Jak wdrażać rozwiązania innowacyjne w logistyce

Konrad Kąkolewski
rozwiń więcej
Jak ułatwić pracę kierowcom / ShutterStock
Sukces nowych projektów w logistyce opiera się na kliku czynnikach: innowacyjnej linii biznesowej, prostym modelu biznesowym, zamierzeniu osiągnięciu break even po 3-6 miesiącach i odnotowaniu pierwszych stabilnych przychodów w ciągu 30 dni. Dzięki temu modelowi można osiągnąć nawet 100 proc. wzrost sprzedaży.

Działanie w tradycyjnym modelu biznesowym w branży TSL i na dużą skalę w dłuższej perspektywie skazane jest dzisiaj na porażkę. Innowacyjność powinna więc dotyczyć każdej z linii biznesowych prowadzonych przez firmę logistyczną. Sukces projektów opiera się na kliku czynnikach: innowacyjnej linii biznesowej, prostym modelu biznesowym, zamierzeniu osiągnięciu break even po 3-6 miesiącach i odnotowaniu pierwszych stabilnych przychodów w ciągu 30 dni. Dzięki temu modelowi można osiągnąć 100 proc. wzrost sprzedaży.

A o to kilka innowacyjnych rozwiązań, które przyczyniają się do wykonania założonych projektów.

Dzięki np. wdrożeniu systemu Hussar Total Control Transport klient otrzymuje pełne dostosowanie linii transportowych do jego potrzeb bez strat marży stronie spedytora.

A to dzięki pełnemu rozpoznaniu 9 składników kosztowych frachtu na terenie Europy Zachodniej w każdym jej obszarze.

Klient może też uzyskać pełną informację na temat ruchu pojazdów/ ładunków w ciągu 3 minut oraz pełne raporty z podaniem:

  • ETA estimated time of arrival - oczekiwany czas dostawy, 
  • ATA - actual time of arrival,
  • czasu jazdy, pracy i przerw da każdego kierowcy w układzie dziennym, tygodniowym, dwutygodniowym i miesięcznym na przód,
  • dokładnego miejsca obecnej lokalizacji ładunku/ pojazdu ze zdjęciem satelitarnym/ rzeczywistym,
  • dokładnej ścieżki transportowej- trasa punkt po punkcie 
  • natychmiastowej sygnalizacji pojawiających się problemów i propozycje rozwiązania.

Logistyka: Zdalna nawigacja a koszty

Nawigując pojazdy z biura - trasa przejazdu ustalana jest na komputerach dyspozytorów w biurze. Po naciśnięciem guzika komputera telematycznego zamontowanego na pokładzie auta - kierowca ma w ciągu 2 minut informację o przebiegu trasy, a trasa ustalana jest w nie więcej niż 7 minut. 

Tak więc auto rusza do 10 minut od otrzymania zlecenia transportowego od Klienta - standardowo trwać to może do 45 minut na każde zlecenie zanim firma transportowa prześle kierowcy zlecenie, kierowca wypije kawę, przeciągnie sie, rozłoży mapę popatrzy trzy razy się pomyli, etc. 

Ułatwienie pracy kierowcom

Dzięki tym rozwiązaniom eliminujemy nieefektywność procesu transportowego oraz ułatwiamy pracę kierowcom. Elektroniczne pozyskiwanie i przekazywanie dokumentów z ciężarówki w ciągu 2 minut to kolejne udogodnienie. Każdą ciężarówkę można wyposażyć w specjalistyczny skaner, którym kierowca przekazuje dokument z miejsca rozładunku. Klient może mieć dokumenty w ciągu 5 minut na skrzynce poczty elektronicznej. Poprawia to również cash flow firmy transportowej.

Dzięki tym rozwiązaniom każde auto ma zaplanowany grafik pracy z wyprzedzeniem na 3 kursy do przodu.

Jak zarabiać w transporcie?

Podwykonawcę, który przekazuje pojazdy do stałej pracy, należy traktować jak Klienta. Dając mu pracę oraz sprzedając usługę prowadzenia jego floty w sposób bardziej ekonomiczny niż on sam dotąd to robił jest bardzo istotne. Dzięki wdrożeniu Podwykonawcy do systemu zarządzania transportem i systemu planowania tras przejazdu, można zwiększyć marżę nawet o 8 proc. Skąd oszczędności? Na przykład na opłatach za przejazdy po drogach - system zarządzania transportem określa ekonomiczne trasy przelotu na wszystkie kraje.

Kolejne, to oszczędności na opłatach promowych. Dzięki porozumieniom zakupowym z przewoźnikami promowymi można wynegocjować atrakcyjne ceny transferów promowych, z których też korzysta podwykonawca.

To tylko kilka przykładów, które pokazują jak innowacyjność wpływa na koszty prowadzenia działalności transportowej i logistycznej. A jest jeszcze szereg rozwiązań, które wpływają na obniżenie kosztów, chociażby z tytułu zakupu paliwa, serwisów, ubezpieczeń, etc. 

Dlatego chcąc prowadzić ekonomiczny biznes w logistyce, trzeba pamiętać, że innowacyjność się opłaca.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...