Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?

Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów? / ShutterStock
Czy usługi magazynowe mogą zostać uznane za usługi związane z nieruchomościami była/jest przedmiotem wieloletnich sporów. Bo, jak od strony formalnej opodatkować VAT usługę składowania towaru w magazynie w przypadku, gdy nie wskażemy konkretnej przestrzeni magazynowej?

Jak opodatkować VAT usługi składowania towarów?

Nasza spółka świadczy usługi logistyczne. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonujemy na rzecz podmiotów mających siedzibę poza Polską, usługi dotyczące składowania towarów w magazynach położonych na terytorium kraju. Umowy z kontrahentami zobowiązują nas do przechowania towaru w określonym magazynie, jednakże bez wskazywania konkretnej przestrzeni magazynowej. Usługobiorca nie uzyskuje prawa do korzystania z określonej części magazynu. Nie ma również samodzielnego prawa wstępu do magazynu. W jaki sposób powinniśmy opodatkować VAT opisane usługi. Nasze wątpliwości dotyczą miejsca świadczenia tych usług.

Zobacz też: Optymalizacja gospodarki magazynowej

Odpowiedź:

Zasadą jest, że miejscem świadczenia (czyli krajem opodatkowania) usług jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej - art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Należy jednakże pamiętać, że od powyższej reguły ustawodawca przewidział pewne odstępstwa. Jeden z wyjątków dotyczy miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Krajem opodatkowania wspomnianych usług jest miejsce położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT).

Przywołany przepis art. 28e ustawy o VAT jest odpowiednikiem art. 47 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej Dyrektywa 112), który stanowi, że miejscem świadczenia usług związanych z

nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub w miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość.

Zobacz też: Bezzałogowy system transportu w fabryce Audi

Zarówno ustawodawca unijny jak i polski nie definiują pojęcia usługi „związanej z nieruchomością”. Wskazują jedynie przykłady takich usług. Jednocześnie, jak wynika z ww. przepisów, katalog przykładów tego typu usług jest katalogiem otwartym. Zgodnie z powszechnie akceptowanym w doktrynie poglądem, zasada określona w art. 28e ustawy o VAT odnosi się do usług związanych z konkretnie określoną nieruchomością, nie zaś z nieruchomościami w ogóle. A zatem, musi być znana lokalizacja tej nieruchomości, w stopniu umożliwiającym określenie, w jakim państwie nieruchomość ta jest położona. Ponadto, aby mówić o usłudze związanej z nieruchomością, związek z tą (konkretną) nieruchomością musi być bezpośredni. Oznacza to, że nieruchomość musi być nieodzownym elementem danej usługi – bez tej nieruchomości usługa nie może być zrealizowana. Tylko, gdy nieruchomość będzie stanowić zasadniczy element świadczonej usługi, można mówić o usłudze związanej z nieruchomością. Zasada ta została wypracowana na gruncie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. wyrok z dnia 7.09.2006 r. w sprawie C- 166/05).

Kwestia, czy usługi magazynowe mogą zostać uznane za usługi związane z nieruchomościami była/jest przedmiotem wieloletnich sporów. W efekcie wspomnianych sporów, NSA postanowieniem z dnia 8 lutego 2012 r. (sygn. akt I FSK 611/11) skierował do TSUE pytanie prejudycjalne w sprawie określenia miejsca świadczenia usług obejmujących przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek, załadunek oraz w stosunku do niektórych klientów przepakowywanie materiałów dostarczonych w opakowaniach zbiorczych do indywidualnych zestawów. TSUE wyrokiem z dnia 27 czerwca 2013 r. w sprawie C-155/12 rozstrzygnął jak należy ustalać miejsce świadczenia dla w/w usług kompleksowych usług magazynowych. TSUE stanął na stanowisku, że usługą związaną z nieruchomością (określoną w art. 47 Dyrektywy 112) jest tylko takie świadczenie, którego przedmiotem jest konkretna nieruchomość. Ponadto, konieczne jest, by między tym świadczeniem a nieruchomością istniał wystarczająco bezpośredni związek. Nieruchomość ma stanowić konstytutywny (nieodzowny) element świadczenia wskazanej usługi.

Zobacz też: Jak zwiększyć przepustowość w magazynie

Usługi magazynowania nie zostały wymienione wprost w art. 47 Dyrektywy 112. Dlatego też TSUE uznał, iż usługi te mogą zostać objęte zakresem tego przepisu, o ile usługobiorcy zostanie zagwarantowane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości. W przypadku zaś, gdyby sąd krajowy uznał, że nieruchomość, w której magazynowane są towary, nie stanowiła niezbędnego elementu usługi lub gdyby usługobiorca nie miał jakiegokolwiek prawa wstępu do części nieruchomości, w której są magazynowane jego towary, wówczas usługa ta nie będzie związana z nieruchomością. Wówczas miejsce świadczenia takiej usługi należy ustalać na zasadach ogólnych, tj. będzie ona opodatkowana w kraju, w którym znajduje się siedziba usługobiorcy. Powyższa konkluzja znajduje potwierdzenie w wyroku NSA z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt I FSK 1786/13 wydanym w związku z w/w orzeczeniem TSUE. W wyroku tym NSA orzekł: „Mając na względzie powyższe stanowisko TSUE, art. 28e ustawy o VAT należy interpretować w ten sposób, że kompleksowa usługa magazynowania, może być objęta zakresem stosowania tego przepisu, jedynie pod warunkiem, że usługobiorcy jest przyznane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości”.

Zobacz też: Aplikacja połączy handlowca z magazynem

W rozpatrywanym przypadku podatnik świadczy usługi dotyczące magazynowania towarów. Aby analizowane usługi mogły zostać uznane za związane z nieruchomością, usługobiorca powinien mieć zagwarantowane umownie prawo używania całości lub określonej części magazynu. Kontrahentom Spółki nie przysługuje prawo do używania magazynu lub jego części (lub przynajmniej wstępu do niego). Tym samym, rzeczonych usług magazynowania nie można, w świetle wyroku TSUE w sprawie C-155/12, uznać za usługi związane z nieruchomością. Wobec tego, miejsce świadczenia dla tych usług należy ustalać na zasadach ogólnych – usługi te powinny być więc opodatkowane w kraju siedziby usługobiorcy (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Spółka zobowiązana jest zatem do dokumentowania wskazanych usług za pomocą faktur nie zawierających kwoty i stawki podatku VAT. Faktury te powinny zawierać adnotację „odwrotne obciążenie”.

Tekst: Małgorzata Breda - doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT, ECDDP Sp. z o.o.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...