Jaki jest status dokumentów transportowych FIATA?

Ewa Krysztofiuk
rozwiń więcej
Jakie są korzyści ze stosowania dokumentó FIATA / ShutterStock
Co to jest FIATA? Jakie są korzyści z przynależności do organizacji oraz stosowania procedur i dokumentów.

Stosowanie przez spedytorów dokumentów sygnowanych przez FIATA (International Federation of Freight Forwarders Associations) zwiększa pewność obrotu, jak i bezpieczeństwo nadanych do spedycji przez klientów spedytorów towarów. Ponadto klient spedytora posługującego się dokumentami FIATA ma z góry zapewnioną gwarancję ochrony dochodzenia roszczeń związanych ze szkodami powstałymi w transporcie, jak i związanych z samym towarem, określoną w regulacjach FIATA dotyczących poszczególnych rodzajów dokumentów stosowanych przez spedytora.

Dokumentami opracowanymi przez FIATA są: FCR, FBL, FCT, FWB, FWR, SDT, SIC i FFL. Wystawiać te dokumenty i używać ich mogą jedynie członkowie organizacji wchodzących w skład FIATA, w szczególności spedytorzy należący do takich organizacji i skupieni w FIATA.

Spedycja: Co to jest FCR?

Forwarders Certificate of Receipt - spedytorskie zaświadczenie przejęcia towaru. Powstało w wyniku prac FIATA w 1955 r. FCR jest spedytorskim certyfikatem przekazania ładunku. Certyfikat ten wystawia spedytor. Poprzez wystawienie certyfikatu spedytor potwierdza, że przejął opisany w dokumencie konkretny ładunek z towarem, z nieodwołalnym poleceniem doręczenia go określonemu w nim odbiorcy lub oddania go do jego dyspozycji. Unieważnienie FCR jest możliwe tylko w przypadku gdy spedytorowi zostanie zwrócony oryginalny dokument FCR i pod warunkiem że spedytor ma sposobność dokonania odpowiednich operacji związanych z ładunkiem.

FCR ma status dokumentu niezbywalnego co oznacza że nie można przenosić praw z niego wynikających w drodze indosu. FCR pozwala zbywcy towaru na pobranie od nabywcy płatności za sprzedany towar natychmiast po przekazaniu towaru spedytorowi i uzyskaniu FCR.

Korzyści wynikające ze stosowania FBL

FBL, czyli Negotiable FIATA Multimodal Transport Bill of Lading to zbywalny multimodalny konosament FIATA. Jest to najbardziej popularny dokument transportowy. Dokument FBL umożliwia spedytorowi na występowanie w roli przewoźnika morskiego w przewozach relacji port-port oraz w roli operatora multimodalnego.


Spedytor używający FBL FIATA proponuje klientowi możliwość odebrania ładunku w punkcie zaproponowanym przez klienta, poza portem załadunkowym i transport ładunku do jakiegokolwiek miejsca przeznaczenia umiejscowionego także poza portem docelowym. Czynności te są wykonywane na podstawie jednego dokumentu przewozowego. Spedytor uzgadnia z klientem kwotę za cały transport. Co ważne dokument FBL gwarantuje zleceniodawcy zwrot szkód powstałych w transporcie i przeładunków towarów w kwocie i na warunkach ustalonych w klauzulach konosamentowych.

Do czego uprawnia dokument FCT?

FCT, czyli Forwarders Certificate of Transport to spedytorskie zaświadczenie transportowe. Dokument ten ma zastosowanie przede wszystkim w obsłudze przesyłek drobnicowych, gdzie spedytor nadaje do przewozu przy pomocy jednego listu przewozowego lub innego dokumentu transportowego kilka drobnych przesyłek. Co istotne FCT jest dokumentem zbywalnym ponieważ przekazanie towaru może być wykonane tylko po przedstawieniu oryginalnego dokumentu. FCT pokrywa całą trasę przewozu. Należy pamiętać, iż w wyniku wystawienia FCT spedytor nie przejmuje odpowiedzialności za przewoźników i innych podwykonawców zajmujących się przewozem towaru, na który spedytor wystawił dokument FCT.

FIATA SIC

Shippers Intermodal Weight Certification, czyli SIC to certyfikat załadowcy dotyczący wagi towaru w kontenerze. Pełni on głównie funkcję informacyjną. SIC jest certyfikatem załadowcy dotyczącym wagi ładunku w kontenerze. Jest używany przez załadowców wysyłających kontenery do i z USA i w Europie raczej nie występuje.


FIATA SDT

SDT - Shippers Declaration for the Transport of Dengerous Goods opracowany w 1978 r. to deklaracja załadowcy dotycząca przewozu towarów niebezpiecznych. Dokument ten wypełnia załadowca i zawiera on dane na temat niebezpiecznych materiałów. Podczas transportu tego typu materiałów konieczne są informacje na temat specyfiki przewożonego ładunku, jego stopnia szkodliwości, warunków odnoszących się do opakowań, nomenklatury, przechowywania.

Pozostałe dokumenty FIATA

FIATA Warehause Receipt (FWR) to kwit składowy FIATA. Potwierdza przyjęcie towaru na skład i jest także zobowiązaniem do wydania towaru upoważnionemu podmiotowi.
FIATA FFI, czyli FIATA Forwarding Instruction jest to przykładowe zlecenie spedycyjne. Służy ono jako dokument pomocniczy, wskazujący jak powinno wyglądać prawidłowe zlecenie spedycyjne składane spedytorowi. 

FIATA FWB, czyli FIATA Multimodal Transport Waybill (non negotiable) to multimodalny niezbywalny list przewozowy FIATA.

Organizacja FIATA z siedzibą w Zurychu to Międzynarodowa Federacja Zrzeszeń Spedytorów o globalnym obszarze działania. Zrzesza około 93 narodowe organizacje spedytorów z 84 krajów oraz około 2800 działaczy indywidualnych. Ma przedstawicielstwa w 149 krajach. Do podstawowych zadań organizacji FIATA należy reprezentowanie interesów zawodowych firm spedycyjnych oraz poręczenie profesjonalnego poziomu usług świadczonych przez jej członków.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...