Będą ograniczenia dla TIRów w Gliwicach

Od 10 kwietnia 2012 ciężarówki powyżej 12 będą musiały stosować się do ograniczeń / ShutterStock
Od 10 kwietnia w Gliwicach zaczną obowiązywać ograniczenia dla ciężarówek powyżej 12 ton. TIRy nie będą mogły wjeżdżać do miasta łącznie przez pół doby - po cztery godziny w porannym i popołudniowym szczycie oraz w nocy.

Jak poinformował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, czasowe ograniczenie tonażowe będzie obowiązywało w godzinach 6-10, 14-18 oraz od północy do 4.00.

Samorząd chce w ten sposób ograniczyć tranzytowy ruch tirów na swoim terenie.

Podobne ograniczenia wprowadziły już w Polsce m.in. Wrocław i Warszawa.

"Rozwiązanie jest trudne, na pewno będzie powodowało różne konflikty i problemy. Z tym się należy liczyć, szczególnie w pierwszym okresie obowiązywania. Dlatego rozpoczynamy informowanie przedsiębiorców i mieszkańców Gliwic już teraz" - powiedział Frankiewicz. 

Ciężarówki na autostradę

Jak wyjaśnił, warunki do wprowadzenia takiego rozwiązania powstały wraz z oddaniem w pobliżu Gliwic do użytku odcinków autostrady A1 - stanowiącej obwodnicę miasta w osi północ-południe.

Głównym problemem dla miasta jest obecnie przebieg drogi krajowej nr 78 - wiodącej w tym kierunku i przecinającej śródmieście. Strefa ograniczenia ruchu obejmie głównie centrum miasta.

Została wytyczona tak, by możliwie nie utrudnić funkcjonowania przedsiębiorcom. Nie sięga m.in. centrów logistycznych w dzielnicy Sośnica i przy ul. Portowej, ani firm w specjalnej strefie ekonomicznej. 

Mandat za wjazd ciężarówką

Złamanie zakazu - egzekwowane przez policję i ITD - ma kosztować 500 zł.

Strefa ma zostać dokładnie oznakowana - informacje i mapki znajdą się kilka kilometrów wcześniej, aby kierowcy ciężarówek mieli swobodną możliwość zawrócenia lub zmiany kierunku jazdy przed zakazami.

Znaki informacyjne będą prowadziły na obwodnice - autostrady A1 i A4 oraz drogę nr 88. Zezwolenie na jazdę ciężarówkami mimo zakazu będą mogły otrzymać firmy mające bazę w mieście, a także wykonujące szczególne usługi. W Gliwicach przyjęto tu zasady zbliżone do obowiązujących w innych miastach, np. we Wrocławiu.


Wnioski o bezpłatne zezwolenia będzie można składać w Zarządzie Dróg Miejskich od 29 lutego. Wszelkie informacje znalazły na stronie Zarządu www.zdm.gliwice.pl. 

Opłaty za przejazd dla ciężarówek

Wprowadzenie częściowego zakazu jazdy ciężarówek przez Gliwic wiąże się z prowadzoną od wielu miesięcy przez tamtejszy samorząd akcją sprzeciwu wobec wprowadzenia opłat na ponad 19-kilometrowym odcinku autostrady A4, który stanowi południową obwodnicę miasta.

Przed tygodniem przedstawiciele projektu poboru opłat viaTOLL poinformowali, że od 1 czerwca przejazd zarządzanym przez GDDKiA odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Bielanami Wrocławskim a węzłem Sośnica w Gliwicach będzie być płatny dla wszystkich pojazdów.

Infrastruktura punktów poboru opłat stanęła już w pobliżu węzła Gliwice Sośnica oraz przy trzech innych węzłach wokół miasta.

Władze Gliwic zabiegają o bezpłatny przejazd autostradową obwodnicą miasta od połowy lat 90. Przedstawiciele kolejnych rządów obiecywali, że przejazd autostradami w obrębie Gliwic będzie bezpłatny, a w ruchu lokalnym zostanie wprowadzony tzw. bilet zerowy.

Deklaracje w tej sprawie politycy składali też przed ubiegłorocznymi wyborami, mówił o tym m.in. premier Donald Tusk.

Jak podkreślił we wtorek prezydent Frankiewicz, formalnie kwestia autostradowych obwodnic miast dotąd nie została uregulowana i nic w tej sprawie od końca ub. roku się nie zmieniło.

W styczniu Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej informowało, że wypracowywane jest "kompleksowe rozwiązanie dla kwestii obwodnic autostradowych" w całej Polsce. 

Zerowy bilet na obwodnicę

Tylko w woj. śląskim o prawo do bezpłatnej jazdy autostradami upominają się, prócz Gliwic, samorządy subregionu rybnickiego i Częstochowy.

Dopiero po wypracowaniu decyzji systemowych resort ma zająć się kwestiami technicznymi, np. czy mieszkańcy będą korzystać z biletów zerowych czy zastosowane będzie jakieś inne rozwiązanie. Ministerstwo nie podało terminu zakończenia prac nad tymi regulacjami.

(PAP)

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...