Jak wymienić żarówkę?

Zuzanna Gawor-Kotkowska
rozwiń więcej
fot. Newspress
Oświetlenie naszego pojazdu jest jednym z głównych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy zimą. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić uszkodzoną żarówkę reflektorów.

Główne oświetlenie samochodu, czyli światła przednie, tylne, sygnalizatory hamowania i skrętu rzadko się psują. Ich brak może wynikać z uszkodzenia instalacji, bezpiecznika lub żarówki. Jeśli uszkodzona jest instalacja, najlepiej oddać auto w ręce fachowca. Wymianę bezpieczników opisaliśmy w innym artykule, skupimy się więc na wymianie żarówki.

Zobacz również: Kolorowe żarówki w aucie - porady

Mandat i komplikacje

Brak oświetlenia może skonczyć się mandatem, ale to nie koniec niebezpieczeństw. Uszkodzona żarówka oznacza też ograniczoną widoczność na drodze, do tego zauważenie naszego pojazdu może sprawić problem innym kierowcom. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Jeżeli światła stopu będą uszkodzone, kierowca będący za nami nie będzie miał szansy zareagować na hamowanie naszego pojazdu i może się to skończyć stłuczką.

Zazwyczaj usunięcie takiej usterki jest bardzo proste. Jeśli żarówka tylnego światła przestała działać, musimy dostać się do lampy z wnętrza bagażnika. Obudowa lampy zazwyczaj przytwierdzona jest śrubami, które należy odkręcić. Jeśli nie widzimy śrub, najpewniej producent zastosował rozwiązanie na zatrzask i możemy odpiąć obudowę bez użycia narzędzi. Po otworzeniu lampy zobaczymy gniazda żarówek, które należy wykręcać w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Możemy wtedy obejrzeć żarówkę. Jeśli żarnik w jej wnętrzu jest przerwany, musimy ją wymienić.

Aby tego dokonać, trzeba po prostu wyciągnąć ją z gniazda, czasem będzie to wymagało przekręcenia jej. Nową możemy zakupić na stacji benzynowej, najlepiej pokazując tą uszkodzoną sprzedawcy, aby mógł dobrać taką samą. Przy wymianie żarówki uważajmy, aby nie dotknąć szklanej osłony. Tłuszcz, który możemy przenieść z palców na szkło, może pod wpływem tempertatury spowodować jego uszkodzenie. Tą samą procedurę stosujemy przy wymianie każdej z żarówek tylnych lamp.

Zobacz również: Jak zamontować oświetlenie LED?

Od strony silnika

Jeśli zaobserwujemy brak świateł przednich, musimy dostać się do wnętrza reflektora. Dostęp jest możliwy z komory silnikowej. W reflektorze, podobnie jak w tylnej lampie, również znajduje się gniazdo żarówki, które należy wymontować odkręcając je odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. W większości samochodów nie będziemy potrzebowali żadnych narzędzi, aby tego dokonać. Żarówkę wymieniamy analogicznie do procedury w przypadku tylnych lamp.
Kontrola oświetlenia i wymiana żarówek nie zajmuje dużo czasu, jest łatwa ale też kluczowa dla naszego bezpieczeństwa. Zadbajmy więc o to, aby nasze lampy działały poprawnie.

Moto
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?
29 kwi 2024

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?
29 kwi 2024

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary
27 kwi 2024

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy
26 kwi 2024

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł
26 kwi 2024

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana
26 kwi 2024

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?
26 kwi 2024

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?
26 kwi 2024

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin
25 kwi 2024

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?
25 kwi 2024

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

pokaż więcej
Proszę czekać...