Raport C&W: Rośnie popyt na magazyny

Rośnie popyt na rynku magazynowym / ShutterStock
Rosnący popyt i spadająca liczba pustostanów na rynku magazynowym spowodował niewielki wzrost czynszów. Nowo powstające magazyny to zwykle obiekty Built to Suit - wynika z z raportu „Marketbeat Polska – Wiosna 2012” przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield.

Rok 2011 sprzyjał rynkowi nieruchomości komercyjnych wynika z raportu „Marketbeat Polska – Wiosna 2012” przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield.

Wartość przeprowadzonych transakcji sprzedaży wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 o ponad 30%, a na biurowym rynku najmu odnotowano kolejny rekord.

Raport „Marketbeat Polska – Wiosna 2012” podsumowuje rok 2011 na polskim rynku nieruchomości biurowych, handlowych, przemysłowo-magazynowych i hotelowych oraz przedstawia perspektywy na najbliższą przyszłość.

NAJWAŻNIEJSZE WNIOSKI PŁYNĄCE Z RAPORTU:

Inwestycje w nieruchomości komercyjne:

• Wzrost rocznego wolumenu transakcji do 2,56 mld EUR

• Sektory biurowy i handlowy wciąż najatrakcyjniejsze dla inwestorów

• Wejścia nowych podmiotów na polski rynek 

Nieruchomości magazynowe:

• Rosnący popyt i spadająca liczba pustostanów spowodował niewielki wzrost czynszów

• Nowo powstające magazyny to zwykle obiekty typu BTS (built-to-suit)


Nieco mniej sprzedaży na rynku magazynów

Wartość przeprowadzonych transakcji sprzedaży wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 o ponad 30% i osiągnęła poziom 2,56 mld EUR, najwyższy od 2007 r.

Niższą aktywność inwestorzy wykazali w sektorze magazynowym – 165 mln EUR.

Na nasz rynek weszły kolejne podmioty, np. Qatar Investment Authority, jeden z największych funduszy państwowych z krajów Zatoki Perskiej, który został nowym właścicielem Miasteczka Orange w Warszawie.

Pogłębia się tym samym dominacja inwestorów zagranicznych na polskim rynku. Ich udział w wolumenie transakcji wzrósł do 96%.

Największą transakcją 2011 r. spośród wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych była finalizacja przejęcia przez CA Immo spółki Europolis, udziałowca 5 warszawskich budynków biuro¬wych oraz 2 regionalnych parków magazynowych.

„W 2012 r. rynek inwestycyjny będzie silnie uzależniony od rozwoju sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych, których płynność zmalała pod koniec zeszłego roku.

Przewidujemy jednak, że najwięcej inwestycji będzie dotyczyło budynków biurowych w stolicy oraz obiektów handlowych w miejscowościach od 100 do 300 tys. mieszkańców.

Biorąc pod uwagę ilość toczących się aktualnie negocjacji, należy oczekiwać również wyraźnego wzrostu wolumenu trans¬akcji na rynku magazynowym” – dodaje Wojciech Pisz z Cushman & Wakefield.

Nieruchomości magazynowe

Na koniec 2011 r. zasoby powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce osiągnęły 7 mln mkw. Wolumen zawartych transakcji najmu zwiększył się o 34%.

Najaktywniejszymi deweloperami na rynku byli Panattoni, Goodman, Prologis, SEGRO. Zainteresowanie najemców skupiło się przede wszystkim na magazynach położonych w regionie Warszawy (41%), Górnego Śląska (20%), Wrocławia (12%) i Poznania (11%).

W najbliższych latach przewiduje się powstanie kolejnych obszarów koncentracji nowoczesnej powierzchni magazynowej, m.in. w miastach zlokalizowanych przy wschodniej granicy Polski.

Najwyższy udział w popycie, podobnie jak w latach ubiegłych, mieli operatorzy logistyczni, sieci sklepów oraz branża motoryzacyjna.

„Rok 2011 przyniósł dalsze ożywienie na rynku magazynowym Polski. Nadal rosły popyt i podaż. Współczynnik pustostanów zmalał prawie we wszystkich regionach, co w przypadku większości lokalizacji przełożyło się na nieznaczne wzrosty czynszów.


Obecnie trwa budowa ok. 370.000 mkw. magazynów, w dużej części w formie umów pre-let oraz obiektów typu built-to-suit.

Inwestycje tego rodzaju zapewniają deweloperowi stały dochód na dłuższy okres najmu, a klientowi obiekt dostosowany dokładnie do jego potrzeb” – mówi Tom Listowski, Partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce i relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.

Raport dostępny jest pod adresem: www.cwinvestment.pl/raport

Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych.

Firma Cushman & Wakefield została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 14 000 pracowników w 235 biurach w 60 krajach. Oferuje pełen zakres zintegrowanych usług dotyczących wszystkich rodzajów nieruchomości na całym świecie, w tym usług w zakresie najmu, sprzedaży i zakupu, finansowania dłużnego i kapitałowego, bankowości inwestycyjnej, usług korporacyjnych, zarządzania nieruchomościami, obiektami i projektami, doradztwa i wyceny.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...