Jak podłączyć CB radio?

Jakubowski Ryszard
rozwiń więcej
CB Radio
CB radio to urządzenie, pozwalające na kontakt głosowy z innymi kierowcami w trasie. Pozwala na szybkie zdobycie informacji z ostatniej chwili o korkach, wypadkach i innych utrudnieniach oraz o objazdach.

Zainstalowanie CB radia w samochodzie nie jest trudne. Właściwie można je umieścić wszędzie, gdzie tylko się ono zmieści, będzie w zasięgu wzroku i ręki kierowcy oraz nie będzie przeszkadzało w normalnych czynnościach, związanych z kierowaniem pojazdem. Tak więc nie można go instalować przy przedniej szybie, ponieważ zasłoni widok. Nie powinno się go instalować w pobliżu pedałów, ani innych urządzeń, takich jak uchwyt cięgła otwierania maski, „ssania” itp. związanych z eksploatacją samochodu. Czasem CB radio bywa montowane w schowku przed przednim siedzeniem pasażera. Miejsce to jest jednak trudno dostępne dla kierowcy, za to umożliwia ukrycie cennego urządzenia przed wzrokiem złodzieja.

Zamontowanie CB radia

Po zamocowaniu CB radia należy je podłączyć do źródła zasilania oraz do anteny. Kabel zasilający najlepiej jest przeciągnąć do skrzynki bezpieczników i tam podłączyć do takiego bezpiecznika, na którym występuje napięcie albo stale, albo w pozycjach stacyjki „Zapłon” i „Parking”. Miejsce to można łatwo odszukać przy pomocy prostego próbnika z żarówką. Trzeba pamiętać, aby przewód CB radia podłączać po tej stronie bezpiecznika samochodowego, po której nie występuje napięcie, kiedy zostanie on wyjęty ze swojego gniazda.

Zobacz również: Jakie wybrać i jak zamontować CB radio?

Co prawda na przewodzie CB radia zwykle znajduje się jego własny bezpiecznik, ale chroni on instalację i CB radio dopiero od miejsca, gdzie się znajduje, natomiast nie daje żadnej ochrony w przypadku zwarcia na odcinku między nim a miejscem, do którego zostanie podłączona końcówka przewodu zasilającego.

Podłączenie i ustawienie anteny

Kiedy CB radio jest zamocowane i podłączone, pozostała ostatnia czynność – podłączenie i ustawienie oraz dostrojenie anteny. Obowiązuje zasada, że im wyżej jest antena, tym zasięg radia jest większy. Najlepiej jest ustawić ją na dachu samochodu. Przewód anteny można doprowadzić do radia układając go w górnym narożniku drzwi, tak, aby po ich zamknięciu nie został zbyt mocno zgnieciony lub przecięty.

Dostrojenie anteny

Do dostrojenia anteny potrzebny jest miernik fali stojącej, czyli popularny SWR-meter. Podłączą się go pomiędzy wyjściem antenowym radia a przewodem anteny. Regulując długością anteny tak ją należy dobrać, aby miernik po wciśnięciu przyciska „Nadawanie” na kanale 20 pokazywał najmniejszą możliwą do uzyskania wartość tzw. fali stojącej, czyli „Standing wave”.

Zobacz również:Jak wybrać nawigację samochodową?

 Na wielkość współczynnika SWR ma wpływ bardzo wiele czynników, z których najważniejszym jest czynna długość anteny. SWR zmienia się, często nawet dość istotnie, po zmianie miejsca ustawienia anteny, dlatego należy zawsze ustawiać ją dokładnie w tym samym miejscu.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...