Co oznaczają kolory spalin?

Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
rozwiń więcej
Co oznaczają kolory spalin?
Co oznaczają kolory spalin? Prawidłowo działający układ wydechowy powinien wydzielać z siebie bezbarwny dym. Czasami mogą zdarzyć się niewielkie odchylenia, ale muszą one być czymś podyktowane. Przykładem jest zima, kiedy nierozgrzany silnik wydziela spaliny w kolorze białym. Należy jednak pamiętać, że nietypowy kolor dymu oznacza zwykle uszkodzenia silnika lub awarie jego osprzętu.

Kolor spalin, to jeden z wyznaczników stanu auta. Powinien być ostrzeżeniem dla właściciela, że nadchodzi czas wizyty u mechanika. Kupujący używany samochód także tym powinni kierować się przy decyzji nabycia danego egzemplarza. Nietrafiony wybór może spowodować dodatkowe koszta naprawy sięgające niekiedy nawet kilku tysięcy złotych. Zacznijmy jednak od podstaw.

Czym są spaliny?

Spaliny to inaczej gazy wydechowe. Składają się z tlenku węgla, tlenków azotu, tlenków siarki, aldehydów, ozonu oraz węglowodorów. Ich dopuszczalna ilość w gazach wydechowych jest określana przez normy EURO.

Więcej na temat usterek układu wydechowego przeczytasz tutaj

Chwilowa zmiana barwy spalin nie oznacza awarii

Zimą silniki jeszcze nierozgrzane mogą emitować spaliny o białym zabarwieniu. Przyczyna jest prosta - w układzie wydechowym nagromadziła się woda i po uruchomieniu silnika zaczyna ona powoli odparowywać. Wszystko w porządku jest, jeśli biały dym znika po przejechaniu kilku kilometrów.

Zaś czarne spaliny generowane są przez samochody z silnikami wysokoprężnymi, które poddane zostały chwilowemu obciążeniu. Najczęściej zdarza się to kiedy kierowca zbyt silnie doda gazu. W sytuacji gdy zaraz po zmniejszeniu ciśnienia spaliny tracą barwę, również nie ma powodu do niepokoju. Czasami dym w czarnym kolorze może pojawić się po zatankowaniu oleju napędowego złej jakości. Jeżeli po następnym tankowaniu auta na innej stacji dym z rury wydechowej traci czarny kolor, także nie ma powodów do zmartwień.

Zobacz też: Czy warto zaślepić EGR? Co to daje?

Co oznaczają spaliny o zabarwieniu czarnym?

Czarne spaliny często oznaczają uszkodzenie wtryskiwaczy (mają zbyt małe ciśnienie wtrysku albo nieszczelności). Warto pamiętać, że części te są bardzo drogie, zatem kupno samochodu z drugiej ręki, w którym zaobserwujemy zjawisko dymienia na czarno będzie wiązało się z dużymi wydatkami.

Zdarza się też, że za czarną barwę spalin odpowiadają zużyte węże przy chłodnicy turbosprężarki, czyli intercoolerze. Wówczas auto nie tylko dymi na czarno, ale do tego jest słabe, a silnik pracuje wyraźnie głośniej. Cena węży, w zależności od modelu pojazdu, waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

- Czarny dym pojawia się też wtedy, gdy pod maską samochodu pracuje niesprawna turbosprężarka, w której doszło już do zużycia lub uszkodzenia wirnika turbiny, koła kompresji albo łopatek zmiennej geometrii. Turbina nie jest wówczas w stanie tłoczyć odpowiedniej ilości powietrza do cylindrów. - tłumaczy Ekspert Motoryzacyjny serwisu Autotesto.pl

Auta z silnikami benzynowymi także mogą emitować czarne spaliny. Zdarza się to rzadko i najczęstszą przyczyną jest źle przeprowadzony tuning silnika.

Zobacz też: Układ wydechowy - dobre zamienniki

Co oznaczają szare spaliny?

Układ wydechowy emituje spaliny o barwie szarej, gdy silnik otrzymuje zbyt bogatą mieszankę paliwa. Za jej dobór odpowiedzialny jest komputer pokładowy. Niedogrzany silnik otrzymuje bogatą mieszankę, w której jest więcej paliwa w stosunku do powietrza, aby mógł się odpowiednio rozgrzać. Wraz ze wzrostem temperatury silnika skład mieszanki ulega zmianie i zmniejsza się w niej ilość paliwa.

Jeżeli auto emituje spaliny o barwie szarej, najprawdopodobniej mamy do czynienia z awarią któregoś z czujników, najczęściej czujnikiem temperatury silnika. Przekazuje on do komputera błędne dane, albo nie robi tego wcale, a komputer odczytuje to tak, jakby silnik był stale zimny.

Zobacz też: Jakie są objawy niesprawnego katalizatora?

Co oznaczają niebieski spaliny?

Niebieski kolor spalin może pojawić się gdy jednostka napędowa nie pracowała przed dłuższy czas. Niemniej zaraz po jej rozgrzaniu niebieska barwa dymu powinna zniknąć. Jeśli jednak tak się nie dzieje, trzeba liczyć się z faktem poważnego zużycia silnika. Efektem będzie nadmierne spalanie oleju silnikowego. To normalne, że silnik zużywa olej, ale nie powinno to przekroczyć jednego litra na tysiąc kilometrów.

Zobacz też: Układ wydechowy – przegląd usterek. Na co zwrócić uwagę?

Co oznaczają białe spaliny?

Gdy zaobserwujemy, że z rury wydechowej wydobywa się biały dym, może być to oznaką awarii turbosprężarki. Konkretnie, wycieku oleju z turbiny, który następnie przedostaje się przez układ dolotowy do komór spalania.

Białe spaliny mogą też świadczyć o uszkodzeniu uszczelki pod głowicą, pod warunkiem, że dają się zaobserwować podczas przyspieszania, a towarzyszącym objawem jest spadek mocy silnika. Wtedy przyczyną białych spalin jest przedostanie się płynu chłodniczego do komór spalania.

Zobacz też: Katalizator - dlaczego jest taki drogi?

Co oznaczają brunatne spaliny?

Brunatna barwa spalin to zwiastun kłopotów. Zwłaszcza, gdy pojawiają się w towarzystwie zmniejszonej mocy jednostki napędowej i zwiększonego zużycia paliwa i oleju silnikowego. Zazwyczaj to efekt wyeksploatowania silnika objawiającego się nadmiernym zużyciem gładzi cylindrów i pierścieni tłokowych.

Moto
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie
25 kwi 2024

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?
25 kwi 2024

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

pokaż więcej
Proszę czekać...