Mycie samochodu w zimie

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
W poradniku podpowiadamy jak myć auto zimą fot. Newspress
W sezonie jesiennym i zimowym samochody szybciej się brudzą, co stanowi problem dla większości kierowców. Podpowiadamy, na co należy uważać myjąc samochód w zimie.

Mycie

Samo mycie już wymaga więcej uwagi, niż w sezonie letnim. Jeśli decydujemy się na bezobsługową myjnię bezdotykową lub samodzielne mycie na własnym podwórku, musimy zwrócić uwagę na grudy błota lub zamarzniętego śniegu, które najczęściej gromadzą się przy nadkolach.

Nie powinniśmy stosować ciepłej wody, gdyż duża różnica temperatur może spowodować zmniejszenie wytrzymałości powłoki lakierniczej. Ciepła woda wylana bezpośrednio na zimną karoserię może nawet powodować łuszczenie się lakieru w późniejszym czasie. Przed umyciem samochodu, musimy dokładnie pozbyć się wszystkich śladów piachu i kurzu z samochodu, gdyż dalsze mycie mogłoby spowodować porysowanie karoserii. Po spłukaniu wszystkich zanieczyszczeń tego typu, możemy przystąpić do standardowego mycia.

Pamiętajmy tylko, aby nie zabierać się za takie czynności w temperaturze poniżej -5 stopni Celsjusza, gdyż cienka warstwa wody może dość szybko zamarzać w niższej temperaturze.

Zobacz również: Jak i kiedy myć auto w zimę?

Po myciu

Po myciu warto dokładnie wytrzeć wszystkie elementy, które się stykają a powinny być ruchome, tak jak np. miejsca zetknięcia drzwi z resztą karoserii, maski i bagażnika. Zapobiegnie to przymarzaniu.

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić wszystkim uszczelkom. Powinny być absolutnie suche, a do tego warto zabezpieczyć je specjalnym sprayem, dostępnym choćby w supermarkecie. W ten sposób uszczelki na pewno nie przymarzną i nie rozerwą się przy próbach otwierania drzwi. Pamiętajmy też o zamkach. Jeśli porządnie ich nie wysuszymy (np. sprężonym powietrzem), mogą zamarznąć i nie będziemy mogli włożyć w nie kluczyka.

Jeśli nie mamy możliwości wysuszenia zamków wtedy możemy je spryskać wnętrze preparatem typu WD40, który skutecznie odciągnie wodę.

Zobacz również: Jak przygotować samochód do zimy?

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...