Przystosowanie samochodu dla potrzeb niepełnosprawnych

Przystosowanie samochodu dla potrzeb niepełnosprawnych. Fot. Fotolia
Żeby niepełnosprawny kierowca mógł prowadzić pojazd nie zawsze musi wyposażyć auto w kosztowne urządzenia. Czasami wystarczą drobne przeróbki.

Chociaż niektóre schorzenia wykluczają takie osoby z możliwości posiadania prawa jazdy, to jednak w wielu przypadkach takiej bariery nie ma. Często wystarczy odpowiednio dostosować samochód do potrzeb osoby niepełnosprawnej, wyposażając go w specjalnie dobrany system wspomagający czynności takiej osoby, właściwy dla jej schorzenia.

Zobacz też: Alkomat w telefonie - jak to działa i czy ma to sens?

Systemy wspomagające niepełnosprawnych kierowców:

  • systemy pomagające przy wsiadaniu,
  • mechanizmy sterujące, pozwalające kierowcy w pełni kontrolować samochód niezależnie od jego dysfunkcji. Do najpopularniejszych mechanizmów sterujących należą ręczny gaz i hamulec, często połączone z automatyczną lub manualną bezsprzęgłową skrzynią biegów,
  • systemy do mocowania i przewozu wózków inwalidzkich,
  • pozostałe urządzenia wspomagające, takie jak sterowanie regulacją foteli, klimatyzacji, szyb, lusterek itp. zwiększające ergonomię użytkowania pojazdu przez osobę niepełnosprawną.

Zobacz też: Systemy wspomagające kierowcę od MINI

Na co zwrócić uwagę wybierając pojazd dla kierowcy z pierwszą grupą inwalidzką?

„Przede wszystkim powinien być to samochód z automatyczną skrzynią biegów. Auto takie najłatwiej przystosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej, a jego prowadzenie daje największy komfort kierowcy. Samochód powinien być też maksymalnie zelektryfikowany: elektryczne regulacje szyb, fotela i lusterek bardzo poprawią ergonomię i ułatwią wprowadzanie modyfikacji, takich jak np. przenoszenie przycisków sterowania na kierownicę. Warto zwrócić uwagę na to, aby bagażnik był na tyle pojemny, żeby zmieścić wózek inwalidzki bez konieczności jego składania - często może to bardzo ułatwić przygotowanie do podróży” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA. 

Samochód niepełnosprawnego kierowcy powinien być również odpowiednio oznaczony. Ułatwi to korzystanie z miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Wymagana do tego jest karta parkingowa, którą należy wyrobić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Karta parkingowa niepełnosprawnego zawiera jego zdjęcie oraz imię i nazwisko.

Na jej podstawie może on korzystać z miejsc parkingowych przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych w Polsce i krajach Unii Europejskiej oraz ma możliwość niestosowania się do niektórych znaków drogowych. Karta ta powinna być umieszczona za przednią szybą samochodu tak, aby było możliwe jej odczytanie.

Zobacz też: Wyświetlacz HUD - koszt wymiany

Szkolenie dla osób niepełnosprawnych posiadających prawo jazdy


Szkoła Auto ŠKODA prowadzi szkolenia dla osób niepełnosprawnych, posiadających prawo jazdy, które pozwalają podnieść umiejętności w zakresie prowadzenia auta.

W ciągu dwóch dni szkolenia uczestnicy nabywają wiedzę z zakresu bezpiecznej i ekologicznej jazdy i zasad udzielania pierwszej pomocy. W projekcie tym mogą wziąć udział niepełnosprawni pracownicy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w tym osoby samozatrudnione z województwa wielkopolskiego. Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego szkolenie jest całkowicie bezpłatne.  

Źródło: Szkoła Auto ŠKODA

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...