STOP kradzieżom w transporcie – kampania społeczna „Rzetelny Przewoźnik”

ShutterStock
Zdecydowane kroki w walce z procederem kradzieży i wyłudzeń w branży transportowej zdecydowali się podjąć inicjatorzy kampanii społecznej „Rzetelny Przewoźnik”, która właśnie wystartowała.

10 mld euro - tyle według Niemieckiego Zrzeszenia Towarzystw Ubezpieczeniowych wynosi całkowita kwota wartości towarów, które każdego roku giną w Europie na skutek kradzieży i wyłudzeń w transporcie. Międzynarodowy serwis policyjny TruckPol podaje, że tylko w I kwartale 2011 r. liczba kradzieży ciężarówek na terenie Wielkiej Brytanii wzrosła aż o 83% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.

Głównym celem kampanii jest ograniczenie rosnącej skali kradzieży i wyłudzeń w transporcie, której ofiarami każdego roku pada tysiące polskich i europejskich przedsiębiorstw. Wg ankiety, którą przeprowadziła Polska Izba Spedycji i Logistyki w okresie sierpień - grudzień 2005 roku w ramach akcji "Bezpieczny Transport" ofiarą kradzieży lub wyłudzenia na przestrzeni 5 lat padło ponad 73% firm transportowo-spedycyjno-logistycznych w Polsce.

Zmorą branży są nie tylko kradzieże na parkingach podczas postoju ciężarówek. Przestępcy napadają na tiry podczas jazdy, a ci bardziej wyrafinowani budują zaufanie i po prostu wyłudzają towar pod pretekstem wykonania zlecania przewozowego np. jako podwykonawca.

- Gdy moi kierowcy stoją na parkingu bez ładunku, podnoszą rogi plandeki. Wszystko po to, by uniknąć jej zniszczenia. Lepiej żeby złodziej od razu widział, że nie ma co ukraść niż przekonywał się o tym dopiero, gdy ją rozetnie – mówi Dariusz Blicharczyk, który razem z bratem prowadzi polską firmę transportową DGB-Team.

Kampania "Rzetelny Przewoźnik” opiera się na trzech filarach

Pierwszym jest edukacja uczestników branży, czyli praktyczne szkolenia i kursy dla przewoźników i spedytorów na tematy związane z zabezpieczeniem firmy przed kradzieżami. Już teraz każdy zainteresowany może wejść na stronę internetową kampanii – www.rzetelnyprzewoznik.pl – i sprawdzić swoją w wiedzę w internetowym kursie wiedzy transportowej przygotowanym przez organizatorów.

Dla osób, których wiedza okaże się największa przygotowano nagrody, m.in opony ciężarowe Continental czy nawigacje samochodowe Tom Tom.

Kolejnym filarem akcji jest weryfikacja firm świadczących usługi przewozowe. Na stronie kampanii każdy zainteresowany może sprawdzić czy dany przewoźnik rzeczywiście funkcjonuje na rynku oraz czy posługuje się prawdziwymi dokumentami.

Promocja firm transportowych

Trzecim filarem kampanii jest promocja sprawdzonych i zweryfikowanych firm transportowych, które gwarantują, że ładunek dotrze na miejsce w określonym czasie. Takie firmy otrzymują Certyfikat Rzetelnego Przewoźnika, co w praktyce oznacza pewność bezpieczeństwa współpracy z taką firmą. Obecnie taki certyfikat posiada już kilkaset firm transportowych z Polski, Litwy oraz Czech.

Inicjatorem kampanii „Rzetelny Przewoźnik” jest operator giełdy TRANS wspólnie z firmami DKV Euro Service oraz Continental Opony Polska. Patronat medialny nad akcją objęły m.in. dziennik Rzeczpospolita, portal Money.pl, czasopisma branżowe TSL Biznes oraz Truck&Van, program Na Osi (emitowany w TVN Turbo) oraz serwisy Policyjni.pl, etransport.pl, Tabor24.pl, Pracujwlogistyce.pl i Logistyka.infor.pl.

Zagadnienia do kursu wiedzy o transporcie przygotowała Kancelaria Prawna Iuridica.

Swojego wsparcia kampanii „Rzetelny Przewoźnik” udzielił również m.in. Poseł Janusz Piechociński z Sejmowej Komisji Infrastruktury. We wpisie zamieszczonym na stronie kampanii można przeczytać cytat z Posła Piechocińskiego: Rzetelny Przewoźnik nie jest postawą na pokaz, ale rzeczywistą formą inwestowania przez firmę i jej załogę w swoją przyszłość.

„Rzetelny Przewoźnik” jest też obecny na Facebooku. Na profilu akcji pod adresem facebook.com/rzetelnyprzewoznik można podzielić się swoją opinią dot. zjawiska kradzieży w transporcie, poznać opinie innych uczestników branży czy poznać najnowsze wiadomości związane z akcją. 

Inicjatorzy kampanii planują zwrócić się do instytucji państwowych m.in. Policji, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz Ministerstwa Infrastruktury o wsparcie akcji przeciw kradzieżom oraz podjęcie niezbędnych kroków do skutecznej walki ze zjawiskiem kradzieży i wyłudzeń w branży TSL.

Więcej o akcji na stronie www.rzetelnyprzewoznik.pl oraz facebook.com/rzetelnyprzewoznik

O giełdzie ładunkowej TRANS.eu:

Europejska Giełda Transportowa TRANS to największa giełda wolnych ładunków i pojazdów w Europie Środkowo- Wschodniej.

Dzięki giełdzie szybko i bez większych problemów można wyszukać ładunek do przewiezienia, znaleźć fracht powrotny czy zaoferować swoje usługi przewozowe. Poprzez zaawansowany system bezpieczeństwa giełda zapewnia wysoki poziom transakcji zawieranych za jej pośrednictwem.

Wiarygodność swojego zleceniodawcy czy podwykonawcy można poznać dzięki ocenom i komentarzom innych uczestników rynku, Certyfikatowi Rzetelny Przewoźnik czy indeksowi wiarygodność płatniczej TransRisk.

Obok firm spedycyjnych i przewoźników na giełdzie mogą zarejestrować się także firmy produkcyjne i handlowe oferujące towar do przewiezienia.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...