Warunki rozliczenia VAT w imporcie w procedurze uproszczonej

Anna Resiak
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
ShutterStock
Jakie wymogi należy spełnić, aby rozliczać podatek VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (VAT 7)? Czy w tym zakresie dokonano w 2011 r. zmian w przepisach?

W sytuacji, gdy importowane do Polski towary objęte zostaną na terytorium kraju uproszczoną procedurą celną, scharakteryzowaną szczegółowo w prawie celnym, przedsiębiorca dokonujący importu towarów może rozliczyć należny z tytułu importu towarów podatek VAT w deklaracji podatkowej (VAT 7) składanej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku VAT, a nie w zgłoszeniu celnym, co stanowi zasadę na gruncie podatku od towarów i usług.

Obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu importu towarów powstaje, co do zasady, z chwilą powstania długu celnego, zatem podatek należny z tytułu importu towarów, które zostały objęte procedurą uproszczoną wykazuje się w deklaracji VAT 7 składanej za miesiąc, w którym powstał dług celny.

Na marginesie należy wskazać, iż w takim przypadku kwota podatku należnego stanowi dla podatnika równocześnie kwotę podatku naliczonego, którą może on wykazać w tej samej deklaracji podatkowej, w której wykazuje podatek należny.

Import: Warunki rozliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej

Możliwość rozpoczęcia przez Podatnika rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej uzależniona jest od spełnienia szeregu warunków. Podstawowym wymogiem, do którego spełnienia zobowiązany jest przedsiębiorca, jest zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego naczelnika urzędu celnego, w formie pisemnej, o zamiarze rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej przed początkiem okresu rozliczeniowego, w którym planowane jest rozpoczęcie stosowania nowych zasad rozliczania VAT.

Podobne zawiadomienie jest konieczne jest także w przypadku ewentualnej rezygnacji z omawianego sposobu rozliczania podatku.

Ponadto możliwość rozliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej uzależniona jest od przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego, przed którym dokonywane są formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

  • zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach;
  • potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego

Jednakże, Podatnik nie ma obowiązku przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego wskazanych powyżej dokumentów, w przypadku, gdy posiada on już aktualne, czyli wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu, dokumenty.

Ponadto, począwszy od 1 lipca 2011 r., wymóg przedstawienia stosownych dokumentów uważa się za spełniony również w przypadku złożenia przez podatnika oświadczeń o tej samej treści ( o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz co do faktu rejestracji na potrzeby podatku VAT).

Warto jeszcze nadmienić, iż do 31 marca 2011 r. podatnicy, którzy chcieli stosować omawianą procedurę rozliczania podatku VAT zobowiązani byli także przedstawienia organowi celnemu w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych zabezpieczenia w wysokości równej kwocie podatku, który ma być rozliczony w deklaracji podatkowej. Jednakże, z dniem 1 kwietnia 2011 r. wymóg ten został zniesiony, co znacznie ułatwiło możliwość korzystania z omawianego sposobu rozliczania podatku.

Import: Potwierdzenie rozliczenia podatku

Poza warunkami, które muszą zostać spełnione przed rozpoczęciem rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej, podatnicy są także zobligowani do dopełnienia określonych formalności, których celem jest potwierdzenie prawidłowego rozliczenia podatku VAT.

W szczególności obowiązkiem przedsiębiorcy jest przedstawienie organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas traci on prawo do rozliczenia podatku na omawianych zasadach, w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, którą miał rozliczyć w danej deklaracji podatkowej.

Ponadto nieprzedstawienie dokumentów potwierdzających rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów skutkować może nawet utratą na okres 36 miesięcy prawa do rozliczania podatku w deklaracji podatkowej, przy czym wydanie takiej decyzji jest fakultatywne i zależy od uznania naczelnika urzędu skarbowego.

Jednakże, co bardzo istotne, decyzji takiej nie wydaje się, jeżeli nieprzestrzeganie terminu do przedłożenia dokumentów, w tym częstotliwość tego nieprzestrzegania, można uznać za nieistotne w stosunku do liczby i wielkości operacji importowych, które podatnik rozlicza, pod warunkiem jednak, że uchybienie to było spowodowane okolicznościami niewynikającymi z zaniedbania lub świadomego działania

Podstawa prawna: art.. 19 ust. 7, art. 33a, art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...