W dobie kryzysu istotne jest, na ile narzędzia IT będą wspomagać optymalizację kosztów

Marcin Figlarek, konsultant ds. logistyki i systemów WMS, Consafe Logistics
Firmy, mające duże magazyny potrzebują skomplikowanych systemów, które zoptymalizują procesy zachodzące w magazynie. Mniejsze spółki, najczęściej potrzebują podstawowych funkcjonalności WMS.

Rynek magazynowy jest dość zróżnicowany jeżeli chodzi o wymagania pod względem rozwiązań IT. Większe firmy, posiadające duże magazyny, potrzebują bardziej skomplikowanych systemów, które zoptymalizują procesy zachodzące w magazynie, a w połączeniu z pozostałą infrastrukturą IT będą oddziaływać na wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Mniejsze spółki, najczęściej potrzebują zaledwie podstawowych funkcjonalności WMS.

Systemy klasy WMS, również na polskim rynku, powoli stają się elementem niezbędnym w wyposażeniu każdego magazynu. Jakkolwiek znajdziemy niewielkie magazyny, które cały czas funkcjonują przy pomocy „kartki i ołówka”, tak te nowo powstałe są standardowo wyposażane w WMS. Warto zauważyć, że nowoczesne rozwiązania tego typu (np. Astro WMS Consafe Logistics), są w pełni skalowalne i indywidualnie dostosowywane pod potrzeby klienta. Zaletą tego typu rozwiązań jest to, że ich moduły można rozszerzać wraz ze wzrostem firmy, która z niego korzysta.

Dostawcy rozwiązań WMS oferują także bardziej budżetowe rozwiązania, dla firm o mniejszym potencjale rozwoju. Są to gotowe aplikacje, których implementacja wymaga pewnej zamiany ról. Mianowicie w tym przypadku to klient musi przemodelować procesy we własnej firmie, tak, żeby WMS okazał się w pełni efektywny. Wdrożenie tego typu jest dużo tańsze i implementowane jest niemal natychmiastowo.

Radio Frequency IDentification

Rozwiązania WMS rozwijają się przede wszystkim pod kątem zapewnienia jeszcze większego przyśpieszenia i optymalizacji wykonywanych procesów, eliminowania błędów i jak największego ułatwienia użytkowania. Perspektywą rozwoju branży jest z pewnością technologia RFID wykorzystywana w rozwiązaniach WMS. Radio Frequency IDentification to system do kontroli przebiegu towarów za pomocą fal radiowych z wykorzystaniem specjalnych układów elektronicznych (tzw. tagów), przytwierdzonych do przedmiotów. Wadą tego rozwiązania są dość wysokie koszty w stosunku do tradycyjnych kodów kreskowych, jednak w najbliższym czasie możemy spodziewać się stopniowego rozwoju systemów RFID, głównie dzięki zmniejszającym się cenom tagów i możliwości ich wielokrotnego użycia. Warto zauważyć, że niektóre przedsiębiorstwa widzą w tej technologii przewagę konkurencyjną ze względu na wyższy poziom bezpieczeństwa i dostępności informacji, a także innowacyjność i dodatkowe możliwości płynące z jej zastosowania.

Rozwój systemów głosowych

Ponadto, coraz większym zainteresowaniem u menedżerów magazynów cieszą się systemy głosowe. Technologia ta służy do wymiany danych pomiędzy WMS-em a operatorem za pomocą komend głosowych, bez konieczności używania klawiatury lub czytnika terminala. Technologie głosowe wprawdzie nie mają na celu zastąpienia popularnych rozwiązań stosowanych w magazynach, lecz są skutecznym i wygodnym uzupełnieniem ich funkcjonowania. Ich zadaniem jest uproszczenie i przyspieszenie obsługi niektórych procesów magazynowych, takich jak np. kompletacja czy wysyłka towaru.
Kolejną innowacją w branży WMS jest graficzna ilustracja stanów magazynowych, która służy ułatwieniu odczytania aktualnej sytuacji w magazynie. Rozwiązania tego typu korzystają z technologii trójwymiarowych, podobnych do tych z gier komputerowych, dzięki czemu możliwy jest wirtualny podgląd magazynu. W ten sposób użytkownicy uzyskują wgląd do każdej jednostki paletowej. Ponadto można sprawdzić poziom zapełnienia magazynu z lotu ptaka, co pozwala szybko i precyzyjnie zorientować się w sytuacji na magazynie. Wizualizacje znacznie podnoszą łatwość korzystania z rozwiązania WMS. Mają też duży wpływ na zwiększenie wydajności. Pozwala to na znaczne ulepszenia w zakresie zapobiegania, wykrywania błędów i łagodzenia zatorów w magazynie.

Tekst: Marcin Figlarek, konsultant ds. logistyki i systemów WMS, Consafe Logistics

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...