Jak prawidłowo przygotować auto do zimy?

Jak prawidłowo przygotować auto do zimy?
Odpowiednie przygotowanie auta do zimowych warunków eksploatacji pomoże zapobiec wielu niedogodnościom związanym z trudnymi warunkami. Podpowiadamy o jakie elementy auta należy zadbać, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia lub niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Klimat panujący w Polsce powoduje, że nie tylko zimą ważne są dobre wycieraczki i odpowiedni stan płynów w naszym samochodzie. To konieczne, aby sprawdzić czy nasze auto będzie gotowe na okres mrozów. Jest to ważne nie tylko z uwagi na aspekty bezpieczeństwa, ale również w celu zadbania o kondycję auta, który po jednym zaniedbanym przez nas sezonie, może zacząć się psuć.

Po pierwsze: opony

Etap przygotowań powinniśmy zacząć od najważniejszego elementu, decydującego o przyczepności auta. Wbrew powszechnym przyzwyczajeniom, nie powinniśmy decydować się na wymianę opon w momencie, kiedy spadł pierwszy śnieg. Jeśli temperatura spadnie do 6-7 stopni to znak, że nadeszła chwila na zmianę opon. Wtedy też, struktura opon letnich zaczyna twardnieć, skutkując zagrożenie na drodze. W przypadku wyboru odpowiednich opon na zimowy sezon, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakich warunkach będziemy się najczęściej poruszać? Opony są przystosowane do jazdy na lodzie lub w głębokich zaspach. Jeśli będziemy poruszać się głównie po mieście, wystarczy nam ogumienie dostosowane do średniego oblodzenia.

Zobacz też: Odpalanie silnika podczas mrozu

Po drugie: oświetlenie

Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie świateł, czy mają odpowiednie ustawienie oraz w jakim stopniu oświetlają drogę. Nieskuteczne działania świateł w pojeździe to nie tylko ryzyko zmęczenia wzroku, czy oślepienia kogoś, ale również potencjalne niebezpieczeństwo. Przyczyną nieprawidłowego działania oświetlenia może być na przykład niesprawna elektryka, warto więc zbadań sprawność instalacji i układu ładowania. Niekiedy źródłem problemu mogą okazać się żarówki, czasami wymiana jednej poprawia sytuację. - Warto pamiętać, że żarówki dość szybką tracą swoją przydatność i nie należy czekać, aż wypalą się do końca, ale zmieniać je np. raz do roku. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na montaż właściwej żarówki, zainstalowanie złej może doprowadzić do szybkiego jej zniszczenia  – mówi Leszek Raczkiewicz, kierownik serwisu Peugeot Ciesielczyk. W skrajnych przypadkach, aby usprawnić oświetlenie należy naprawić lub wymienić na nowy cały reflektor. Co ważne, niekoniecznie dotyczyć to może jedynie starych aut. Już po kilku latach eksploatacji samochodu lampy działają mniej efektywnie, niż na początku używania. Powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. matowienie kloszy. To, co z całą pewnością możemy zrobić sami, to właściwa regulacja ustawienia reflektorów.

Zobacz też: Zamarzanie paliwa – jak uniknąć tego problemu? Czy można sobie z nim szybko poradzić?

Po trzecie: płyny

Poważne awarie w okresie zimowym może spowodować złej jakości płyn chłodzący, bądź jego niewystarczająca ilość. - Kanaliki w chłodnicy oraz nagrzewnicy mogą korodować przy zbyt długim używaniu tego samego płynu, dlatego trzeba regularnie sprawdzać jego poziom – mówi Leszek Raczkiewicz. - Zanim jednak uzupełni się płyn w chłodnicy na nowy trzeba pamiętać o pozbyciu się starego. Jeśli nie potrafimy wykonać tej operacji sami, na pewno fachowo zrobią to specjaliści. – dodaje. Ważnym elementem, o którym nie można zapomnieć jest wymania płynu do spryskiwaczy na zimowy. Warto wybierać te odporne na zamarzanie z dobrymi właściwościami myjącymi, zamiast kupować tańsze płyny zawierające szkodliwy i niebezpieczny metanol.

Zobacz też: ITS radzi: Jak bezpiecznie jeździć zimą

Najmniej korzystna pora roku, może mocno dać się we znaki naszemu samochodowi w momencie, kiedy odpowiednio go nie przygotujemy na jazdę po oblodzonych drogach i zaspach śnieżnych. Dbając o jego kondycję na następne lata oraz o swoje bezpieczeństwo na drodze warto wykonać podstawowe czynności decydujące o gotowości pojazdu do zimy.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...