Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów

Podatek u źródła uregulowany przez płatnika a prawo do kosztów.
Polski ustawodawca w odniesieniu do niektórych dochodów uzyskiwanych w wyniku płatności transgranicznych przez podmioty nieposiadające siedziby ani zarządu na terytorium RP, wprowadził obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku (tzw. podatek u źródła).

Odnosząc się do podatku u źródła, wskazać należy, że podatnikiem tego podatku jest podmiot uzyskujący przychód, jednakże obliczenie, pobór oraz zapłata podatku do właściwego urzędu skarbowego ciążą na podmiocie dokonującym wypłaty, który staje się tym samym płatnikiem podatku. Płatnik powinien pobrać kwotę podatku od wynagrodzenia przysługującego kontrahentowi i wypłacić mu należność pomniejszoną o wysokość omawianego podatku. W celu ustalenia prawidłowej stawki podatku należy wziąć pod uwagę przepisy ustaw o podatkach dochodowych z uwzględnieniem bilateralnych umów o zapobieganiu podwójnego opodatkowania.

Odstąpienie od potrącenia podatku przez płatnika z kwoty należnej kontrahentowi, a następnie pokrycie tegoż podatku z własnych środków finansowych może nieść za sobą różnorakie konsekwencje, których określenie w głównej mierze uzależnione jest od przyczyn stojących za wskazanym postępowaniem płatnika. Rozstrzygnąć należy, czy w omawianej sytuacji istnieje możliwość zaliczenia wydatku poniesionego w wyniku pokrycia podatku u źródła z własnych środków przez płatnika do kosztów uzyskania przychodu.

Na wstępie należy wskazać, że płatnikowi co do zasady przysługuje roszczenie zwrotu wydatków poniesionych na zapłatę podatku u źródła od kontrahenta, a zatem nie można zakwalifikować omawianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, gdyż ten nie charakteryzuje się definitywnością, która stanowi jedną z przesłanek potrącalności wydatku w koszty uzyskania przychodów.

Zobacz też: VAT: Sprzedaż w USA nie jest opodatkowana w Polsce

Uzasadnienie celu poniesienia wydatku, obejmującego uregulowanie za kontrahenta zagranicznego podatku u źródła, pozwalające na zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodu jest natomiast możliwe w sytuacji, gdy obowiązek pokrycia przez płatnika podatku u źródła wynika z łączących strony postanowień umownych. W przypadku bowiem gdy istotnie ze sporządzonej umowy wynikać będzie obowiązek poniesienia kosztów podatku u źródła przez nabywcę jako dodatkowy element wynagrodzenia oraz zidentyfikowany zostanie cel i związek tego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą, wówczas wartość tego podatku będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu płatnika. Wiąże się to również z utratą prawa regresu w stosunku do zagranicznego kontrahenta o zwrot poniesionego wydatku. Podkreślenia wymaga, że w obecnych stosunkach gospodarczych często dochodzi do sytuacji, w których na mocy postanowień umownych nałożony jest na wypłacającego wynagrodzenie obowiązek poniesienia wszelkich dodatkowych kosztów wynikających z transakcji, bez prawa roszczenia o zwrot tych kosztów od dostawcy. W tym zakresie kwota podatku u źródła, jako dodatkowy element kosztu nabycia, może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu (takie stanowisko znajduje również potwierdzone w stanowiskach organów podatkowych – przykładowo: w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 26 września 2014 r. sygn. ITPB3/423-284/14/DK, czy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 sierpnia 2014 r. sygn. IPPB5/423-553/14-2/PS).

Ponadto istnieje możliwość obrony stanowiska, zgodnie z którym zapłata podatku u źródła przez płatnika stanowi koszt uzyskania przychodów, w sytuacji w której płatnik de facto nie ma sposobności fizycznego potrącenia kwoty podatku z wypłacanego wynagrodzenia. Przykładem w tym zakresie może być zakup praw autorskich drogą elektroniczną wraz z akceptacją regulaminu zakupu, jeżeli uiszczana kwota na rzecz kontrahenta jest automatycznie generowana przez system internetowy jako kwota netto, co uniemożliwia dokonanie jakichkolwiek w niej zmian, szczególnie jeśli zapłata finalizowana jest przy użyciu karty kredytowej. Wówczas to charakter transakcji i sposób wywiązania się z niej niejako wymuszają na nabywcy zapłatę pełnej kwoty bez dokonania potrąceń. W tej sytuacji wypełnienie obowiązków podatkowych po stronie płatnika poprzez zapłatę podatku ze środków własnych upoważnia go do zaliczenia kwoty tego podatku do kosztów uzyskania przychodu (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 maja 2014 r. sygn. IPPB3/423-370/14-2/JBB).

Zobacz też: Techniczny sposób poboru podatku u źródła przez płatnika na gruncie ustawy o PDOP

Nadmienić należy, że dla analizowanych przypadków zastosowania nie znajduje żaden z przepisów art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP, a w szczególności art. 16 ust. 1 pkt 15, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku dochodowego oraz wpłat z zysku określonych w odrębnych przepisach. Zakres tego przepisu dotyczy wyłącznie podatku dochodowego, uiszczanego przez podatnika a nie płatnika(który ewentualnie poniósł koszty podatku u źródła), zgodnie z przepisami prawa zadaniem płatnika jest jedynie odprowadzenie do urzędu skarbowego podatku należnego od podatnika.

Tekst: Tomasz Musialski, Konsultant podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...