Jak dbać o amortyzację samochodu?

Łukasz Sowa
rozwiń więcej
fot. Opel

Dla większości kierowców amortyzacja wiąże się jedynie ze sprawnymi amortyzatorami. Błąd - uszkodzenia mocowań kolumn zawieszenia, odbojów lub osłon mogą sprawić, że nowy amortyzator nie będzie działał poprawnie, a nawet ulegnie zniszczeniu.

Wymienione elementy dla większości kierowców nie istnieją. Bywa, że nawet Ci, którzy pod przysłowiową maskę zaglądają częściej niż raz na miesiąc, nie zdają sobie sprawy z wielu konsekwencji ich zaniedbań. Jak przekonują specjaliści, zwlekanie z wymianą uszkodzonych mocowań kolumn zawieszenia może mieć poważne konsekwencje, ponieważ usterki te obniżają efektywność tłumienia drgań. W rezultacie koła nie utrzymują idealnego kontaktu z nawierzchnią. Efekt? Wydłuża się droga hamowania a samochód źle prowadzi się podczas pokonywania zakrętów, omijania przeszkód.

Zobacz również: Jak domowym sposobem sprawdzić amortyzatory?

Elektroniczne systemy wspomagające układ jezdny takie, jak ABS, system kontroli trakcji i system kontroli dynamiki jazdy działają prawidłowo tylko wówczas, gdy wszystkie elementy układu zawieszenia są w idealnym stanie. Na obniżenie komfortu jazdy wpływają również uszkodzone mocowania kolumn zawieszenia. Ich fatalny stan przejawia się nieprzyjemnym dla ucha stukotem i wibracjami odczuwalnymi wewnątrz samochodu. Zużyte mocowania i odboje zwiększają obciążenie oddziałujące na nowo zakupione amortyzatory/kolumny zawieszenia, powodując ich szybsze zużycie. Mają też wpływ na inne elementy układu, np. łożyska wahaczy.

Zobacz również: Jak rozpoznać usterki w zawieszeniu?

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę są odboje. Odpowiedzialne są one za odciążanie amortyzatorów, ale gdy nie są w pełni sprawne przyspieszają zużycie. Podczas przejeżdżania przez krawężnik lub szybkiej jazdy po dziurach w pełni sprawny odbój nie pozwoli tłoczysku uszkodzić zaworu dennego, co spowodowałoby zniszczenie amortyzatora. Ponadto jedynie nieuszkodzone osłony amortyzatorów są w stanie skutecznie chronić tłok przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć i sól, czy uderzeniami kamieni.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...