Jakie wybrać i jak zamontować CB radio?

Rafał Sztoner
rozwiń więcej
CB Radio
CB Radio pomaga omijać korki i inne utrudnienia w ruchu. Jest również najszybszym środkiem za pomocą którego możemy wezwać pomoc, w przypadku jakiegoś zdarzenia.

Wybór sprzętu dostępnego na runku jest bardzo duży. W każdym sklepie motoryzacyjnym lub supermarkecie możemy kupić zestaw, za pomocą którego ułatwimy sobie podróżowanie.

Wraz ze wzrostem popularności radia, jego cena znacznie się obniżyła. Ceny za podstawowy zestaw CB-radia i anteny zaczyna się od 150 złotych, jednak jakość takich zestawów pozostawia wiele do życzenia. Na rynku wtórnym możemy dostać tańsze egzemplarze, ale pamiętajmy że wybór sprzętu second-hand wiąże się z ryzykiem. Polecamy zainwestować w droższy sprzęt markowej firmy.

Zobacz również: Jak przywrócić blask reflektorom?

Antena

Kolejnym etapem jest dobór anteny. Jest to najważniejsza część zestawu. Bez dobrej anteny nasze radio nie będzie prawidłowo działać. Wybór jest bardzo duży. Począwszy od mniejszych anten, o słabszym zasięgu, do tych najdłuższych, których działanie jest najskuteczniejsze.

Prawidłowym sposobem montażu anteny jest zamontowanie jej na środku dachu. Wielu kierowców montuje je w skrajnych miejscach samochodu, takich jak tylna klapa i zderzak.

Jeśli często zmieniamy samochody przydatnym urządzeniem jest reflektometr. Posłuży on nam do zestrojeniu radia z samochodem tak, aby wszystko działało bez zakłóceń. Jest to stosunkowo tanie urządzenie, które możemy nabyć w każdym sklepie z radiami i akcesoriami do nich. Z drugiej strony, w każdym serwisie zajmującym się montażem CB-radia zrobią nam to niewielkim kosztem lub za darmo.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Gdzie zamontować?

Miejsce montażu radia powinno gwarantować nam łatwy dostęp do niego. Najlepiej przymocować je za pomocą seryjnych uchwytów, dołączonych przez producenta radia.

Zanim zaczniemy używać radia powinniśmy wiedzieć jak z niego korzystać. Wszyscy ci, którzy chcą uzyskać informacje na temat korków czy utrudnień powinni korzystać z kanału 19. W razie wypadku lub potrzeby wezwania pomocy najlepiej skorzystać z kanału 9.

Moto
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki
24 kwi 2024

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

pokaż więcej
Proszę czekać...