Aplikacje, a oszczędność czasu w transporcie

Aplikacje, a oszczędność czasu w transporcie / ShutterStock
Siadając za kierownicą raz dojeżdżamy do pracy lub szkoły szybciej, a innym razem stoimy w ciągnących się korkach. Dlatego też rzeczywisty czas jazdy kierowcy nie zależy tylko od ilości przebytych kilometrów. Utrudnia to niesamowicie planowanie podróży i zarządzanie flotą.

Na drogach często spotykamy się z różnymi ”przeszkodami” spowalniającymi naszą podróż. Na ulicach większych miast można zaobserwować tak zwane „godziny szczytu”. W tym właśnie czasie kierowcy są narażeni na stanie w długich korkach. Nie jest to jednak jedyny czynnik spowalniający. Kontrole drogowe, wypadki, różnego rodzaju objazdy, ewentualne awarie to kolejne okoliczności sprzyjające wydłużaniu się czasu naszej podróży. Natomiast koszty utrzymania floty stanowią różne naprawy i holowania pojazdów. Oprócz tego w czas jazdy trzeba wliczyć wszystkie czynności związane z przewozem drogowym: załadunki i rozładunki towarów, formalności administracyjne oraz obsługę techniczną pojazdów. Należy uwzględnić wszystkie te czynniki chcąc udoskonalić efektywność działań flotowych.

Na naszym rynku są dostępne różne urządzenia i aplikacje umożliwiające ostrzeganie nas o sytuacjach, które mogą spowolnić naszą jazdę. Jednym z nich jest komunikator kierowców Yanosik. Informuje nas o fotoradarach, patrolach policyjnych czy kontrolach ITD, a nawigacja online automatycznie dobiera trasę w zależności od bieżącej sytuacji na drodze. Dzięki takim udogodnieniom możemy uniknąć stania w korkach, co znacząco skraca nasz czas podróży.

Jakość assistance, a oszczędność czasu

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku awarii naszego samochodu. Decydujący wpływ na oszczędności czasu w tym wypadku ma jakość usługi assistance. Firma, którą wybierzemy powinna mieć profesjonalny, najlepiej całkowicie mobilny warsztat. Jedną z takich firm jest Starter. Posiadają oni w pełni wyposażone, specjalistyczne pojazdy umożliwiające natychmiastową pomoc w terenie. Pozwala to uniknąć holowania, gdyż mechanicy Startera naprawiają awarie na miejscu. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i dodatkowe koszty związane z holowaniem oraz z przerwą w użytkowaniu pojazdu.

Monitoring czasu pracy kierowcy

W przypadku kierowców zawodowych wszystko określa kodeks pracy. Obliguje on pracodawcę do prowadzenia ewidencji czasu pracy w rozliczeniu dobowym, tygodniowym oraz w danym okresie rozliczeniowym. W organizacji działań flotowych zarówno liczy się czas jazdy, jak i czas przerwy. Kierowcy przysługuje 30 minutowa przerwa po 6 godzinach jazdy. Natomiast, gdy kierowca musi spędzić w służbowym aucie ponad 9 godzin to przerwa wydłuża mu się do 45 minut. W rozrachunku dobowym kierowcy przysługuje 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
W pojazdach firmowych zamontowane są systemy monitorujące. Zawierają one informacje o przerwach kierowców w trasie i o czasie postojów. Pomagają one pracodawcy weryfikować swoich pracowników. Również mają za zadanie kształtowanie w nich właściwych nawyków podczas jazdy. Zarówno zbyt długie postoje jak i unikanie przerw mogą obniżyć efektywność pracy. Takie sytuacje zmniejszają czujność i refleks kierowcy, co jest przyczyną wypadków. Warto wspomnieć, że to właśnie pracodawca, który zatrudnia kierowców na umowę o pracę, odpowiada za przestrzeganie norm ich czasu. Jeżeli przewoźnik będzie naruszał w jakikolwiek sposób te przepisy to może zakończyć się sankcjami karnymi.

Tekst: Paulina Samoraj
Źródło: Materiały Prasowe FlotisMobile.pl

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...