Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu?

Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
rozwiń więcej
Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu? Fot. Fotolia
Skąd pochodzą brzydkie zapachy we wnętrzu samochodu? Czy ich obecność oznacza awarię? W jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem?

Jakie są przyczyny i jak pozbyć się brzydkich zapachów z wnętrza samochodu?

Powodów nieprzyjemnego zapachu w samochodzie może być wiele, w naszym poradniku zebraliśmy te, które występują najczęściej. W każdym z opisanych przypadków, podpowiadamy, jak można poradzić sobie z tym problemem.

Zapach dymu papierosowego

Przyczyna jego powstania jest oczywista ale pozbycie się zapachu dymu papierosowego z wnętrza samochodu nie zawsze jest proste.Podstawowy zabieg w takiej sytuacji to próba samodzielnego wyprania tapicerki i wyczyszczenia szyb (od środka) – niestety może okazać się to niewystarczające. W takiej sytuacji warto oddać wnętrze kabiny auta w ręce profesjonalnej firmy czyszczącej.

- Specjaliści stosują bardzo skuteczne metody ozonowania lub ultradźwięków. Dzięki temu, istnieje duże prawdopodobieństwo bezpowrotnego usunięcia zapachu nikotyny, nie tylko z tapicerki, ale także z wszelkich zakamarków auta. - dodaje Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Zobacz też: Jak usunąć zapach papierosów z samochodu?

Wilgoć i pozostałości po produktach spożywczych

Także mogą być przyczyną powstawania brzydkiego zapachu. Uciążliwą sytuacją jest zabrudzanie tapicerki lub dywaników materiałowych produktami mlecznymi. Przesiąknięta mlekiem tkanina, szczególnie ta wyściełająca podłogę auta, po kilku dniach stanie się źródłem wyjątkowo niemiłej woni. W tym przypadku konieczne może być zdjęcie materiału i dokładne usunięcie zabrudzeń.

Kolejną, prawdopodobną przyczyną niemiłego zapachu może być pleśń. Powoduje ją m.in. wilgoć, która szczególnie w okresie jesienno-zimowym może dostać się do auta nie tylko wnoszona na butach pasażerów, czy przez uszkodzone uszczelki (niekonserwowana guma starzeje się i pęka) ale krąży w powietrzu.

- Spowodowane korozją uszkodzenia w nadwoziu lub podwoziu są również powodem gromadzenia wilgoci. Ciecz może zbierać się pod przednimi wycieraczkami (uszkodzona uszczelka podszybia) czy też w miejscu przechowywania koła zapasowego. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wymiana uszczelek na nowe i dokładne wypranie, a potem wysuszenie wnętrza samochodu. - wyjaśnia Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Dokładne wysuszenie samochodu nie jest łatwą sprawą. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:

Zobacz też: Wilgoć w samochodzie. Którędy dostaje się woda do mojego samochodu?

Stary filtr kabinowy

Filtr kabinowy warto wymieniać minimum raz w roku. Przede wszystkim dlatego, że zbierają się w nim różnego rodzaju mikroorganizmy oraz liście i igliwie, których rozkład wydziela nieprzyjemny zapach. Dodatkowo, zapchany filtr sprzyja osadzaniu się pary na szybach. Regularna wymiana tego elementu jest niezbędna dla zachowania odpowiedniego poziomu komfortu użytkowania pojazdu – w większości aut jest to dość prosta czynność - nie powinna nikomu sprawić trudności.

Zobacz też: Jak i kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Nieprzyjemny zapach z nieczyszczonych nawiewów

Brudne nawiewy to również miejsce, gdzie mogą zbierać się bakterie. Samodzielna, podstawowa dezynfekcja układu wentylacji nie należy do trudnych i kosztownych zabiegów. Wystarczy zakupić specjalny środek w sprayu, rozłożyć przednie siedzenia i zgodnie z instrukcją nanieść tam preparat. Następnie, przy uruchomionym silniku, włączonych na pełną moc nawiewach w obiegu wewnętrznym oraz zamkniętych szczelnie szybach, pozostawić auto na ok 15 min. Po tym czasie należy pojazd dokładnie przewietrzyć.

Zobacz też: Jak czyścić wnętrze pojazdu?

Brzydki zapach z układu klimatyzacji

Najczęściej spowodowany jest tym, że na parowniku – części układu klimatyzacji zamontowanej pod deską rozdzielczą – zebrały się drobnoustroje, wirusy i grzyby. Wilgotny i ciemny parownik jest dla nich idealnym miejscem do rozmnożenia. Są one przyczyną dyskomfortu oraz zagrożeniem dla zdrowia. Jak je usunąć? Klimatyzację trzeba jak najszybciej wyczyścić. Można ją zdezynfekować samodzielnie (dokładnie tak samo, jak w przypadku wentylacji i tym samym środkiem) lub oddać w ręce specjalistów.

Więcej na temat eksploatacji i czyszczenia klimatyzacji przeczytasz tutaj

- W firmach serwisujących klimatyzację do oczyszczania parownika i nawiewów stosowany jest ozon lub ultradźwięki. Kierowca musi pamiętać, że klimatyzację trzeba dezynfekować przynajmniej raz w roku. -  tłumaczy Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Co zrobić, gdy wewnątrz samochodu czuć spaliny?

Zapach spalin powinien zaalarmować każdego użytkownika samochodu. Niebezpieczne dla zdrowia toksyny są wciągane do wnętrza kabiny przez układ wentylacji. Przyczyna pojawienia się zapachu tkwi w nieszczelnym układzie wydechowym. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wymiana uszkodzonych elementów lub całego układu. Należy wtedy niezwłocznie udać się do mechanika.

Zapach gazu w samochodach zasilanych LPG

Woń gazu wewnątrz samochodu sygnalizuje, że doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. W tym przypadku kierowca musi jak najszybciej odwiedzić specjalistyczny zakład, zajmujący się naprawą układów LPG.

Więcej na temat instalacji LPG znajdziesz tutaj

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...