Obowiązkowe wyposażenie skuterów

Daniel Kowieski
rozwiń więcej
Obowiązkowe wyposażenie skuterów Fot. Fotolia
Skuter, lub inaczej motorower, to małolitrażowy jednoślad bardzo często używany przez młode osoby. Pojazd, który ma pojemność silnika nie większą niż 50cm3 a prędkość maksymalną ograniczoną do 45km/h jest dobrą alternatywą dla samochodu w zatłoczonym mieście.

Jednak korzystają z niego nie tylko osoby podróżujące do pracy. Uprawnienia do prowadzenia skutera można zdobyć już w wieku 13 lat (karta motorowerowa) co sprawia, że widok nastolatka na skuterze nikogo nie dziwi. Jeździć nim mogą też osoby, które ukończyły 18 lat a nie posiadają żadnej kategorii prawa jazdy.

Zobacz też: Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Mimo faktu, że osoba niepełnoletnia musi mieć zdany egzamin aby poruszać się skuterem, zdarza się, że 15-, 16-latki dostają taki pojazd od rodziców i zaczynają nim jeździć po drogach. Nie jest to ani bezpieczne, ani zgodne z prawem, szczególnie gdy takie osoby nie mają pojęcia o przepisach i obowiązkowym wyposażeniu skutera. A nie odbiega ono zbytnio od tego w samochodzie osobowym.

Zobacz też: Gdzie i jak uzyskać kartę rowerową?

Niezbędne wyposażenie skutera/motoroweru:

- jedno światło mijania z przodu, kolor żółty lub biały

- jedno światło pozycyjne z tyłu, kolor czerwony

- odblask o kształcie innym niż trójkąt z tyłu, kolor czerwony

- odblask o kształcie innym niż trójkąt z boku, kolor żółty

- dwa hamulce działające niezależnie od siebie

- sygnał dźwiękowy

- tłumik wydechu

- przynajmniej jedno lusterko wsteczne (w takim przypadku montowane po lewej stronie)

- stopka, inaczej podpórka pojazdu

- uchwyt dla pasażera

- podnóżek dla kierowcy i pasażera do oparcia nóg

Zobacz też: Co wolno rowerzyście na ulicy?

Pamiętajmy, że skuter to nie wszystko. Przed wyjazdem na ulice trzeba zadbać o ważny przegląd techniczny pojazdu (robiony do 3 lat po zakupie skutera, później co dwa lata), opłacone ubezpieczenie OC (opcjonalnie AC), dowód rejestracyjny i kartę motorowerową (powyżej 18 roku życia już nie). Co do stroju to wymagany jest jedynie kask, ale dobrze mieć też odpowiednie buty (płaska podeszwa), wzmacnianą na łokciach kurtkę (ochroni nas w razie wypadku), rękawice i kamizelkę odblaskową.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...