Czołowi zawodnicy WRC sezonu 2011 i ich auta

Samochód jakim jeżdżą kierowcy tego zespołu to Citroen DS3 WRC z turbodoładowanym silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 litra z bezpośrednim wtryskiem. Auto francuskiego zespołu dysponuje mocą 300 KM osiąganą przy 6000 obr/min oraz moment obrotowy 350 Nm. Waga DS3 określona jest jako nie mniejsza niż 1200 kg. / wrc.com
Samochody WRC są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów jeżdżących po drogach. To na nich testowane są nowe rozwiązania które później trafiają do aut cywilnych. Na sezon 2011 przewidziano wiele zmian konstrukcyjnych w samochodach. Wszystkie zespoły zostały zmuszone do zastosowania turbodoładowanych silników o pojemności nie przekraczającej 1600 centymetrów sześciennych. Miało to na celu obniżenie kosztów i skłonienie większej ilości marek do udziału w tej klasie rajdów.

1 Sebastien Loeb urodził się 26 lutego 1974 w Haguenau. Jest najbardziej utytułowanym kierowcą rajdowym. Trzykrotnie zwyciężył, a sześciokrotnie był finalistą w prestiżowych zawodach Race of Champions w których ścigają się najlepsi zawodnicy z całego świata.

ausmotive.com

2 Ford Fiesta WRC wyposażona jest w silnik 1.6 turbo. Zgodnie z wymogami regulaminu auto wyposażone jest w bezpośredni wtrysk benzyny. Taka jednostka generuje 300 KM mocy i 350 Nm momentu obrotowego.

wrc.com

3 Młodszy z braci Solbergów jeździ Citroenem DS3 WRC. Samochód tak jak pojazd Loeba jest wyposażony w silnik 1.6 o mocy 300 KM.

wrc.com

4 W 1998 roku Solberg podjął decyzję aby zacząć jeździć w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W swoim debiutanckim wyścigu w Rajdzie Szwecji zajął dopiero 16. miejsce. Siedział wtedy za kierownicą Toyoty Celica GT-Four. Kilkukrotnie zmieniał przynależność do zespołu aby ostatecznie założyć własny team w którego barwach ściga się w sezonie 2011.

wrc.com

5 Petter Solberg swoją karierę w sportach motorowych zaczął od rally cross'u. Zdobywszy mistrzostwo w swoim kraju zmienił dyscyplinę na wyścigi górskie. Tam też okazał się najlepszy.

pettersolberg.com

6 Nazwa zespołu zmieniała się na przestrzeni lat za sprawą zmiany sponsorów. Przed rokiem 2005 team nosił nazwę Ford Motor Co. W latach 2005-2007 znany był jako BP Ford World Rally Team. W 2007 roku nazwa została zmieniona na BP Ford Abu Dhabi World Rally Team. Obecnie zespół Hirvonena i Latvali nosi nazwę Ford Abu Dhabi World Rally Team.

wrc.com

7 Ford Abu Dhabi Rally Team zdobył tytuł Mistrza Świata Konstruktorów w roku 2006 i 2007.

wrc.com

8 Samochody WRC wyposażone są w system podtrzymujący ciśnienie doładowania.

wrc.com

9 Od sezonu 2011 zespół Ford Abu Dhabi World Rally Team startuje w rajdach Fordem Fiesta WRC. Poprzednimi autami był Ford Escort i Ford Focus.

wrc.com

10 Sébastien Ogier urodził się 17 grudnia 1983 roku w Gap. Jest młodym i dobrze rokującym kierowcą Citroen Total World Rally Team. Zadebiutował w WRC w roku 2008 startując Citroenem C2 S1600.

sebastien-ogier.com

11 Jari-Matii Latvala przyszedł na świat kwietnia 1985 roku. W wieku 17 lat zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Sześć lat później Latvala wygrał Rajd Szwecji. Został najmłodszym kierowcą triumfującym w tym rajdzie.

jmlatvala.com

12 Mikko Hirvonen (ur. 31 lipca 1980 w Kannonkoski) rozpoczął swoją karierę w 1998 roku za kierownicą Opla Kadetta GSi. W 2002 roku pojawił się w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata. Startował wtedy w Renault Clio S1600. Rok później został kierowcą zespołu fabrycznego Forda, aby następnie przejść do Subaru i ostatecznie wrócić do Forda.

mikkohirvonen.com

13 Prawdopodobnie jeszcze długo nie znajdzie się kierowca który dorówna temu francuskiemu kierowcy.

wrc.com

14 Niesamowity francuz który siedem razy z rzędu zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Świata w czasie swej kariery bił wiele różnego rodzaju rekordów. Między innymi w 2005 roku wyrównał wynik ilości mistrzowskich tytułów Carlosa Sainza i Marcusa Grönholma.

wrc.com

15 Loeb swój pierwszy tytuł mistrzowski zdobył w 2004 roku za kierownicą Citroena Xsary.

wrc.com

16 Citroen Total World Rally Team jest sześciokrotnym mistrzem świata w klasyfikacji konstruktorów. Tytuły te dla Citroena wywalczył francuz Sebastien Loeb.

wrc.com

17 Petter Solberg aktualnie zajmuje niezagrożone 5 miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata.

wrc.com
Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...