Reflektory ksenonowe, czy warto dopłacać?

Tomasz Korniejew
rozwiń więcej
Reflektor ksenonowy Fot. Fotolia
Na rynku samochodów używanych znajduje się wiele ofert pojazdów wyposażonych w reflektory ksenonowe. Także do wielu nowych modeli samochodów można tzw. ksenony dokupić. Czy warto decydować się na zakup samochodu z reflektorami ksenonowymi?

Reflektory ksenonowe jeszcze dziesięć lat temu były spotykane jedynie w najnowszych modelach samochodów i to tych z bogatszym wyposażeniem. Ksenony były niemalże synonimem samochodu drogiego, nowoczesnego i szybkiego.

Dziś reflektory ksenonowe nie są domeną jedynie najbogatszych odmian droższych modeli samochodów, lecz są rozpowszechnione wśród pojazdów segmentu C, a nawet B. Tym samym reflektory ksenonowe stanowią już nie tak drogą opcję na liście wyposażenia dodatkowego samochodów nowych i są często spotykane w samochodach wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym.

Zobacz też: Czym różnią się światła ksenonowe od biksenonowych? Jak są zbudowane?

Zalety reflektorów ksenonowych

W polskich warunkach klimatycznych zakup reflektorów ksenonowych nabiera sensu. Przez znaczną część roku w Polsce jest ciemno, a różnego rodzaju opady atmosferyczne również nie należą tu do rzadkości. W takich warunkach przewaga reflektorów ksenonowych nad tradycyjnymi światłami halogenowym jest spektakularna. Jasne światło żarników ksenonowych dużo lepiej rozświetla pochłaniający światło czarny, mokry asfalt, czyniąc prowadzenie samochodu w takich warunkach bezpieczniejszym.

Ale z drugiej strony przewaga nowocześniejszych świateł znacznie maleje w przypadku, gdy poruszamy się po oświetlonych ulicach miast.

Zobacz też: Światła ksenonowe czy żarówki ksenonowe? To nie jest to samo!

Reflektory ksenonowe - kiedy warto dopłacić

Za lepsze właściwości świetlne reflektorów ksenonowych trzeba zapłacić wyższymi kosztami eksploatacji. Żarniki wyładowcze są przynajmniej kilkukrotnie droższe niż dobrej jakości żarówki halogenowe i wbrew obiegowym opiniom często nie wykazują dużo dłuższej żywotności.

Stąd osoby o ograniczonym budżecie nie powinny dawać się skusić atrakcyjnie wyglądającym i świecącym reflektorom ksenonowym. Zakup tego typu reflektorów mogą też odpuścić nabywcy samochodów miejskich, którzy nie planują eksploatacji swoich pojazdów poza miastem.

Z kolei na zakup tego typu opcji powinny się zdecydować osoby zamożniejsze, które używają samochodu stosunkowo często również poza miastem.

  Zobacz też: Wykaz żarówek w najpopularniejszych markach aut w Polsce

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...