Jest ustawa o ratyfikacji konwencji dot. odprawy celnej

ShutterStock
Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji konwencji w sprawie scentralizowanej odprawy celnej.

Chodzi o sporządzoną 10 marca 2009 r. w Brukseli Konwencję "w sprawie scentralizowanej odprawy celnej dotyczącej podziału krajowych kosztów poboru, które są zatrzymywane, gdy tradycyjne zasoby własne są udostępniane budżetowi UE".

Konwencja ta określa m.in. procedury, jakie powinny być stosowane m.in. w przypadku tzw. scentralizowanej odprawy celnej, łączy koncepcję odprawy scentralizowanej z innymi uproszczeniami określonymi w Zmodernizowanym Kodeksie Celnym. "W zasadzie postanowienia Konwencji mają charakter technicznych uzgodnień podejmowanych w podobnych sprawach przez unijnych ministrów finansów" - zaznaczono w komunikacie.

Dodano, że poza przepisami technicznymi Konwencja zawiera regulacje stanowiące warunek do skorzystania przez zainteresowane podmioty gospodarcze z korzystnych dla nich ułatwień w międzynarodowym obrocie towarowym.

"Od 2008 roku obowiązuje Zmodernizowany Kodeks Celny, a Komisja Europejska opracowuje obecnie przepisy wykonawcze do niego. Podmioty mające pozwolenie na stosowanie odprawy scentralizowanej będą mogły, zgodnie z Kodeksem Celnym, złożyć zgłoszenie celne w urzędzie celnym właściwym dla miejsca swojej siedziby, a towar będzie mógł być przedstawiony w innym urzędzie celnym" – tłumaczy Kancelaria.

Wskazano, że istotną kwestią są dochody z ceł, które trafiają do budżetu unijnego, po uprzednim potrąceniu 25 proc. pobranych kwot na poczet kosztów administracyjnych. Potrącona kwota pozostaje w państwach członkowskich.

"W przypadku SASP (pojedynczego pozwolenia na zastosowanie celnej procedury uproszczonej - PAP) i odprawy scentralizowanej powstał problem podziału tych 25 proc. między dwa kraje uczestniczące w danej procedurze" - napisano w komunikacie.

Kancelaria podała, że zgodnie z tzw. Porozumieniem Administracyjnym (podpisanym przez Polskę w 2009 r.) określono podział kosztów poboru należności w relacji 50:50 - dla państwa wydającego pozwolenie i dla państwa uczestniczącego w realizacji pozwolenia. Analogiczny podział krajowych kosztów poboru zakłada także Konwencja.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

(PAP)

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...