Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

tir, śnieg / Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan / ShutterStock

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

W weekend minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas wspólnego briefingu z Inspekcją Transportu Drogowego poinformował o nowym, systemowym rozwiązaniu. Chodzi o rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie.

Ministerstwo Infrastruktury ma plan

W przesłanym komunikacie, resort infrastruktury poinformował, że intensywne opady śniegu są szczególnie uciążliwe dla prowadzących samochody ciężarowe, którzy zobowiązani są do usuwania nagromadzonego śniegu i lodu z naczep. Nagromadzony lód i śnieg mogą stanowić zagrożenie dla innych użytkowników drogi, ponieważ podczas jazdy może się zsunąć z tira na jadący z tyłu samochód. Usuwanie śniegu z naczep jest zadaniem niełatwym, zwłaszcza dla starszych kierowców i może skończyć się urazem. Dlatego wychodzimy z inicjatywą budowy specjalnych ramp ułatwiających odśnieżanie naczep. Rampy są budowane w miejscach obsługi podróżnych (MOP) na sieci dróg szybkiego ruchu – powiedział cytowany w komunikacie minister Klimczak. Dodał, że na dziś mają 13 takich ramp, z których osiem z nich powstało w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Planujemy budowę kolejnych 50, przede wszystkim w południowej i wschodniej części kraju – zapowiedział. Resort przypomniał, że kwestia budowy ramp na nowo powstających MOP-ach jest już uregulowana systemowo. Od 2024 roku jest to wymóg dla każdego nowego dzierżawcy MOP-u.

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie

W komunikacie resort infrastruktury poinformował, że rampy są urządzeniami służącymi do ręcznego, samodzielnego odśnieżania. Wytłumaczono także, że rampami automatycznymi są np. dmuchawy oraz szczotki mechaniczne. Dodano, że zdaniem GDDKiA lepsze jest stosowanie ramp ręcznych z uwagi na ich mniejszą awaryjność.  Zaznaczono także, że Polska będzie jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie dostępne będzie kilkadziesiąt ramp. W Europie występują one m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Estonii i Słowenii. Resort szacuje, że do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych. Koszt jednej rampy wraz z infrastrukturą towarzyszącą szacowany jest na ok. 350 tys. zł. W komunikacie poinformowano, że na budowę 17 następnych w najbliższych miesiącach GDDKiA przeznaczyła ok. 5,6 mln zł. Dodano, że w ostatnich dniach podpisano stosowne programy inwestycji. Zapowiedziano także budowę kolejnych 20 ramp.

GDDKiA. Czy drogowcy zaskoczą zimę? 

GDDKiA utrzymuje blisko 18 300 km dróg krajowych. Po uwzględnieniu dróg dodatkowych, np. dróg serwisowych, jest to ponad 21 000 km. W komunikacie przekazano, że zimą o ich utrzymanie zadba kilka tys. pracowników firm wyłonionych w przetargach, którzy będą mieli do dyspozycji ok. 2800 pojazdów w tym m.in. 670 pługów i 2100 pługosolarek, a także 284 magazyny soli.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Moto
Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan
28 paź 2024

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]
28 paź 2024

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej
25 paź 2024

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach
25 paź 2024

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

Aż 7 na 10 lewarków sprawdzonych przez UOKiK nie wytrzymało obciążenia deklarowanego przez producenta. Sprawdź, czy masz ten model
25 paź 2024

UOKiK przebadał lewarki samochodowe. Aż 7 na 10 nie miało deklarowanej wytrzymałości. Wykryte nieprawidłowości to m.in. uszkodzenie ramion, korby lub łożyska podnośnika.

Do 7 grudnia możesz bezpłatnie sprawdzić światła w swoim samochodzie. Źle ustawione światła to wysoki mandat
24 paź 2024

Do 7 grudnia w ramach akcji  "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo" na wybranych stacjach kontroli pojazdów będzie można sprawdzić bezpłatnie stan i ustawienie świateł. Nieprawidłowe oświetlenie może być przyczyną wypadku. 

Jaki jest ulubiony samochód Polaków?
24 paź 2024

Jakie samochody najczęściej wybierają Polacy? Eksperci z rankomat.pl przeanalizowali marki i modele, które najczęściej można spotkać na polskich drogach. A ile lat mają samochody, którymi jeżdżą Polacy? 

Wyłudził odszkodowania z 40 kolizji, teraz może trafić do więzienia
23 paź 2024

34-latek z powiatu raciborskiego, który wyłudzał odszkodowania z towarzystw ubezpieczeniowych usłyszał 26 zarzutów. Miał związek z 40 zdarzeniami drogowymi. Teraz grozi mu więzienie. 

Od 1 listopada 2024 r. nowa lista płatnych dróg w Polsce. Długość nowych, płatnych odcinków wynosi ok. 1,6 tys. km. Rada Ministrów za
23 paź 2024

Od 1 listopada 2024 r. nowa lista płatnych dróg w Polsce. Długość nowych, płatnych odcinków wynosi ok. 1,6 tys. km. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji rozporządzenia rozszerzający sieć dróg płatnych.

Mi: Ułatwienia dla firm wykonujących transport drogowy
23 paź 2024

Mi: Ułatwienia dla firm wykonujących transport drogowy. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Chodzi o wprowadzenie zmian dotyczących wynajmowania samochodów w celu przewozu drogowego rzeczy.

pokaż więcej
Proszę czekać...