Jak często sprzedający fałszują przebieg samochodu? Czy sytuacja zmienia się na lepsze?

Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
rozwiń więcej
Jak często sprzedający fałszują przebieg samochodu? Czy sytuacja zmienia się na lepsze?
Czy faktyczny stan samochodów w ogłoszeniach jest zgodny z opisem w polskich ogłoszeniach? Autotesto podsumowuje trzy lata działalności.

Autotesto ma już 3 lata! Urodziny to świetny czas na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i wyznaczenie nowych kierunków działania.

Elementarz eksperta to słownik pojęć, które pomogą uniknąć typowych błędów przy zakupie używanego samochodu i trochę z przymrużeniem oka przybliżą Wam pracę naszych ekspertów.

Zobacz też: Wartość rezydualna samochodu – dlaczego jest istotna?

A jak AMORTYZATORY

Oczywiste jest, że przed zakupem auta używanego należy sprawdzić jego stan techniczny. Posłuchaj samochodu, stuki zawieszenia mogą być oznaką zużycia amortyzatorów. Sprawdź też ile kosztują nowe do wybranego przez Ciebie auta, ich ceny mogą zaskoczyć, dochodząc do kilku tysięcy za sztukę. Pamiętaj, że według zaleceń producentów amortyzatory powinny być wymieniane, po przejechaniu miedzy 60 a 80 tys. kilometrów i mają one znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Tylko 22,2% sprawdzonych przez nas w 2016 roku aut miało przebieg poniżej 50 tys. km.

Jak często sprzedający fałszują przebieg samochodu? Czy sytuacja zmienia się na lepsze?

Autotesto

Zobacz też: Co to jest wartość rezydualna samochodu?

B jak BEZWYPADKOWE

Czy na pewno? Często okazuje się, że pojęcie to oznacza zupełnie co innego dla handlarza, a zupełnie co innego dla eksperta. Dla ścisłości, definicji czym jest samochód bezwypadkowy nie znajdziemy. Zdefiniowany jest natomiast wypadek, czyli kolizja z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi. Nie dajmy się jednak nabrać, bo jeśli nikt nie zginął, to wcale nie znaczy, że wypadku nie było.

Aż w 41,1% stan sprawdzanego przez nas auta jest niezgodny z ogłoszeniem!

Jak często sprzedający fałszują przebieg samochodu? Czy sytuacja zmienia się na lepsze?

Autotesto

PROSTO Z RAPORTU: „W ogłoszeniu bezwypadkowe w 100% - to ciekawe skąd tyle blachowkrętów i kleju, a przednia belka w innym kolorze.”

Zobacz też: Zakup używanej "terenówki" - na co zwrócić uwagę?

C jak COFANIE LICZNIKA

Temat głośny, wszystkim znany i niestety wciąż praktykowany przez nieuczciwych handlarzy. W popularnych serwisach codziennie pojawiają się ogłoszenia sprzedające usługę korekty, naprawy czy odmłodzenia licznika i do tej pory świadczenie ich nie jest uznawane za przestępstwo. Razem z fundacją Autotesto staramy się to zmienić!

PROSTO Z RAPORTU: „Sprzedający podarł przy ekspercie dokument potwierdzający cofnięcie przebiegu.”

Cieszy nas fakt, że przebieg sprawdzanych przez nas aut był adekwatny aż w 83,8%. Jeszcze 2 lata temu fałszowanie przebiegu miało miejsce w około 70% przypadków.

Jak często sprzedający fałszują przebieg samochodu? Czy sytuacja zmienia się na lepsze?

Autotesto

D jak DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA

Czyli podpięcie samochodu pod komputer diagnostyczny w celu sprawdzenia jego stanu technicznego. Szybka i z założenia bezbłędna, jest w stanie rozpoznać konkretne kody usterek. Wiele razy spotkaliśmy się z zaślepkami Airbag w kierownicy lub chałupniczymi metodami podłączania poduszek i ABS, na przykład pod lampkę ciśnienia oleju. Całe szczęście łatwo można je zdemaskować - właśnie podczas komputerowej diagnostyki.
 

E jak EMOCJE

Jak wiadomo są złym doradcą. Bardzo często znajdując wymarzone auto jesteśmy niezdrowo podekscytowani, a tym samym nieobiektywni. Tak zwany napalony klient jest prawdziwą chrapką dla handlarza mającego doświadczenie w opychaniu „superokazji”. Pamiętajmy, by przy zakupie auta kierować się rozsądkiem i nie robić tego w pośpiechu. Mamy w Autotesto stałego klienta, który na upragniony samochód trafił po wykonaniu 27 raportów – i jest przekonany, że było warto.

F jak FACHOWIEC

Nie ważne czy będzie to szwagier, czy sąsiad podwórkowy mechanik – fachowiec pomoże, fachowiec doradzi. Otóż NIE! Planując zakup zasięgaj opinii prawdziwego eksperta. Pułapek na polskim rynku samochodów używanych jest zbyt wiele, żeby umowny szwagier je wszystkie ominął.

Zobacz też: Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

PROSTO Z RAPORTU: „Samochód składany z dwóch, cofnięty licznik.”

G jak GARAŻOWANE

Kolejny slogan reklamowy z ogłoszeń. Ozdobnik, nie do sprawdzenia. Podobnych znamy wiele: poprzedni właściciel kobieta – jeździła tylko do pracy, drugi samochód w rodzinie, po babci z Niemiec, która po rondzie tylko jeździła, nie palone. Śmieszą, ale nic nie wnoszą!

H jak HANDLARZ

Dementujemy pogłoski i obalamy stereotypy. Nie wszyscy handlarze samochodami są nieuczciwi, nie wszystkim zależy, by kupującego oszukać. Trzy lata w branży pozwoliły przekonać się nam, że są takie miejsca, gdzie sprawdzane auta mają stan zgodny z deklarowanym w ogłoszeniu. Z takimi sprzedawcami przyjemnie współpracować.

I jak IGŁA

Igła to sformułowanie nawiązujące do powiedzenia „jak spod igły”, czyli prosto od krawca. Aby prawdziwą igłę znaleźć, często trzeba szukać w stogu siana. Igła w ogłoszeniu podwaja czujność eksperta – przecież można się zdrowo pokłóć.

Zobacz też: Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?

PROSTO Z RAPORTU: „Jak dla mnie samochód ten nadaje się tylko do parku sztywnych.”

J jak JAZDA PRÓBNA

Bez niej ani rusz! Samochód to niemały wydatek, nie kupuj więc kota w worku.

Podczas jazdy próbnej Ty prowadzisz auto – nie sprzedawca – oczywiste, niestety nie dla wszystkich handlarzy. Wyłącz radio, nawiew, klimatyzację, nie prowadź w tym czasie rozmowy – skup się na odgłosach wydawanych przez auto i informacjach na desce rozdzielczej, resztę możesz sprawdzić po przejażdżce.

Zobaczcie jaki rodzaj paliwa wybierają najczęściej klienci Autotesto.

Jak często sprzedający fałszują przebieg samochodu? Czy sytuacja zmienia się na lepsze?

Autotesto

K jak KLIMATYZACJA

Klimatyzacja do nabicia – setki razy eksperci Autotesto słyszeli to wyświechtane zdanie. Skoro trzeba ją nabić, to nie działa. Więc jak to jest, działa czy nie działa? Pamiętajcie, że każda usterka i niezgodność stanu auta z deklarowanym jest świetnym punktem wyjścia do negocjacji ceny.

Zobacz też: Czy można parkować na klepisku?

L jak LAKIER

Auto świetnie się prezentuje..., ale wcale tak nie musi być. Należy zwrócić uwagę na różnice w odcieniach lakieru między elementami nadwozia. Drobne ogniska korozji często niedbale zasłaniane są szpachlą. To krótkotrwałe rozwiązanie, które można wykryć miernikiem.

PROSTO Z RAPORTU: „Duża ilość (grubość) szpachli, co miernik sygnalizował komunikatem RZEŹBA”.

Tyle w pierwszej części elementarza. W kolejnej dowiecie się między innymi: jakie marki najchętniej wybierali nasi klienci, oraz co słychać u Typowego Mirka – handlarza, przedsiębiorcy.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...