Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania przy WDT?

Agnieszka Pabiańska
rozwiń więcej
ShutterStock
Czy koszty transportu związanego z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru powinny być włączone w podstawę opodatkowania tej dostawy? Jak prawidłowo udokumentować oraz zdeklarować wartość nabytych usług transportowych dla celów WDT? Co w przypadku ujęcia w odrębnych pozycjach faktury towarów i kosztów ich transportu?

Spółka XYZ w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wywozu towarów z Polski na terytorium innych państw członkowskich UE, głównie Anglii. Podatnik ponosi koszty usług świadczonych przez firmy kurierskie, a następnie obciąża nimi odbiorców towarów.

Na fakturze dokumentującej WDT Spółka XYZ na życzenie kontrahentów osobno pozycjonuje towary ze stawką 0%, a osobno koszty związane z nabytymi usługami transportowymi (również opodatkowane wg stawki 0%). Przy czym, Podatnik nie zawierał z nabywcami żadnych umów przewidujących osobne rozliczenie kosztów transportu. Spółka XYZ wykazuje całość świadczenia (zarówno dostawę towarów, jak i usługi przewozowe) w poz. 31 deklaracji VAT-7 (podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów).

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru

Czy postępowanie Podatnika jest prawidłowe w świetle ustawy o VAT? 

Zgodnie z brzemieniem art. 29 ust.1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, która obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Co prawda ustawodawca nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem „całość świadczenia należnego”, to warto w tym miejscu odnieść się do art. 78 Dyrektywy 2006/112/WE, który wskazuje elementy podstawy opodatkowania: podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem samego VAT; koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Dokonując wykładni art. 29 ust. 1 ww. ustawy z uwzględnieniem treści unormowań Dyrektywy, można dojść do przekonania, że usługa transportowa jest świadczeniem powiększającym podstawę opodatkowania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Stąd, koszty transportu związane z WDT należy potraktować jako element świadczenia zasadniczego, a więc: wliczyć do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy, a nadto ustalić moment powstania obowiązku podatkowego oraz stawkę podatku VAT tak jak dla WDT. Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe, przykładowo: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2012 r. (sygn. ITTP2/443-1662/11/MD) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2011 r. (sygn. ILPP4/443-246/11-4/ISN).


Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na argumentację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wyrażoną w interpretacji z dnia 23 maja 2008 r. (sygn. IPPPI-443-496/08-2/JB), który uznał że: „bez znaczenia dla sposobu opodatkowania usługi transportowej pozostaje fakt, czy usługa transportu jest ujmowana w jednej pozycji faktury, czy też w dwóch pozycjach faktury: jako dostawa towaru i jako świadczenie usługi z nią związanej. W sytuacji bowiem wykazania tego świadczenia w dwóch pozycjach faktury podstawą opodatkowania i tak będzie suma kwot wykazanych przez Spółkę na fakturze - należna za dostawę towarów i za usługę transportową”.

Koszty transportu

Reasumując powyższe, mimo iż w przedstawionym stanie faktycznym Spółka XYZ wyodrębniła na fakturze koszty transportu od towarów będących przedmiotem dostawy, to nie zmienia faktu, że koszty te pozostają nierozerwalnie związane z dokonaną transakcją wewnątrzwspólnotową. Konsekwentnie, ww. czynności należało potraktować całościowo - jako WDT opodatkowaną wg zasad właściwych dla dostawy towarów. Tym samym, zdaniem Autora, skoro Spółka XYZ uznała, że usługa transportowa jest świadczeniem pomocniczym wobec wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – to prawidłowo rozliczyła i udokumentowała ww. transakcję.

Na marginesie warto wskazać na odmienne (w ocenie Autora - chybione) stanowisko organów podatkowych, w których uzależniono możliwość potraktowania transportu jako świadczenia pomocniczego wobec WDT od wkalkulowania kosztów przewozu w cenę jednostkową towaru (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15.02.2010 r., sygn. IBPP3/443-95/10/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.02.2012 r., sygn. ILPP4/443-728/11-5/BA ).

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...