Jak sprawdzić legalność pochodzenia samochodu? Porada

Tomasz Korniluk
rozwiń więcej
parking

Przy zakupie używanego samochodu, warto sprawdzić czy nie był on kradziony. To, że auto było kradzione, może wydawać się mało prawdopodobne, ale lepiej mieć pewność, że kupujemy legalny pojazd.

Najprościej legalność pojazdu można sprawdzić udając się na Komisariat Policji. Tam na podstawie numeru VIN policjant może sprawdzić czy auto o danym numerze nie jest poszukiwane. Niestety, by mieć 100% pewności, że auto jest legalne, musi zostać przeprowadzona ekspertyza, która wykaże, czy numer VIN nie został zmieniony. Dlatego samo podanie numeru VIN na komendzie nie da gwarancji. Jednak jeśli zaproponujemy sprzedawcy przejażdżkę na komisariat, a ten się nie zgodzi, możemy domyślać się, że auto może pochodzić z nielegalnego źródła.

Zobacz również: Badanie w ASO przed zakupem – za co warto dopłacić?

Legalność samochodu możemy sprawdzić także poprzez stronę internetową elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (www.epuap.gov.pl). Logując się na tej stronie, można otrzymać informacje o pochodzeniu auta. Ta usługa jest darmowa. Istnieją też firmy, które za opłatą sprawdzą pochodzenie samochodu. Płatne jest też uzyskanie takiej informacji pochodzącej z Europejskiego Rejestru Pojazdów. Koszt sprawdzenia legalności pojazdu w europejskim rejestrze wynosi ok. 200 zł. W tym przypadku informacje pozwalają na uzyskanie 100% pewności, co do legalności pojazdu.

Oczywiście, zanim pójdziemy na policję, czy też zalogujemy się w Internecie, musimy sami postarać się ocenić legalność pojazdu. Należy zwrócić uwagę na cenę auta - jeśli jest ona zbyt niska i znacznie odbiega od średniej, z samochodem może być coś nie tak. Powinniśmy też porównać numer VIN silnika i nadwozia oraz dokładnie obejrzeć dowód rejestracyjny.

Niestety, jeżeli kupimy kradziony samochód, czeka nas sporo problemów. Policja zatrzyma pojazd i jego dowód rejestracyjny, a właściciel będzie musiał przed sądem udowodnić, że nieświadomie kupił kradzione auto. W świetle prawa to do kupującego należy obowiązek sprawdzenia legalności pojazdu. W przypadku braku dowodów właściciela świadczących o jego niewinności, może on zostać oskarżony o paserstwo. Jeśli uda nam się przekonać sąd, że nie byliśmy świadomi pochodzenia auta w momencie jego zakupu i posiadamy auto dłużej niż 3 lata, możemy odzyskać auto, ale tylko w przypadku, jeśli nie zwróci się po nie prawowity właściciel. Jeśli jednak prawny właściciel będzie chciał odzyskać swój pojazd, my nie dostaniemy za niego ani złotówki.

Zobacz również: Rejestracja używanego samochodu

Nabywca powinien też sprawdzić, czy na kupowanym aucie nie ciąży zastaw rejestrowy. Banki udzielają kredyty pod zastaw samochodu i jeśli okaże się, że kupione przez nas auto zostało zastawione, bank w przypadku nie spłacenia kredytu przez poprzedniego właściciela, może odebrać nasz samochód. Nie jest istotne, kto jest właścicielem zastawionego samochodu, bank ma prawo odebrać swoją należność. To czy na aucie ciąży zastaw rejestrowy, możemy sprawdzić w centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...