprawozdawczej (Global Reporting Initiative – GRI). Pomyślnie również przeszedł kontrole zewnętrznego audytora.

Tekst: Paulina Samoraj
Źródło: Materiały Prasowe DB Schenker Logistics

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...