Czyszczenie wnętrza auta

Kajetan Puszek
rozwiń więcej
fot. Skoda
Czyszczenie dywaników i wnętrza samochodu jest standardową czynnością każdego użytkownika samochodu. Co zrobić, aby ta czynność nie była syzyfową pracą?

Oto kilka przydatnych wskazówek, jak wyczyścić najbardziej zabrudzone części wyposażenia naszych pojazdów i przygotować perfekcyjnie nasz pojazd do dalekiej podróży. Czyszczenie dywanu i wnętrza samochodu stawia przed nami potrzebę odplamienia różnych substancji tj. olejów, martwych robaków i pozostałości po jedzeniu. Wiele z nich jest pochodzenia organicznego i ich usunięcie musi być przeprowadzone przy pomocy środków alkalicznych. Niektóre substancje, takie jak krew wymagają specjalnych środków dezynfekujących.

Zobacz również: Jak wyczyścić tapicerkę?

Nieorganiczne zabrudzenia zwykle znajdujemy na karoserii naszych pojazdów i usuwane one muszą być za pomocą kwasotwórczych substancji. Zaś usunięcie substancji na bazie wody, np. kawy czy kakao, nie jest zbyt trudne, musimy użyć tylko odpowiedniego środka. Są też plamy mieszane np. na bazie wody i oleju. Nasze sprzątanie zacznijmy od odkurzenia dywaników oraz wnętrza. Pamiętajmy, aby wszystko było maksymalnie suche, zanim podejmiemy się odkurzania.

Dla najlepszego efektu zacznijmy od wyczyszczenia tablicy rozdzielczej, drzwi od wewnątrz i innych elementów znajdujących się w środku. Najlepiej używajmy do tego gorącej wody. Możemy wykorzystać również ściereczki z mikrofibry. Wyczyśćmy wszystkie powierzchnie do sucha przy użyciu ręcznika bądź mikrofibry.

Ważnym krokiem jest pielęgnacja wnętrza odpowiednim preparatem. Jeśli tego nie zrobimy nasz efekt szybko przestanie być zauważalny i wnętrze zacznie się na nowo brudzić. Dobrym elementem, od którego zaczniemy czyszczenie wnętrza jest sprzątnięcie dywaników i mat. Na nich zbiera się najwięcej brudu, piachu czy żwiru, dlatego odkurzanie ich na końcu było by bezsensowne i skazało by nasze sprzątanie na fiasko. Po wykonaniu tych czynności będziemy mogli przejść do dalszych porządków naszego samochodu. Dywaniki należy myć gorącą wodą. Najpierw należy wyczyść gumową szczotką wszystkie dywaniki, a potem porządnie je poodkurzać.

Wszelkie plamy należy usunąć za pomocą odpowiedniego sprayu. Wyczyścić jeszcze raz na mokro dywanik przy użyciu detergentu. Następnie wypolerować dywanik przy użyciu produktu konserwującego – wówczas materiał zwiększy wytrzymałość swojej struktury. Innym i stałym problemem związanym z czyszczeniem wnętrza samochodu jest usuwanie włosów i sierści zwierząt. Aby skutecznie to zrobić, należy przeczyścić dywaniki i siedzenia odkurzaczem. To pozwoli na usunięcie większych partii sierści czy włosów.

Zobacz również: Jak zreperować rozdartą tapicerkę?

Następnie za pomocą detergentu powinniśmy przeczyścić zabrudzone powierzchnie na mokro. Po wyschnięciu raz jeszcze musimy wyczyścić powierzchnie odkurzaczem. Włosy powinny zniknąć z dywaników bez żadnego kłopotu. Pielęgnacja i czyszczenie wnętrza samochodu powinno odbywać się według określonego schematu i powinno być czynnością efektywną. Czynność ta powinna być rozpoczynana od dywaników a kończona na tapicerce. Zapewni to skuteczną pracę i sprawi, że Twój samochód będzie lśnił.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...