Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.
- Co to są kable rozruchowe?
- Kolejność podłączania kabli rozruchowych
- Odpalanie silnika przy pomocy kabli
Światła zostawione na całą noc albo kilkanaście godzin mrozu i już może pojawić się problem w postaci rozładowanego akumulatora w samochodzie. Jeśli nie mamy czasu na ładowanie akumulatora, musimy zadziałać doraźnie, poprzez uruchomienie pojazdu za pomocą kabli rozruchowych. Potrzebny jest do tego drugi sprawny akumulator i, rzecz jasna, kable.
Co to są kable rozruchowe?
Kable rozruchowe to przewody elektryczne, które umożliwiają podłączenie akumulatora jednego pojazdu do akumulatora innego pojazdu w celu dostarczenia energii elektrycznej do tego rozładowanego. To działanie pozwala uruchomić auto, którego akumulator rozładował się z powodu długotrwałego postoju, zimna lub problemów z elektryką.
Kable rozruchowe różnią się długością i grubością. W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym wystarczą przewody rozruchowe o średnicy 16 mm. Do samochodów z silnikiem diesla lepiej wybrać kable o przekroju równym 25–35 mm.
Jeśli w pobliżu naszego samochodu nie ma kierowcy, który może "użyczyć prądu" można skorzystać z usług taksówkarza, który za opłatą użyczy swojego akumulatora i kabli.
Kolejność podłączania kabli rozruchowych
Czy kable rozruchowe można sobie podłączyć dowolnie? Otóż nie! Prawidłowe podłączenie kabli jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno użytkownikom, ale też pojazdom. Niewłaściwe podłączenie może spowodować ryzyko porażenia prądem, uszkodzenia akumulatorów albo innych elementów samochodu.
Oba pojazdy powinny stać w miarę możliwości na równym podłożu, być wyłączone i mieć zaciągnięte hamulce ręczne. Należy też wyłączyć wszelkie działające na prąd urządzenia (np. światła, radio). Pojazdy nie powinny się dotykać.
Jaka jest kolejność podłączania kabli
- Należy podłączyć czerwony kabel (plus) do dodatniego terminala akumulatora w samochodzie pomocniczym (sprawnym akumulatorze).
- Następnie należy podłączyć drugi koniec czerwonego kabla (plus) do dodatniego terminala akumulatora w samochodzie z rozładowanym akumulatorem i upewnić się że kabel jest pewnie zamocowany.
Należy unikać dotykania metalowych części auta podczas podłączania.
- Następnie należy podłączyć czarny kabel (minus) do ujemnego terminala akumulatora w samochodzie "dawcy".
- Potem drugi koniec czarnego kabla (minus) do metalowej, niepomalowanej części nadwozia w samochodzie z rozładowanym akumulatorem.
Istotne jest, by kabel czarny nie był podłączony bezpośrednio do terminala ujemnego akumulatora w samochodzie z rozładowanym akumulatorem. Zamiast tego należy go podłączyć do metalowej części silnika lub karoserii, która jest „uziemiona”. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko iskier i wybuchu gazów wytwarzających się w akumulatorze.
Odpalanie silnika przy pomocy kabli
Gdy kable są już podłączone należy uruchomić silnik samochodu ze sprawnym akumulatorem, a następnie drugi samochód. Jeśli samochód awaryjny nie odpala po kilku próbach, należy poczekać, aby akumulator miał szansę się doładować. Warto też upewnić się, czy kable są prawidłowo podłączone.
Odłączanie kabli przebiega w odwrotnej kolejności. Czyli najpierw należy zdjąć czarny kabel (minus) z metalowej części samochodu z rozładowanym akumulatorem, następnie czarny kabel (minus) z samochodu pomocniczego, potem czerwony kabel (plus) z samochodu z rozładowanym akumulatorem i na końcu czerwony kabel (plus) z samochodu pomocniczego.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl