Jak powinny wyglądać prawidłowe oględziny samochodu? Część druga

Robert Kuśpiel
rozwiń więcej
Zakup auta; fot. Newspress
Oto część druga poradnika dla kupujących używane samochody. W tej części omówimy oględziny silnika i układu wydechowego.

Przechodzimy do sprawdzenia stanu silnika, na co musimy uważać? Nie może być myty. W przeciwnym razie właściciel samochodu może nie mówić nam całej prawdy o jego faktycznym stanie. Lokalizujemy też różnego rodzaju wycieki. Jeśli przy sprawdzaniu stanu oleju, na bagnecie znajdują się kropelki cieczy chłodzącej, to auto ma najprawdopodobniej uszkodzoną głowicę, konkretnie uszczelkę głowicy. Nie mogą też na nim występować żadne opiłki żelaza. Przy okazji sprawdzamy, jaki jest poziom oleju. Oczywiście handlarz może uzupełnić jego stan przed naszymi oględzinami.

Zobacz też: Jak sprzedać używane auto? Ekspert radzi

W cieczy chłodzącej nie mogą pływać tłuste plamy i nie powinna być ona brudna albo rdzawa. Zalecamy także odkręcenie korka wlewu oleju. Nie może być na niej konsystencji przypominającej masło. Gdy tak się dzieje, to płyn chłodzący przedostaje się do układu smarowania silnika. O wyeksploatowaniu samochodu świadczy rozbryzgiwany olej i wydobywanie się czarnego dymu po odkręceniu korka. Stan świec zapłonowych jest również ważny. Powinny mieć kolor jasnoszary, przekształcający się w brąz. Absolutnie nie może to być kolor czarny oraz świeca nie może być nadpalona. Oznacza to, że jest złe ustawienie zapłonu, ale może być jeszcze gorsza sytuacja - wadliwe działanie układu zasilania.

Bardziej dociekliwi mogą też przeprowadzić najprostszy test tłoków. Bierzemy kawałek rurki metalowej i przystawiamy kolejno do cylindrów i nasłuchujemy, jak pracują. Jednak nie jest to konieczne. Na tym etapie można już coś powiedzieć na temat oglądanego auta. Ważny jest również układ wydechowy, jego szczelność możemy sprawdzić poprzez zatkanie tłumika końcowego. Prawidłowo silnik ma zgasnąć, a jeśli tak się nie stanie, oznacza to, że występuje nieszczelność.

Zobacz też: Jak rozpoznać auto popowodziowe? Ekspert radzi

Przy oględzinach końcówki rury wylotowej i tylnego zderzaka możemy zauważyć czarny tłusty osad, oznacza to, że samochód spala olej, czyli ma zużyte uszczelniacze zaworów i pierścienie tłokowe. Czarne spaliny świadczą o bogatej mieszczance paliwowo-powietrznej i konieczna jest regulacja gaźnika lub wtrysku paliwa. Natomiast, jeśli spaliny mają kolor biały, to woda przedostaje się do komór spalania z powodu uszkodzenia uszczelki głowicy lub pęknięcia bloku silnika. Innym objawem są pęcherze powietrza w zbiorniku wyrównawczym cieczy chłodzącej przy pracującym silniku.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...