Jak wybrać opony do motocykla

Jak wybrać opony do motocykla. Fot. Fotolia
Wybierając opony do motocykla należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Liczą się nie tylko rozmiar felgi i indeks prędkości.

Jak wybrać opony do motocykla - zwróć uwagę na zastosowanie i styl jazdy

Wybór opon należy uzależnić nie tylko od typu motocykla, ale przede wszystkim zastosowania i stylu jazdy. Inne opony wybiorą właściciele chopperów i cruiserów preferujący pokonywanie długich dystansów, inne właściciele sportowych oraz turystycznych motocykli, a jeszcze inne ci, którzy jeżdżą crossami po nieutwardzonej nawierzchni. – Kupując ogumienie warto zaufać producentom motocykli, gdyż homologują oni swoje pojazdy z jednym dopuszczalnym rozmiarem oraz typem konstrukcji opon – wyjaśnia miłośnik motocykli, Bartłomiej Jureczka z Działu Analiz Oponeo.pl. – Nie zaleca się wprowadzania w tym zakresie żadnych modyfikacji.
Motocyklista przygotowujący się do zakupu, powinien sprawdzić rozmiar ogumienia, ale również odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czego oczekuje od opony oraz jaki styl jazdy preferuje.

Zobacz też: Gdzie można zaparkować jednoślad?

Opony turystyczne są najczęściej stosowane przez motocyklistów

Najszerzej stosowane są opony turystyczne. Stanowią one uniwersalny produkt, który zaspokoi potrzeby większości motocyklistów. Takie ogumienie dobrze sprawdza się na różnorodnych nawierzchniach i w zmiennych warunkach atmosferycznych. Kierowcy chwalą je za wysoki komfort jazdy. Do motocykli turystycznych i sportowo-turystycznych przeznaczona jest opona Michelin Pilot Road 2 oraz jej następczyni: opona Michelin Pilot Road 3. Pierwsza z nich zwyciężyła we wszystkich testach Moto Revue i Motorrad od 2007 do 2011 roku. Druga pozostaje bezkonkurencyjna jeśli chodzi o przyczepność na mokrej nawierzchni. – Obie opony znajdują się w pierwszej piątce modeli najchętniej kupowanych przez motocyklistów – dodaje ekspert Oponeo.pl. - Charakteryzują się wysoką trwałością i dobrą przyczepnością niezależnie od kąta pochylenia maszyny w zakręcie, zapewniając kierowcy bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Zobacz też: Nowe przepisy odnośnie badań technicznych motocykli

Opony typu chopper i cruiser: w długie podróże

Kierowcom ceniącym bezpieczeństwo oraz precyzję prowadzenia profesjonaliści polecają ogumienie typu chopper lub cruiser dostosowane do motocykli takiego właśnie rodzaju. Bardziej niż prędkość liczy się w nich wygoda podczas długiej podróży. Wysokie przebiegi gwarantuje model Metzeler ME880 Marathon. Motocykliści doceniają go za dobre trzymanie w zakrętach oraz wzmocnioną konstrukcję, która pozwala na płynną jazdę również przy większym obciążeniu. Właściciele ciężkich maszyn mogą także wybrać model Dunlop D404 z bieżnikiem homologowanym przez Harley-Davidson. Dobra przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni, wysoka żywotność to charakterystyczne cechy tego modelu. W produkcji opony zastosowano mieszankę dwuskładnikową, która gwarantuje kierowcom wydłużone przebiegi oraz dobrą przyczepność.

Zobacz też: Motorower bez ogranicznika prędkości – konsekwencje i kary

Opony sportowe do szybkiej jazdy

Do szybkiej i bezpiecznej jazdy dobrze sprawdzają się sportowe opony wzorowane na technologii rodem z torów wyścigowych. Zapewniają one dobrą przyczepność i dynamiczne prowadzenie pojazdu. Dunlop Sportmax Roadsmart 2 oraz Bridgestone S20 gwarantują stabilność przy wysokich prędkościach oraz pewne pokonywanie zakrętów. Właściciele motocykli wybierają je ze względu na wysoką jakość i zastosowane w ich produkcji nowoczesne technologie zapewniające bezpieczną oraz wygodną jazdę.

Zobacz też: Kategoria prawa jazdy AM - kogo obowiązuje

Typ offroad dla tych co podążają nieutwardzonymi ścieżkami

Na podróże nieutwardzoną drogą profesjonaliści zalecają opony typu offroad. Ich cechą charakterystyczną jest odporność na zużycie i mocna konstrukcja. Dzięki doskonałej przyczepności motocykl na takim ogumieniu dobrze wchodzi w zakręty. Jedną z najchętniej kupowanych opon offroadowych jest Metzeler Tourance, część oryginalnego wyposażenia BMW R 1200 GS. Minimalizuje ona prawdopodobieństwo poślizgu, dzięki czemu kierowca ma możliwość lepszego wykorzystania osiągów motocykla.

Ogumienie wraz z zawieszeniem oraz układem hamulcowym są odpowiedzialne za bezpieczeństwo motocyklisty. Planując zakup nowych opon, warto wziąć pod uwagę rekomendacje doświadczonych kierowców, a w przypadku wątpliwości poradzić się profesjonalnych sprzedawców.

Źródło: Oponeo.pl

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...