Na co zwrócić uwagę kupując wózek widłowy

Wojciech Szmulczyński
rozwiń więcej
Fot. Still wózek widłowy RC 40 przy naczepie
Decyzja o wyborze konkretnego modelu wózka widłowego w bezpośredni sposób przełoży się na szybkość i precyzję pracy operatora, a także na ponoszone koszty funkcjonowania magazynu. Na co więc zwrócić uwagę poszerzając flotę i jak ocenić ofertę dostawcy?

Pierwszym krokiem do optymalnego wyboru wózka widłowego jest sprecyzowanie potrzeb przedsiębiorstwa i zadań, do jakich pojazd będzie przeznaczony. 

Do czego wózek widłowy?

Istotna jest w tym zakresie m.in. analiza specyfiki miejsca pracy pod kątem dostępnej infrastruktury, szerokości korytarzy roboczych, wysokości regałów, rodzaju i ciężaru transportowanych towarów, ograniczeń i wymagań konkretnej branży czy częstotliwości korzystania z wózka widłowego.

Kolejnym krokiem będzie jasne określenie priorytetów aby móc w transparentny sposób ocenić walory poszczególnej oferty. Przy wyborze widlaka ważne jest aby decyzja oparta była na ekonomicznej kalkulacji. Nie tylko koszt zakupu jest ważny, ale przede wszystkim koszt jego użytkowania. Kalkulacji dokonuje się w oparciu o takie informacje jak pobór energii, czas i koszt pracy operatora, stawki serwisu i czas jego reakcji.

Od kilku lat firmy coraz częściej przy wyborze dostawcy posiłkują się kompleksowymi programami określającymi koszt motogodziny wózka. W podjęciu racjonalnej decyzji pomóc może także zasięgnięcie porady u doradcy handlowego. Zapewnia on kompleksowe wsparcie w zakresie analizy potrzeb konkretnego klienta i dostosowania pod nie specyfikacji konkretnego wózka, jak również jego obsługi serwisowej. Warto wiedzieć, że kupując nowy pojazd, klient ma możliwość wyboru modelu w seryjnym wyposażeniu lub dostosowania go do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie np. technologii antykorozyjnej, konstrukcji masztu i jego wysięgu czy rodzaju opon.

ABC zakupu wózka

Obok kalkulacji oferty pod względem wydajności pracy wózka widłowego i ponoszonych kosztów na jego utrzymanie, najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze floty jest specyfika branży. Zakres działania wózka oraz charakter jego pracy musi zostać dopasowany do warunków operacyjnych. Każda branża charakteryzuje się zróżnicowanymi potrzebami. Przykładowo, spożywcza - wymaga zastosowania wózków elektrycznych ze względu na brak emisji spalin, odlewnicza - o podwyższonym standardzie wykonania w zakresie wytrzymałości, a branża chłodnicza - dostosowanych do pracy temperaturze minus 30 stopni i wyposażonych w rozwiązania antykorozyjne.

Podczas decyzji o zakupie wózka widłowego nie mniej istotną kwestią pozostaje sposób jego finansowania. Zarówno leasing jak i wynajem długoterminowy to coraz popularniejsza forma pozyskiwania floty logistycznej. Intensywny rozwój tego segmentu branży można zauważyć od 2008 roku i jest on widoczny głównie wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Dla firmy jest to sposób na optymalizację swoich wydatków oraz możliwość utrzymania stosunkowo młodej floty.

Zapewnia to możliwość regularnej wymieniany części wózków na nowsze modele. Taki system pomaga również w doborze odpowiedniej liczby pojazdów podczas zmiennej koniunktury, która odpowiada zapotrzebowaniu i strukturze firmy.


Koszt serwisowania wózka widłowego

Czy przedsiębiorcy rzeczywiście kierują się obliczeniami przyszłych kosztów eksploatacji czy jednak głównym kryterium jest cena zakupu? Pozytywnym zjawiskiem jest, że decyzje, jakie podejmują klienci kupując flotę, stają się coraz bardziej świadome i poprzedzone dokładnymi kalkulacjami. Wybór konkretnego modelu dokonywany jest w oparciu o komplet danych obejmujących nie tylko jego cenę, ale i ergonomię sprzętu czy koszty serwisowania.

To bardzo słuszna taktyka, bowiem według szacunków ekspertów sam zakup urządzenia stanowi zaledwie 20% kosztów całkowitego utrzymania wózka widłowego. Nierzadko okazuje się, że droższy model może być stosunkowo tańszy w użytkowaniu np. dzięki niskiemu zużyciu energii, więc okazuje się bardziej racjonalnym wyborem. Podobnie rzecz ma się z serwisem. Brak dobrej infrastruktury firmy serwisowej, konieczność dokonywania częstych przeglądów wózka, wysokie koszty pracy techników i ceny części zamiennych powinny skłonić do poważnego zastanowienia się nad ofertą.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się umowy typu full-service. Powodują one przekazanie odpowiedzialności za stan techniczny i dyspozycyjność floty na firmę zewnętrzną. Usługa tego typu to także gwarancja stosowania oryginalnych części zamiennych Autoryzowane serwisy korzystają bowiem jedynie z markowych podzespołów, które są podstawą długiej żywotności wózka.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...