Jak kolor podświetlenia zegarów wpływa na kierowcę podczas jazdy?

Producenci samochodów bardzo dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że kolory mogą oddziaływać na ludzi Fot. Moto.wieszjak.pl
Klasyczne zielone, nowoczesne niebieskie, albo krwiste czerwone – kolor podświetlenia zegarów w samochodach rzadko jest dobierany „na oko”. Producenci kształtują w ten sposób wizerunek marki. Przykład? Choćby nowy opel Astra, który po wciśnięciu przycisku "Sport" zmienia podświetlenie na intensywnie czerwone.

Kolor kontra charakter?

Producenci samochodów bardzo dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że kolory mogą oddziaływać na ludzi. Jak to działa? Generalnie kolor otoczenia im jest łagodniejszy tym spokojniej zachowuje się w danym środowisku człowiek. Najbardziej „delikatny” jest oczywiście kolor biały, neutralny to zielony, niebieski to kolor chłodny, a czerwony... ten jest najbardziej agresywny, żywiołowy i drażniący.

A jak to działa w świecie motoryzacji? Jeśli pojazd ma być bardziej „damski”, modny, i łagodny producenci starają się stosować jak najwięcej białych dodatków. Przykład? Najbardziej dosadnym będzie kokpit Fiata 500. Jego delikatne kolory powodują, że kierowca nie denerwuje się nawet na niezbyt czytelne wskaźniki.

Zobacz również: Kierowcy seniorzy: w jakim wieku należy zrezygnować z prowadzenia auta?

Kolor zielony to swojego rodzaju standard. Jego podstawowa zaleta to możliwie najbardziej neutralny charakter. Zielony nie wywołuje emocji, a jest przy tym najmniej męczący dla ludzkiego oka. Problem w tym, że jest też nudny i monotonny.

Dlatego hitem ostatnich lat były wskaźniki niebiesko-czerwone. To bardzo świadoma kombinacja barw. Zimny niebieski i gorący czerwony dobrze się komponują i wyważają. Dają jednocześnie uczucie chłodnej technologicznej nowoczesności i sportowego charakteru.

Najnowsza technologia w służbie...

Najnowszym wynalazkiem w świecie auto kolorów są zegary świecące, a nie podświetlane. To rozwiązanie dało upragnioną przez wielu producentów możliwość zmiany barwy w zależności od „potrzeb”. Z drugiej strony to bardzo sprytny wynalazek, który pozwala wyeliminować wadę kontrastowej, kombinacji czerwieni z niebieskim.

Wróćmy jednak do tematu kolorów. Póki co producenci nie pochwalili się badaniami dotyczącymi zależności koloru wskaźników, a sposobu prowadzenia auta. Trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że brak „papieru” nie przeszkadza im w manipulowaniu kierowcą. Przykład – nowy Opel Astra. Jeśli dokupimy pakiet sport dostaniemy „magiczny” przycisk, który oprócz ingerencji w elektronikę zmienia też kolor podświetlenia – oczywiście na czerwony.

Zobacz również: Bezpieczeństwo pieszych – jak widzą ich kierowcy?

Dodajmy, że towarzystwa ubezpieczeniowe na całym świecie od dawna prowadzą badania dotyczące powiązania charakteru kierowcy z kolorem auta jakim jeździ. Te dane są wykorzystywane do ustalania podstawy składki. Najdroższy zawsze jest kolor czerwony, najtańszy biały i zielony.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...