Polski eksport i logistyka odporne na kryzys

Fot. Dachser / Bloomberg
Przez kryzys gospodarczy w 2012 roku koniunktura w większości krajów Unii Europejskiej uległa pogorszeniu. Jednak w Polsce, eksport rósł. 

Jeszcze lepiej radziły sobie kraje leżące na wschód od Polski, gdzie receptą na kryzys był dynamiczny rozwój i duży potencjał konsumpcyjny.
Obecnie kraje te są również kierunkami polskiego eksportu. Potwierdzają to opinie przedstawicieli działającego globalnie operatora logistycznego Dachser, partnera biznesowego wielu polskich eksporterów.

Polski eksport

„Eksport zawsze jest dobrą receptą na kryzys dla gospodarki krajowej – zwiększamy produkcję, utrzymujemy zatrudnienie oraz dążymy do utrzymania dodatniego bilansu handlowego. Jako operator logistyczny dysponujący świetnie rozbudowaną siecią w Europie i nie tylko, bezpośrednio uczestniczymy w ekspansji polskich firm” – mówi Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce. „Oprócz głównych kierunków europejskich, stawiamy na rynki wschodnie, coraz bardziej atrakcyjne dla polskich eksporterów, gdzie konsumpcja rośnie i ciągle ma duży potencjał. W najbliższej przyszłości będziemy rozwijać połączenia właśnie w tych kierunkach” - wyjaśnia. 

Według danych Departamentu Strategii i Analiz Ministerstwa Gospodarki (mg.gov.pl), w 2012 polski eksport, mimo że coraz wolniej, rósł. Co ciekawe, największe wzrosty eksportu dotyczyły Rosji i Ukrainy (o ponad 20%), ale też Indii, Meksyku, Republiki Korei oraz Brazylii (o ponad 40%). Niewielkie spadki odnotowaliśmy natomiast w handlu z właściwie wszystkimi krajami strefy euro oraz większością Unii Europejskiej (m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja, Węgry i Hiszpania). 

Eksport poza Europę

„Od jakiegoś czasu obserwujemy wzmożone zainteresowanie polskich firm kierunkami wschodnimi i dalekowschodnimi. Obecnie rynki te, w przeciwieństwie do krajów Unii Europejskiej, mają ogromny potencjał wzrostu. Zmiana modelu konsumpcji w np. Chinach, które mają coraz więcej zamożnych obywateli, zainteresowanych produktami o wysokiej jakości, to duża szansa dla polskich przedsiębiorców” – mówi Robert Pastryk, dyrektor generalny Dachser Air & Sea Logistics w Polsce. „Jako globalnie działający operator logistyczny, posiadający oddziały na całym świecie, wszędzie tam gdzie rozwija się biznes, stanowimy dla nich odpowiednie wsparcie logistyczne” – podkreśla. 

Wsparcie logistyczne

Współpraca z operatorem logistycznym, który posiada doświadczenie oraz dysponuje rozbudowaną siecią połączeń, może być krokiem milowym w rozwoju przedsiębiorstwa. Dachser funkcjonuje od ponad 80 lat, sukcesywnie rozwijając swoją działalność, do obecnego stanu 315 oddziałów na całym świecie. Stosując dodatkowo najnowocześniejsze rozwiązanie informatyczne, w tym jeden system do zarządzania logistyką transportową i magazynową we wszystkich oddziałach, jest w stanie zaproponować globalną obsługę logistyczną.

Dachser Air & Sea Logistics oferuje nie tylko transport lotniczy i morski, ale też prowadzi doradztwo w zakresie pakowania, wyposażenia i dokumentacji. Oferuje kompleksowe rozwiązania dla towarów ciężkich i ponadgabarytowych. Wszyscy przewoźnicy Dachser są dobierani w oparciu o rygorystyczne kryteria jakościowe.
W 2011 roku Dachser, międzynarodowy operator logistyczny, wygenerował obrót w wysokości 4,3 miliarda euro, zatrudniając 21000 pracowników w 315 oddziałach na całym świecie. Firma dostarczyła 49,3 miliony przesyłek o łącznej wadze 37,1 milionów ton.

Źródło: Dachser Sp. z o.o.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...