Czy realizacja prawa zastawu na przesyłce kontrahenta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Agnieszka Pabiańska
rozwiń więcej
Podatki w usługach transportowych / ShutterStock
Podatnicy świadczący usługi transportowe, w celu zabezpieczenia roszczeń o zapłatę wynagrodzenia za zrealizowaną usługę mają możliwość ustanowienia zastawu na przewożonych przesyłkach. Wtedy też, w sytuacji gdy kontrahent nie ureguluje wymaganych należności, podmioty te mogą podjąć kroki zmierzające do sprzedaży zajętych ruchomości w drodze egzekucji komorniczej.

Powstaje jednak wątpliwość czy ww. transakcja winna zostać rozliczona na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Przeanalizujmy poniższy przykład:

Spółka prowadząca działalność logistyczną, mimo ustanowienia zastawu na przesyłce, nie uzyskała od kontrahenta (podatnika podatku VAT czynnego) spłaty wierzytelności. W związku z powyższym, podatnik po uzyskaniu od sądu nakazu zapłaty zaległych płatności (za zabezpieczenie których zajął przewożoną przesyłkę) zwrócił się z do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji z przedmiotu zastawu. Ostatecznie, komornik sprzedał zajęte ruchomości na drodze licytacji publicznej. W opinii Spółki, sprzedaż komornicza nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Rynek usług transportowych

Czy podatnik ma rację?

Wątpliwości jakie w przedstawionej sytuacji się pojawiają - związane są przede wszystkim z pozycją komornika jako strony transakcji. Wiele podmiotów uważa, że komornik nie jest podatnikiem podatku VAT, a tym samym – sprzedaż komornicza stanowi czynność neutralną na gruncie analizowanego podatku. Organy władzy publicznej (oraz urzędy obsługujące te organy) nie są przecież uznawane za podatnika VAT w zakresie zadań nałożonych przez przepisy, dla realizacji których zostały powołane. Natomiast komornik jest funkcjonariuszem publicznym, wykonującym czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych, jak również inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów (vide: art. 1 oraz art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji).


Niemniej jednak, przepis art. 18 ustawy o VAT jednoznacznie wskazuje, że komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne są płatnikami podatku VAT od dokonywanej w trybie egzekucji dostawy towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

W rezultacie, w świetle literalnego brzmienia zacytowanego przepisu, stanowisko spółki zgodnie z którym sprzedaż komornicza nie podlega VAT - uznać należy za nieprawidłowe. Otóż, komornik wykonujący czynności egzekucyjne w stosunku do dłużnika (podatnika VAT), na podstawie których Spółka uzyska zaspokojenie roszczeń wynikających z zawartej umowy przewozu, zobowiązany będzie odprowadzić podatek od towarów i usług powstały z tytułu tej sprzedaży (niejako za dłużnika). Co więcej, winien on wystawić w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży zastawionych towarów.

Na marginesie warto jednak zauważyć, że komornik nie jest zobowiązany odprowadzić podatek VAT w każdej sytuacji. Jak bowiem czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 kwietnia 2011 r. (sygn. BPP1/443-647/11/ES): „komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika.

Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku”. Jednakże to w wyjątkowych sytuacjach nastąpi.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...