Rodzaje silników motocyklowych

Anna Matelska
rozwiń więcej
silnik motocyklowy Fot. Fotolia
Silnik to serce motocykla, od jego właściwości zależy charakterystyka całej maszyny. Konstruktorzy przez lata doskonalili jednostki napędowe i wykorzystywali w ich budowie różne patenty. Jakie są rodzaje silników motocyklowych?

Przede wszystkim wyróżniamy dwie podstawowe grupy silników motocyklowych: dwusuwowe i czterosuwowe. Silniki dwusuwowe, zwane też dwutaktami, spotykane są głównie w starszych motocyklach, skuterach i motorowerach. Wykonują one cztery fazy pracy (ssanie, sprężanie, praca i wydech)  w ciągu dwóch suwów tłoka. W silniku czterosuwowym, jak sama nazwa wskazuje, tłok wykonuje cztery ruchy posuwisto-zwrotne w jednym cyklu roboczym.

Zobacz też: Jakie są rodzaje motocykli?

Dwusuwy charakteryzują się prostą budową, jednak wady takie jak wysokie zużycie paliwa, głośna praca i duża emisja spalin spowodowały, że zostały właściwie wyparte przez czterotakty.

Czterosuwy zdecydowanie dominują, jeśli chodzi o pojazdy napędzane silnikami spalinowymi. Również dla jednośladów powstało wiele ich odmian, różniących się przede wszystkim układem cylindrów.

Zobacz też: Motocykl dla kobiety

Single

Silniki jednocylindrowe są na ogół niewielkie i lekkie, dzięki prostej konstrukcji mogą być też łatwo serwisowane. Ich cechą charakterystyczną są duże drgania i moc maksymalna uzyskiwana często przy niewielkiej liczbie obrotów. W przypadku dwusuwów są to konstrukcje o raczej krótkiej żywotności, jednak ich budowa umożliwia samodzielną naprawę.

Silniki jednocylindrowe są stosowane m.in. w motocyklach off-roadowych typu cross lub enduro, które z zasady muszą być jak najlżejsze. Zdarza się jednak również montowanie jednocylindrówek w maszynach zupełnie innego rodzaju, jak np. w Yamasze SZR660 o zacięciu sportowym.

Zobacz też: W co się ubrać na motocykl?

Silniki rzędowe

Gdy cylindry ułożone są w jednej linii i pracują obok siebie, mówimy o rzędówce. Są to najpopularniejsze jednostki napędowe, jeśli chodzi o motocykle.

Najczęściej spotykane silniki, montowane m.in. w ścigaczach to jednostki czterocylindrowe. Osiągają one dużą moc maksymalną i bardzo wysokie obroty, przez co wymagają stosowania dobrych olejów. Charakteryzują się też zwartą konstrukcją, dowolnością montowania (wzdłuż lub w poprzek) i przeciętną żywotnością.

Zobacz też: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Oprócz czterocylindrówek spotkamy też inne  układy rzędowe. Wśród nich są rzędówki dwucylindrowe, tzw. twiny, maszyny o trzech albo o aż sześciu cylindrach.

Silnik widlasty

Silnik typu V daje najlepszy gang, minimalne drgania  i  wysoki moment obrotowy osiągany przy niewielkiej liczbie obrotów. Cylindry ułożone pod kątem generują przyjemny, charakterystyczny dźwięk. Typ V-2 pozwala na uzyskanie wąskiej konstrukcji.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

V-ki mają wielu fanów, również ze względu na swą długowieczność. Spotykane są przede wszystkim w cruiserach, np. marki Harley-Davidson, ale także np. w pojazdach Ducati.

Boxer

Boksery,czyli silniki o przeciwległych cylindrach, to nietypowe konstrukcje stosowane głównie przez markę BMW. Cylindry położone są w nich naprzeciwko siebie, w linii prostej. Silniki są szerokie, o nisko położonym środku ciężkości.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Układ ten zapewnia niższy spadek mocy rozwijanej liniowo, wysoką trwałość oraz niższy poziom hałasu i minimalne drgania. Typowy bokser wydaje więc charakterystyczny, basowy pomruk.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...