Kluczyki - co zrobić, gdy się je zgubi, złamie, zostaną skradzione?

Odtworzenie kluczyka do auta nie jest łatwe, oraz bardzo kosztowne.
Czasy gdy kluczyk był zwykłym kawałkiem metalu minęły bezpowrotnie. W kluczyku zakodowanych jest wiele informacji, które mają utrudnić złodziejowi jego podrobienie. Niestety jeśli taki kluczyk zaginie lub zostanie skradziony, jego odtworzenie nie będzie operacją łatwą, ani tanią.

Nieuwaga kosztuje

Przygoda ze zagubieniem kluczyka spotka prędzej czy później każdego użytkownika auta. W takiej sytuacji najczęściej większość z nas po prostu sięga po drugi komplet. Słusznie. Jeśli jednak sytuacja miałaby się powtórzyć, trzeba dorobić kolejną parę kluczy – tak na wszelki wypadek. I tu właśnie zaczynają się schody.

Dlaczego? Bo większość kierowców posługuje się tzw. „master key”, czyli głównym kluczem, na którym wybite są numery zamków i wszystkie dane potrzebne do jego odtworzenia. Kluczyki zapasowe najczęściej nie nadają się jako wzór do dorabiania i nie mają wbudowanego pilota, który rozbraja alarm, a może nawet otwierać drzwi garażowe w naszym domu.

Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

Jeśli klucz został zniszczony lub np. utopiony i mamy pewność, że nie dostanie się on nigdy w nieodpowiednie ręce wtedy czekają nas jeszcze stosunkowo niewielkie wydatki. Stosunkowo bo w zależności od marki i modelu auta wyrobienie w autoryzowanym serwisie wtórnika głównego kluczyka będzie kosztować od 350 do 900 złotych.

Co ważne taki klucz można wyrobić jedynie po udowodnieniu, że jest się właścicielem pojazdu. Dealer poprosi zatem o pokazanie dokumentów, a jeśli auto jest leasingowane lub rejestrowane na firmę niezbędne będzie wypełnienie kilku dokumentów potwierdzających tożsamość osoby ubiegającej się o wtórnik. Wyrobienie kluczyka może trwać nawet 2-3 tygodnie.

Dużo więcej formalności i niestety wydatków czeka nas gdy mamy podejrzenia, że kluczyki zostały skradzione.

Zobacz też: Jakie są zaawansowane systemy bezpieczeństwa?

Nie ułatwiaj zadania złodziejowi

Główny kluczyk (master) w ręku złodzieja oznacza najczęściej, że czeka nas wymiana wszystkich bębenków zamków i stacyjki. Wszystko dlatego, że coraz rzadziej istnieje możliwość dostosowania tego ostatniego elementu do nowego kluczyka. To natomiast równoznaczne jest z koniecznością ingerencji mechaników i wyższymi kosztami - trzeba się przygotować na kwotę czterocyfrową.

W przypadku bardziej popularnych marek na „nowe zamki” i kluczyki nie będzie trzeba natomiast długo czekać. Importerzy są w stanie sprowadzić komplet bębenków i kluczyków w czasie 3-4 dni. (To nie pomyłka, komplet nowych kluczy można dostać dużo łatwiej i szybciej niż wtórnik zagubionego kluczyka).

Kradzież kluczyków trzeba każdorazowo zgłosić na policji! Jeśli tego nie zrobimy, a do naszego auta spróbuje się ktoś włamać, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Zobacz również: Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Dorabianie kluczyka nie w autoryzowanym serwisie – czy to możliwe?

Kluczyki, nawet te z kodami i pilotami, można również dorabiać w wyspecjalizowanych punktach, a nie w ASO. Warto przy tym dodać, że są konkretne modele (np. mercedesa), których niestety poza fabryką skopiować się nie da. W wielu przypadkach może się również okazać, że koszt niefabrycznego kluczyka jest tylko o kilka procent niższy niż w serwisie. Nie podlega jednak dyskusji, że najnowocześniejsze maszyny ślusarskie bez większych problemów radzą sobie również z „kopiowaniem” oprogramowania.

Jest jednak jeden warunek - trzeba mieć główny kluczyk (master), który posłuży jako wzornik i dokumenty auta, jako dowód własności. W tym przypadku sama tzw. karta kodowa może niestety nie wystarczyć.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...