Rynek powierzchni magazynowych - prognoza na rok 2013

Monika Rajska-Wolińska, Partner Zarządzający w Colliers International w Polsce / Media
W 2013 r. na rynku powierzchni biurowych aktywność najemców pozostanie na podobnym poziomie. A co będzie się działo na rynku powierzchni handlowych i magazynowych?

Na rynku powierzchni handlowych bez niespodzianek

Rynek powierzchni handlowych w Polsce jest już stosunkowo nasycony. Obecnie w budowie znajduje się ok. 750 tys. m² powierzchni, a według prognoz, w 2013 roku przybędzie ok. 550 tys. m² nowej powierzchni. Współczynnik powierzchni niewynajętej w głównych polskich aglomeracjach utrzymuje się na poziomie poniżej 5%. Najmniej dostępnej powierzchni znajduje się w Szczecinie i w Warszawie. Rynek polski jest nadal interesujący dla marek międzynarodowych. W 2013 roku na polski rynek wejdzie kultowa amerykańska firma Abercrombie & Fitch.

Spośród powierzchni magazynowych największym zainteresowaniem cieszą się Śląsk, Wrocław, Warszawa i Poznań

Na rynku powierzchni magazynowych w dalszym ciągu zainteresowaniem będą się cieszyć powierzchnie na Śląsku, we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Najbardziej popularne będą umowy typu pre-let oraz BTS. Nie przewidujemy natomiast inwestycji o charakterze spekulacyjnym. Współczynnik powierzchni niewynajętej będzie się natomiast obniżał. Stawki czynszów pozostaną na podobnym poziomie co w zeszłym roku. Niewielki wzrost możemy natomiast zaobserwować w regionach, gdzie współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na poziomie poniżej 10%.

Możliwy spadek czynszu za wynajem powierzchni biurowej

Jeśli chodzi o rynek powierzchni biurowych, przewidujemy, że aktywność najemców pozostanie na podobnym poziomie co w roku ubiegłym tzn. 900 tys. m2. Zwiększy się znacznie, bo aż o 40%, podaż powierzchni biurowych zarówno w Warszawie jak i miastach regionalnych. W związku z tym możemy być świadkami rosnącej ilości wolnej powierzchni, co w konsekwencji, może przełożyć się na spadek stawek czynszu.

Dobre wiadomości dla rynku inwestycji

Całkiem dobrze zapowiada się również rynek inwestycji. Spodziewamy się, że w 2013 roku polskie nieruchomości komercyjne najlepszej jakości będą się cieszyć niezmiennym zainteresowaniem zarówno inwestorów instytucjonalnych, jak i banków finansujących. Większy problem będą miały ponownie nieruchomości gorszej jakości, ze względu na ich niską płynność z uwagi na nieznaczne zainteresowanie potencjalnych kupujących. Jest to w znacznej mierze warunkowane trudnością z pozyskaniem finansowania dłużnego oraz oczekiwaniami finansowymi sprzedających. Przewidujemy, że wolumen transakcji w 2013 roku osiągnie poziom zbliżony do ubiegłego roku, czyli ok. 2.0 – 2.5 mld EUR.

Tekst: Monika Rajska-Wolińska, Partner Zarządzający w Colliers International w Polsce

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...