Chiny będą sprawdzać towary wysyłane do Gdańska

Wybrane kontenery płynące do portu w Gdańsku będą dodatkowo sprawdzane / ShutterStock
Port w Gdańsku dołączył do pilotażowego programu współpracy celnej UE z Chinami. Kontrolerzy sprawdzą, czy przesyłki wysyłane do portu w Gdańsku nie zawierają podrobionych papierosów, leków, części samochodowych. 

Celem programu pilotażowego bezpiecznych szlaków handlowych z Chinami (SSTL) jest dostarczanie z wyprzedzeniem danych o eksportowanych towarach do wybranych portów w UE, by ułatwić służbom celnym analizę ryzyka jeszcze przed załadunkiem. 

Port w Gdańsku: współpraca z Chinami

W poniedziałek w Brukseli został podpisany aneks do umowy z Chinami, dzięki czemu do programu dołączył Gdańsk. "Gdańsk po dwóch latach zabiegów dołączył jako pełnoprawny uczestnik programu (...), który polega na tym, że dokonuje się jednej kontroli: przy eksporcie towaru z Chin na podstawie kryteriów oceny ryzyka, które są wskazywane przez porty w UE" - powiedział po podpisaniu aneksu wiceminister finansów i szef polskiej służby celnej Jacek Kapica.

Jak zaznaczył, dokument ten będzie "podstawą prawną dla służb w Gdańsku do wymiany informacji ze stroną chińską". "Wymiana informacji polega na tym, że z Chin jest wysyłana informacja o konkretnym kontenerze, że dokonano kontroli według naszych kryteriów. Dzięki temu kontrola w Gdańsku akurat tych przesyłek, które uczestniczą w wymianie informacji (papierosy, leki, części samochodowe - PAP), jest obniżona i kontener ten może być szybciej zwolniony" - wyjaśnił Kapica. Dodał, że w ten sposób przedsiębiorca ma tylko jedną kontrolę, a nie dwie. Zaznaczył, że kontroli w Chinach będą podlegać też inne towary znajdujące się w grupie ryzyka. "Pod tym kątem będzie profilowana kontrola, czy akurat pod pozorem innych towarów nie są eksportowane z Chin podrabiane części samochodowe czy papierosy" - wyjaśnił Kapica.


Jak poinformował kierownik oddziału celnego w Gdyni Jacek Narolski, port w Gdańsku (mający bezpośrednie połączenie z Szanghajem) przeładował w 2011 r. 677 tysięcy kontenerów. "Ta liczba cały czas rośnie, w tym roku mamy szansę uzyskać jeden milion" - powiedział. Dodał, że około 60 proc. importu towarów do trzech polskich portów (Gdańsk, Gdynia, Szczecin) stanowią towary z Chin.

W programie pilotażowym współpracy celnej z UE uczestniczą cztery porty chińskie (Shenzhen, Szanghaj, Chongqing, Dalian i Tianjin) oraz poza Gdańskiem jeszcze 6 portów w UE (Rotterdam, Felixstowe, Hamburg, Le Havre, Genua i Antwerpia). "Program ma się zakończyć pod koniec grudnia 2012 roku, natomiast myślę, że wspólny komitet celny podejmie decyzję o trzeciej fazie programu i będzie on przedłużony na następne dwa lata" - powiedział Narolski. Dodał, że jest propozycja wprowadzenia do projektu transportu kolejowego i lotniczego.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...