Hydrauliczny układ wspomagania kierownicy – porady. Część 1

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Wspomaganie układu kierowniczego często bywa źródłem kłopotów.

Hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego jest stosowane w autach od wielu lat. Jednak do dzisiaj potrafi stwarzać wiele problemów, często trudnych do rozwiązania.

Duża część samochodów na naszych drogach wyposażona jest w układ kierowniczy ze wspomaganiem. W nowszych modelach spotykane jest elektryczne, ale znacznie częściej producenci decydują się na hydrauliczne. Okazuje się, że tak duża popularność tego drugiego systemu, nie sprawia, że naprawa hydraulicznego układu wspomagania jest łatwa i bezproblemowa. Ciężko jest znaleźć mechanika o dobrych kompetencjach, który bezbłędnie poda powód nieprawidłowej pracy wspomagania.

Osoby, które miały kiedykolwiek wymienianą kilka razy pompę wspomagania, wiedzą jak dużo mogą kosztować diagnozy mechaników. Co więcej, na ogół są to bezpodstawne wymiany. Na samym początku warto dowiedzieć się czegoś o samej pompie.

Zobacz też: Czy wolno przyciemniać szyby i klosze lamp?

Jak działa pompa?

Typowa pompa układu wspomagania napędzana jest paskiem klinowym lub wielorowkowym. W jej wnętrzu znajduje się obracający się wirnik o dwóch łopatkach. Dociskany jest on do korpusu sprężyną i ciśnieniem oleju.

Zobacz też: Jak działa ESP?

Warto wiedzieć, że produkcja pompy musi przebiegać w odpowiednich warunkach.
Jej części wykonane są z dużą precyzją. Montaż poszczególnych elementów przebiega z zachowaniem sterylnej czystości przy użyciu specjalistycznego oprzyrządowania. Jest to poniekąd odpowiedź na pytanie, dlaczego naprawy pompy w warunkach warsztatowych nie kończą się sukcesem. Niestety, nawet jak warsztat wygląda na dobrze wyposażony, może się to okazać za mało.

Oczywiście regeneracja jest jak najbardziej dopuszczalna. Wykonywane jest to przy zastosowaniu powtórnej precyzyjnej obróbki i wykorzystaniu przy montażu specjalnie wykonanych nadwymiarowych części. Warunkiem dopuszczenia takiego egzemplarza do montażu jest odpowiednia kontrola. Musimy sprawdzić, czy zapewnia ona odpowiednie ciśnienie i wydatek oleju przy różnych prędkościach. Ważne jest, czy gdzieś nie przecieka.

Zobacz też: Jakie filtry są montowane we współczesnych samochodach?

W pompie zintegrowany jest specjalny zawór z grzybkiem. Odpowiedzialny jest za utrzymanie potrzebnego do prawidłowego działania wspomagania ciśnienia i wydatku objętościowego. Znajdujący się w nim grzybek, pomiędzy sprężyną a kulką, zastosowany jest w celu zwiększenia masy ruchomych elementów zaworu. Celem tego jest obniżenie częstości drgań własnych. Podsumowując, dzięki takiemu rozwiązaniu zawór nie piszczy.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...